Բելգորոդի նահանգապետը հայտնել է կործանված Իլ-76 ինքնաթիռի բոլոր ուղևորների մահվան մասին
Չորեքշաբթի առավոտյան Բելգորոդի մարզում կործանված Իլ-76 տրանսպորտային ինքնաթիռում գտնվող բոլոր անձինք զոհվել են։ Այդ մասին ասել է շրջանի նահանգապետ Վյաչեսլավ Գլադկովը, որի խոսքերը մեջբերել է «Ինտերֆաքսը»-ը։
Չորեքշաբթի ավելի վաղ ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը հայտնել էր ինքնաթիռի կործանման մասին։ ՌԴ նախարարության տվյալներով՝ օդանավում եղել են Ուկրաինայի զինված ուժերի 65 գերեվարված զինծառայող, որոնց փոխանակման նպատակով տեղափոխում էին Բելգորոդի շրջան, ինքնաթիռի անձնակազմի վեց անդամ և երեք ուղեկցող անձ։
Ուկրաինայի պաշտպանության նախարարությունը դեռ չի մեկնաբանել տեղեկությունները, ըստ որոնց՝ Բելգորոդի մարզում ուկրաինական զինված ուժերի կողմից է խոցվել ռուսական ռազմական Իլ-76 ինքնաթիռը։ Ինչպես գրում է STRANA.ua-ն, գերատեսչությունը հայտնել է, որ «դեռևս պարզում է տեղեկությունը»։
Ուկրաինայի ռազմագերիների հարցերով համակարգող շտաբը ոչ հաստատել, ոչ հերքել է ՌԴ ՊՆ հայտարարությունը, թե Բելգորոդի շրջանում կործանված Իլ-76 ինքնաթիռում ուկրաինացի ռազմագերիներ են եղել։
Գերատեսչությունից հայտնել են, որ հավաքում և վերլուծում են ողջ տեղեկատվությունը և հորդորել են սպասել պաշտոնական հայտարարությունների։
Ավելի վաղ ուկրաինական լրատվամիջոցները գրել էին, որ ինքնաթիռի կործանումը Ուկրաինայի զինված ուժերի ձեռքի գործն է, սակայն ավելի ուշ նրանք ջնջել են այդ տեղեկությունը։

Белгородский губернатор сообщил о гибели всех людей в разбившемся самолете Ил-76
Все люди, находившиеся на борту транспортного самолета Ил-76, разбившегося утром в среду в Белгородской области, погибли, сообщил губернатор региона Вячеслав Гладков. Его слова приводит Интерфакс
О крушении самолета ранее в среду сообщило Минобороны РФ. По данным российского министерства, на борту находились 65 пленных военнослужащих ВСУ, которых везли в Белгородскую область для обмена, шесть членов экипажа самолета и трое сопровождающих.
В Министерстве обороны Украины пока не прокомментировали сообщения, что российский военный самолет Ил-76 в Белгородской области поразили ВСУ. Как пишет СТРАНА.ua, в ведомстве заявили, что «еще выясняют информацию».
В украинском Координационном штабе по вопросам обращения с военнопленными не подтвердили, но и не опровергли заявление минобороны РФ о том, что на борту рухнувшего в Белгородской области самолета Ил-76 находились украинские военнопленные.