Սերգեյ Մելքոնյան. Մերձավոր Արևելքում նոր թեժ կետերի առաջացման վտանգ կա
«Մերձավոր արևելքում նոր թեժ կետերի առաջացման վտանգ կա, քանի որ Իրանը դառնում է պրոակտիվ ու ուղղակի է  ներգրավվում գործընթացներին: Մինչ այս գործում էին Իրանի պրոքսիները»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց պատմական գիտությունների թեկնածու, վերլուծաբան, APRI Armenia-ի գիտաշխատող Սերգեյ Մելքոնյանը՝ արձագանքելով Իրանի կողմից վերջին օրերին արձակած հրթիռային հարվածներին ու դրանց հնարավոր հետևանքներին։
Նրա խոսքով, գործընթացներում Իրանի ուղղակի ներգրավումը, հարվածի ծավալն արդեն ցուցիչ են, որ այո, իսկապես, տարածաշրջանում հնարավոր է լարվածության նոր մակարդակ։
«Պետք է նշել, որ Իրանի  ու Պակիստանի մեջ տեղի ունեցած հարվածները վերահսկվող  էսկալացիայի շրջանակում էին։ Սա նշանակում է, որ կողմերը,  հասկանալով ռիսկերը, հնարավարություն ունեն սրացումը պահել վերահսկողության ներքո։ Նաև պետք է հիշել, որ կողմերի միջև կան ուղիղ շփումներ, ԱԳՆ մակարդակով Իրանը և Պակիստանը բանակցություններ են վարում»,-նշեց փորձագետը։
Նա մանրամասնեց՝ ստեղծված իրավիճակում Պակիստանի համար կարևոր էր փրկել իր դեմքը, քանի որ Իրանը հրապարակային կերպով հայտարարեց՝ հրթիռային հարվածներ է հասցրել Պակիստանի տարածքին, ինչը միջազգային իրավունքի տեսանկյունից անընդունելի  հայտարարություն է, միջուկային գերտերություն հանդիսացող Պակիստանը չէր կարող այն անպատասխան թողնել, ահա այս պատճառով հետևեց խորհրդանշական պատասխան, որը չէր թիրախավորում իրանական բուն քաղաքական-ռազմական թիրախները։
Անդրադառնալով Մերձավոր Արևելքում  շարունակվող իսրայելապաղեստինյան հակամարտության ներկա վիճակին՝ վերլուծաբանն ընդգծեց, Գազայում Իսրայելը դեռ չի հասել նպատակին։
«Հիշեցնեմ, Իսրայելի նպատակն է  ոչնչացնել «Համաս» խմբավորումը։ Ռազմական տեսանկյունից իր նպատակին Իսրայելը մասամբ հասել է, գլխավոր նպատակին հասնելու համար պատերազմը կարող է տևել մեկ տարուց ավելի։ Հարց է, թե ինչքանով է Իսրայելը պատրաստ նման երկարաժամկետ պատերազմի, քանի որ նա հակասում  է իր հիմնական դոկոտրինին, ըստ որի, Իսրայելը չի կարող իրեն թույլ տալ երկարատև պատերազմ, քանի որ այն իր տնտեսության համար շատ մեծ հարված է»,-ասաց Մլքոնյանը։
Վկայակոչելով պատերազմի հետևանքով Իսրայելի կրած կորուստների ու պատերազմի վրա ծախսվող գումարների վերաբերյալ տվյալները՝ Մելքոնյանը նշեց, խոսվում է մինչև 260 մլն դոլար ծախսի մասին, բայց միաժամանակ սրան պետք է գումարել այն վնասները, որոնք ունի Իսրայելը առևտրի, տուրիզմի կրճատման և այլնի հետևանքով։
«Գազայի հատվածում ակտիվ գործողությունները կշարունակվեն, բայց ավելի փափուկ ինտենսիվությամբ։ Սա լավ կլինի և տնտեսության, և բանակի համար։ Հիշեցնեմ, պատերազմին իսրայելական բանակը ներգրավված է 50-75 տոկոսով։ Եթե հյուսիսում իրավիճակը սրվեր, ապա իսրայելական բանակը չի կարող էֆեկտիվ պատասխանե, քանի որ «Հըզբոլլահ»-ն ունի ավելի լայն հնարավորություններ, քան «Համաս»-ը»,-ասաց Մելքոնյանը։
Իսրայելը պատերազմը կշարունակի, քանի դեռ չի հասել իր նպատակին՝ Գազայի հատվածն իր վերահսկողության ներքո վերցնելուն, ինչը նշանակում է  հասնել մինչև Եգիպտոսի հետ ընդհանուր սահմանը։
