Որքան շուտ Հայաստանն ու Ադրբեջանը ստորագրեն խաղաղության պայմանագիր, այնքան լավ. Միլլեր
«Մենք ողջունում ենք Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման ուղղությամբ տարվող աշխատանքը»,- այս մասին ճեպազրույցում հայտարարել է ԱՄՆ Պետքարտուղարության խոսնակ Մեթյու Միլլերը:
Հարց էր հնչել, որ անցյալ շաբաթ ԱՄՆ Կովկասյան բանակցությունների հարցերով ավագ խորհրդական, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ Լուիս Բոնոն տարածաշրջանում էր՝ ղարաբաղյան հարցով բանակցությունները վարելու համար, սակայն նա խուսափել է Բաքվից, ինչո՞ւ, Հայաստանում ունեցած հանդիպումից ի՞նչ է նա փոխանցել։
Միլլերը պատասխանել է, որ չի ցանկանում խորանալ այդ հանդիպումների բուն էության մեջ։
Նա նշել է, որ իրենք աջակցում են երկու երկրների ինքնիշխանությանը և տարածքային ամբողջականությանը։
«Հուսով ենք, որ նրանք կստորագրեն կայուն խաղաղության պայմանագիր, որը կճանաչի նման ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը, որքան շուտ, այնքան լավ։ Կողմերը զգալի առաջընթաց են գրանցել անցած տարվա ընթացքում, և մենք խրախուսում ենք նրանց պահպանել թափը` հիմնվելով նախորդ բանակցությունների վրա և համաձայնագիր կնքել»,- ասել է Մեթյու Միլլերը:

The Unites States welcomes the work towards peace between Armenia and Azerbaijan, U.S. State Department spokesperson Matthew Miller has said.
“We support the sovereignty and territorial integrity of both countries. We hope they will sign a durable peace treaty that recognizes such sovereignty and territorial integrity, the sooner the better,” he told a press briefing on Thursday.
"The parties have made significant progress over the past year, and we encourage them to maintain momentum building on past negotiations and conclude an agreement," the spokesman added.
Miller refused to give details about U.S. Senior Advisor for Caucasus Negotiations Louis Bono’s meetings in Armenia last week.