ՀՀ Սահմանադրության փոփոխման մասին Ալիևը խոսել էր դեռ 2021թ-ին
Սահմանադրությունը փոխելու մասին Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունից հետո մամուլն ու օգտատերերը հիշեցրին Իլհամ Ալիևի՝ ոչ վաղ անցյալում տված հարցազրույցը, որտեղ վերջինս հայտարարել էր, թե Հայաստանը պետք է նոր Սահմանադրություն ընդունի։
Մասնավորապես 2021թ  սեպտեմբերի 27-ին թուրքական Anadolu Ajansı գործակալությանը տված հարցազրույցում Ալիևը հայտարարել էր, թե «Հայաստանը պետք է փոխի իր Սահմանադրությունը»։
«Հայաստանի սահմանադրության տեքստում Թուրքիայի դեմ տարածքային պահանջների մասին հղումներ կան։ Նրանք պետք է հրաժարվեն դրանից։ Առաջին հերթին նրանք պետք է մշակեն և ընդունեն նոր սահմանադրություն»,- ասել էր Բաքվի առաջնորդը։
Նա Հայաստանը չափազանց «թույլ» երկիր է անվանել՝ Թուրքիայից տարածքային պահանջներ ունենալու համար։ Նաև, ըստ Ալիևի, Երևանը պետք է հրաժարվի Ադրբեջանի նկատմամբ իր տարածքային պահանջներից՝ Բաքվի հետ հարաբերությունները կարգավորելու համար։
«Թող Հայաստանը ճիշտ ընկալի նոր ձևավորված իրականությունը, քայլեր ձեռնարկի այս իրականությանը համապատասխան; Թող նայեն քարտեզին և գտնեն իրենց այնտեղ, եթե, իհարկե, կկարողանան, այն ընդամենը մի կետ է»,-հայտարարել էր Ալիևը։

Aliyev urged Armenia to adopt new constitution back in 2021
After Prime Minister Nikol Pashinyan's statement that Armenia “needs a new constitution” on Friday, media outlets and social media were quick to recall Azerbaijani President Ilham Aliyev’s 2021 interview in which he made a similar remark.
In an interview with Turkish Anadolu Ajansı on 27 September 2021, Aliyev said that "Armenia should change its constitution to abandon territorial claims against Turkey.”
“There are territorial claims against Turkey in the Constitution of Armenia. They should renounce it. They need to work out and adopt a new constitution,” the Azeri leader said.
"How can a weak country like Armenia make a territorial claim against a giant country like Turkey? They should also abandon their claims against Azerbaijan to normalize relations with the country,” he added.