Կոշտ, բայց շատ ճիշտ դիրքորոշում ենք ներկայացրել. ՊԵԿ նախագահ
Պետական եկամուտների կոմիտեի  2023 թ. գործունեության հաշվետվությունը քննարկմանը Նիկոլ Փաշինյանը հետաքրքրվել է՝ արդյոք ավտոմեքենաներ ներկրող կազմակերպությունների հետ առբանավեճը հարթվել է:
«Այդ քրեական գործերը, ահազանգերը, մենք բանավոր էլ ենք խոսել, ես գրավոր հանձնարարական էլ եմ տվել մեր իրավական դիրքորոշումների հիմնավորվածությունը ստուգելու, վերստուգելու համար: Այդ ամեն ինչն արել ենք և մեր դիրքորոշումների արդարացիության մեջ համոզվե՞լ ենք»,- կառավարության հաղորդմամբ, հետաքրքրվել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Ի պատասխան ՊԵԿ նախագահ Ռուստամ Բադասյանը նշել է. «Պարոն վարչապետ, մենք վստահ ենք, որ ճիշտ գործողություն ենք իրականացրել, որովհետև մի քանի փաստ կարող ենք վերհիշել. ֆիզիկական անձով էին ներմուծումներ անում, հետո ԵԱՏՄ-ի դրույքաչափերը հավասարվեցին, ստեղծվեցին իրավաբանական անձինք, ովքեր ձեռնարկատիրական գործունեության նպատակ չեն հետապնդում: Սա ընդհանրական մասով, այսինքն՝ բացառությունները հաշվի չառած, այլ ավելացված արժեքի հարկի գումարը դիտարկում են որպես իրենց շահույթ: Մեծ անկարգապահ իրավիճակ էր առաջացել:
Մենք, կարծում եմ, իհարկե, կոշտ, բայց շատ ճիշտ դիրքորոշում ենք ներկայացրել: Կան բողոքներ, կան Քննչական կոմիտեում քննվող քրեական վարույթներ: Մենք վստահ ենք, որ եթե մոտավորապես 8.6 մլրդ դրամ վերականգնվել է, հնարավոր չէ դա ռեպրեսիվ համակարգով վերականգնված լինի, այսինքն՝ իրենք ընդունել են իրենց կողմից կատարված իրավախախտման փաստը և ճշտում են ներկայացրել: Իսկ հիմա մենք կենտրոնացած ենք նրա վրա, որ եթե հանկարծ կա այնպիսի ավելացված արժեքի հարկի դեբետի գումար, որը ենթակա է վերադարձման, մենք չուշացնենք և անմիջապես վերադարձնենք»:

Глава КГД Армении: Мы приняли, конечно, жесткую, но очень правильную позицию
Никол Пашинян 19 января посетил Комитет государственных доходов для обсуждения отчета о деятельности ведомства за 2023 год. Подробности приводит пресс-служба правительства Армении.
Пашинян поинтересовался, решен ли спор с организациями-импортерами автомобилей.
«Эти уголовные дела мы обсудили устно, я также дал письменное поручение проверить и перепроверить обоснованность наших правовых позиций. Сделали ли мы все это и убеждены ли в справедливости нашей позиции?» - спросил Никол Пашинян.
В ответ председатель КГД Рустам Бадасян отметил: «Господин премьер-министр, мы уверены, что поступили правильно, потому что можем вспомнить несколько фактов: импорт осуществлялся в качестве физического лица, затем ставки ЕАЭС были уравнены, были созданы юридические лица, не преследующие цели предпринимательской деятельности. Они в целом, то есть без учета исключений, иную сумму налога на добавленную стоимость рассматривают в качестве своей прибыли.
Возникла крайне беспорядочная ситуация. Я думаю, что мы приняли, конечно, жесткую, но очень правильную позицию. Есть жалобы, есть уголовные производства, которые рассматривает Следственный комитет. Мы уверены, что если около 8,6 млрд драмов были восстановлены, то невозможно, что они были возвращены репрессивной системой, то есть они признали факт совершенного ими правонарушения и представили уточнения. А сейчас мы ориентированы на то, что если вдруг появится такая сумма дебета налога на добавленную стоимость, которая подлежит возврату, мы не будем откладывать и сразу вернем деньги».