ԵԽԽՎ-ն նախատեսում է սահմանափակել ադրբեջանական պատվիրակության լիազորությունները
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովը նախատեսում է սահմանափակել Ադրբեջանի պատվիրակության լիազորությունները՝ Բաքվի կողմից կազմակերպության սկզբունքները խախտելու համար։ Այս մասին Ստրասբուրգում «Եվրապեյսկայա պրավդա»-ի թղթակցին հայտնել են նման քայլի նախապատրաստմանը ծանոթ մի քանի աղբյուրներ։
ԵԽԽՎ նախագահական հանձնաժողովի մակարդակով արդեն իսկ կայացվել է Ադրբեջանի համար սահմանափակումներ նախաձեռնելու հիմնարար որոշում։ Կեսօրին՝ լիագումար նիստի մեկնարկին, պատգամավորները պաշտոնապես նախաձեռնում են այս ընթացակարգը, ամենայն հավանականությամբ՝ Գերմանիայի ներկայացուցչի պաշտոնական նախաձեռնությամբ։
«Երկրի դեմ դրված պաշտոնական պահանջը կլինի այն, որ ԵԽԽՎ դիտորդները չեն հրավիրվել փետրվարին կայանալիք Ադրբեջանի նախագահական ընտրություններին։ Նաև բողոք կա, որ Ադրբեջանը հրաժարվել է ԵԽԽՎ զեկուցողներին թույլ տալ մտնել Լաչինի միջանցք»,-ասվում է հրապարակման մեջ։

В ПАСЕ планируют ограничить полномочия делегации Азербайджана
В Парламентской ассамблее Совета Европы планируют ограничить полномочия делегации Азербайджана за нарушение страной принципов организации. Об этом корреспонденту «Европейской правды» в Страсбурге рассказали несколько источников, знакомых с подготовкой такого шага.
Принципиальное решение об инициировании ограничений для Азербайджана уже принято на уровне президентского комитета ПАСЕ. После полудня, с началом пленарной сессии, депутаты официально инициируют эту процедуру, скорее всего – по формальной инициативе представителя Германии.
«Официальной претензией к стране будет то, что на выборы президента Азербайджана, которые состоятся в феврале, не пригласили наблюдателей от ПАСЕ. Также звучит претензия из-за того, что Азербайджан отказался допускать докладчиков ПАСЕ в Лачинский коридор», - говорится в публикации.