ՀՀ Սահմանադրության փոփոխման մասին Ալիևը խոսել էր դեռ 2021թ-ին
Սահմանադրությունը փոխելու մասին Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունից հետո մամուլն ու օգտատերերը հիշեցրին Իլհամ Ալիևի՝ ոչ վաղ անցյալում տված հարցազրույցը, որտեղ վերջինս հայտարարել էր, թե Հայաստանը պետք է նոր Սահմանադրություն ընդունի։
Մասնավորապես 2021թ  սեպտեմբերի 27-ին թուրքական Anadolu Ajansı գործակալությանը տված հարցազրույցում Ալիևը հայտարարել էր, թե «Հայաստանը պետք է փոխի իր Սահմանադրությունը»։
«Հայաստանի սահմանադրության տեքստում Թուրքիայի դեմ տարածքային պահանջների մասին հղումներ կան։ Նրանք պետք է հրաժարվեն դրանից։ Առաջին հերթին նրանք պետք է մշակեն և ընդունեն նոր սահմանադրություն»,- ասել էր Բաքվի առաջնորդը։
Նա Հայաստանը չափազանց «թույլ» երկիր է անվանել՝ Թուրքիայից տարածքային պահանջներ ունենալու համար։ Նաև, ըստ Ալիևի, Երևանը պետք է հրաժարվի Ադրբեջանի նկատմամբ իր տարածքային պահանջներից՝ Բաքվի հետ հարաբերությունները կարգավորելու համար։
«Թող Հայաստանը ճիշտ ընկալի նոր ձևավորված իրականությունը, քայլեր ձեռնարկի այս իրականությանը համապատասխան; Թող նայեն քարտեզին և գտնեն իրենց այնտեղ, եթե, իհարկե, կկարողանան, այն ընդամենը մի կետ է»,-հայտարարել էր Ալիևը։

О необходимости новой конституции для Армении Алиев говорил еще в 2021 году
После озвученного накануне, 19 января, заявления Никола Пашиняна о том, что Республика Армения нуждается в новой Конституции, пресса и пользователи армянского сегмента соцсетей напоминают о сравнительно недавнем интервью президента Азербайджана Ильхама Алиева, в котором последний заявил, что Армения должна принять новую конституцию.
В частности в интервью турецкому агентству Anadolu Ajansı 27 сентября 2021 года президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что «Армении следует поменять свою конституцию».
«В тексте конституции Армении содержатся ссылки на территориальные претензии к Турции. Им следует отказаться от этого. В первую очередь, они должны разработать и принять новую конституцию», – сказал тогда Алиев.
При этом он назвал Армению слишком «слабой» страной для того, чтобы иметь территориальные претензии к Турции. Также, по мнению Алиева, Еревану следует отказаться и от территориальных претензий к Азербайджану, чтобы нормализовать отношения с Баку.
«Пусть Армения правильно воспримет вновь сформировавшуюся реальность, предпринимает шаги в соответствии с этой реальностью, взглянет на карту и найдет себя там, если, конечно, сможет, это только точка», – заявил Алиев.