Ի՞նչ ստացավ Թուրքիան՝ վավերացրել է ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու Շվեդիայի հայտը
Ձայների 55 դեմ, 287 կողմ հարաբերակցությամբ Թուրքիայի խորհրդարանը երեկ երեկոյան վավերացրել է ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու Շվեդիայի հայտը։
Պ.գ.թ., թյուրքագետ Վարուժան Գեղամյանը նշում է, որ թեև, ըստ օրենքի, այս որոշումը դեռ պետք է վավերացնի Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը, սակայն ամենայն հավանականությամբ դա արագ տեղի կունենա։
«Շվեդիան դիմել էր ՆԱՏՕ անդամ դառնալու համար 2020 թ. գարնանը՝ Ուկրաինայում պատերազմի մեկնարկից անմիջապես հետո։
Թուրքիան մոտ երկու տարի ուշացրեց վավերացումը, ինչը անհրաժեշտ նախապայման է։
Անցնող շուրջ 2 տարվա ընթացքում այս պարզ իրավիճակից Թուրքիան իր համար քաղեց առավելագույնը։
Իսկ ի՞նչ ստացավ Թուրքիան։ Ստորև հիմնական ձեռքբերումները.
. բարձրացրեց իր քաղաքական կշիռը ՆԱՏՕ կազմում,
. հայտը ուշացնելու շնորհիվ հավելյալ մանևրելու տեղ ստացավ Ռուսաստանի հետ իր հարաբերություններում՝ վերջինիս «վաճառելով» իր այդ ժամանակավոր դիրքորոշումը,
. ստիպեց ԱՄՆ իր հետ վերսկսել առաջադեմ ռազմական տեխնոլոգիաների մատակարարման շուրջ բանակցությունները, որոնք սառեցված էին 2018 թվականից,
. Շվեդիայում ու ամբողջ Եվրոպայում բավական սահմանափակեց ու բարդացրեց քրդական ուժերի գործունեությունը։

Что получила Турция от ратификации заявки Швеции на вступление в НАТО?
Члены парламента Турции проголосовали за ратификацию вступления Швеции в НАТО: соответствующий законопроект поддержали 287 депутатов, 55 проголосовали против.
Тюрколог, кандидат исторических наук Варужан Гегамян отмечает: хотя, согласно законодательству, теперь документ должны отправить на подпись президенту Турции Реджепу Тайипу Эрдогану, по всей вероятности, это произойдет очень быстро.
«Швеция подала заявку на вступление в НАТО весной 2022 года – сразу после начала войны в Украине. Турция, будучи членом альянса, затянула ратификацию вступления Швеции в НАТО почти на 2 года.
В течение минувших почти 2 лет из этой простой ситуации Турция извлекла максимум для себя.
И что же получила Турция? Ниже – основные достижения Анкары:
1. Анкара увеличила свой политический вес в составе НАТО,
2. благодаря затягиванию процесса ратификации заполучила возможность маневра в отношениях с Россией – «продавая» последней свою временную позицию по Швеции,
3.заставила США перезапустить замороженные с 2018 года переговоры по поставкам передовых военных технологий.