«Սա նշանակում է, որ Իսրայելը կանգնելու է նոր խնդիրերի առաջ, քանի որ Գազայի բնակչությունը հյուսիսային ու կենտրոնական շրջաններից կենտրոնացել է հարավում, ինչը խիստ կդժավարեցնի ռազմական գործողությունների շարունակումը։ Կարծում եմ՝ Իսրայելն այստեղ ինչ-որ բան կմտածի ու ճանապարհ կգտնի։ Հաջորդ կարևոր, ակտուալ գործոնը թունելներն են, որոնք «Համաս»-ի վերահսկողության ներքո են, որորնք կարևոր են զենքի տեղաշարժման, արտադրման, կիրառման ու այլ առումով»,-ասաց նա։

Сергей Мелконян: Существует риск появления новых горячих точек на Ближнем Востоке
«Налицо угроза возникновения новых горячих точек на Ближнем Востоке, поскольку Иран становится проактивным и напрямую участвует в процессах. До сих пор были задействованы  прокси Ирана», – сказал в беседе с корреспондентом Panorama.am кандидат исторических наук, аналитик, научный сотрудник Института прикладных политических исследований (APRI, Armenia) Сергей Мелконян, комментируя нанесенные Ираном в последние дни ракетные удары и их возможные последствия.
По его словам, прямое участие Ирана в процессах, масштабы ударов уже являются индикаторами того, что в регионе действительно возможен новый уровень напряженности.
«Следует отметить, что удары между Ираном и Пакистаном находились в рамках контролируемой эскалации. Это означает, что стороны, понимая риски, имеют возможность держать эскалацию под контролем. Также следует помнить о наличии прямых контактов между сторонами, Иран и Пакистан ведут переговоры на уровне МИД», – отметил эксперт.
Как отметил собеседник Panorama.am, в сложившейся ситуации Пакистану важно сохранить лицо, поскольку Иран публично заявил о нанесении ракетных ударов по территории Пакистана, что является неприемлемым заявлением с точки зрения международного права. Пакистан, будучи одной из ядерных держав, не мог оставить это без ответа, поэтому последовала символическая реакция, удары же были нанесены не по иранским военно-политическим целям.
Коснувшись продолжающегося палестино-израильского конфликта на Ближнем Востоке, аналитик подчеркнул, что Израиль еще не достиг своей цели в секторе Газа.
«Напомню, цель Израиля – уничтожить группировку ХАМАС. С военной точки зрения Израиль частично добился своей цели, для достижения главной же цели война может продлиться больше года. Вопрос в том, насколько Израиль готов к такой длительной войне, поскольку это противоречит его основной доктрине, согласно которой Израиль не имеет возможности вести длительную войну, так как это очень большой удар по его экономике», – сказал Мелконян.
Обратив внимание на потери, понесенные Израилем в результате войны, а также на средства, потраченные на войну, Мелконян отметил, что, под данным СМИ, военные действия обходятся еврейскому государству в $260 млн в день. К этому следует добавить убытки, которые несет Израиль в результате сокращения торговли, туризма и т.д..
«Активные действия в секторе Газа продолжатся, но с меньшей интенсивностью. Это позитивно отразится и на армии, и на экономике. Напомню, что в войне задействовано 50-75 процентов израильской армии. Если ситуация на севере обострится, израильская армия не сможет эффективно отреагировать, поскольку у движения "Хизбалла" более широкие возможности, чем у группировки ХАМАС», – сказал Мелконян.
Израиль продолжит войну до тех пор, пока не достигнет своей цели – взятия под контроль сектора Газа.