Բելգորոդի նահանգապետը հայտնել է կործանված Իլ-76 ինքնաթիռի բոլոր ուղևորների մահվան մասին
Չորեքշաբթի առավոտյան Բելգորոդի մարզում կործանված Իլ-76 տրանսպորտային ինքնաթիռում գտնվող բոլոր անձինք զոհվել են։ Այդ մասին ասել է շրջանի նահանգապետ Վյաչեսլավ Գլադկովը, որի խոսքերը մեջբերել է «Ինտերֆաքսը»-ը։
Չորեքշաբթի ավելի վաղ ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը հայտնել էր ինքնաթիռի կործանման մասին։ ՌԴ նախարարության տվյալներով՝ օդանավում եղել են Ուկրաինայի զինված ուժերի 65 գերեվարված զինծառայող, որոնց փոխանակման նպատակով տեղափոխում էին Բելգորոդի շրջան, ինքնաթիռի անձնակազմի վեց անդամ և երեք ուղեկցող անձ։
Ուկրաինայի պաշտպանության նախարարությունը դեռ չի մեկնաբանել տեղեկությունները, ըստ որոնց՝ Բելգորոդի մարզում ուկրաինական զինված ուժերի կողմից է խոցվել ռուսական ռազմական Իլ-76 ինքնաթիռը։ Ինչպես գրում է STRANA.ua-ն, գերատեսչությունը հայտնել է, որ «դեռևս պարզում է տեղեկությունը»։
Ուկրաինայի ռազմագերիների հարցերով համակարգող շտաբը ոչ հաստատել, ոչ հերքել է ՌԴ ՊՆ հայտարարությունը, թե Բելգորոդի շրջանում կործանված Իլ-76 ինքնաթիռում ուկրաինացի ռազմագերիներ են եղել։
Գերատեսչությունից հայտնել են, որ հավաքում և վերլուծում են ողջ տեղեկատվությունը և հորդորել են սպասել պաշտոնական հայտարարությունների։
Ավելի վաղ ուկրաինական լրատվամիջոցները գրել էին, որ ինքնաթիռի կործանումը Ուկրաինայի զինված ուժերի ձեռքի գործն է, սակայն ավելի ուշ նրանք ջնջել են այդ տեղեկությունը։

No survivors in crash of Russian plane carrying Ukrainian POWs
A military plane reportedly carrying 65 Ukrainian prisoners of war crashed in Russia's Belgorod region on January 24, killing everyone on board, RFE/RL said.
"A transport plane crashed in the Korochansky district. It fell in a field near a populated area. Everyone on board died," regional Governor Vyacheslav Gladkov said in a post on Telegram.
Earlier, the Russian Defense Ministry said 65 "captured Ukrainian Army servicemen" were on board the plane and being transported to the Belgorod region for exchange. In addition, it said, six crew members and three people escorting the captives were on the flight, which crashed at around 11 a.m. local time.
Video on social media showed an aircraft, which appears to be a Ilyushin Il-76 military transport plane, spiraling to the ground, followed by a loud bang and explosion that sent a ball of smoke and flames skyward.
Kremlin spokesman Dmitry Peskov refused to comment on the plane crash, saying he was still gathering information on the incident.