Սուրենյանց. Միրզոյանի հայտարարությունները նման էին նոր էսկալացիայի ռիսկերի մեծացման մասին ինքնախոստովանական ցուցմունքի
13:12 24/01/2024
«Արարատ Միրզոյանի ասուլիսում հնչեցրած հայտարարությունները նման էին իշխանության քաղաքականության ձախողման ու դրա հետևանքով նոր էսկալացիայի ռիսկերի մեծացման մասին ինքնախոստովանական ցուցմունքի»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում անման գնահատական տվեց քաղաքագետ Սուրեն Սուրենյանցը։
Նրա խոսքով, երբ արտաքին գործերի նախարարը խոստովանում է, որ Ալիևի հայտարարություններից, Ադրբեջանի 7-րդ խմբագրման առաջարկներից հետո եկել է եզրակացության, որ խաղաղության գործընթացը վտանգված է կամ հետընթաց է ապրում, այլ գնահատական տալ հնարավոր չէ։
«Պետք է արձանագրենք, որ Ալիևի ագրեսիվ քաղաքականության ու Նիկոլ Փաշինյանի դիվանագիտական ձախողման հետևանքով գործընթացը հասել է մի հանգրվանի, որտեղ հայկական կողմը կամ պետք է գնա միակողմանի զիջումների կամ էսկալացիայի վտանգ կա,  ինչի մասին Արարատ Միրզոյանը բաց տեքստով հայտարարեց»,-ասաց պատմաբան-քաղաքագետ Սուրենյանցը։
Նրա խոսքով, ասուլիսում հնչեցրած տարբեր հայտարարություններ խնդրահարույց էին, ինչպես օրինակ ականապատման քարտեզների մասին դրվագը. Նիկոլ Փաշինյանը երկու տարի առաջ հայտարարել էր, որ այլևս ականապատ տարածքների  քարտեզներ չկան, երեկ ասում է՝ մեկն էլ կարող են տալ, ընդ որում ոչ մի խոսք չկա  Բաքվում պահվող պատանդների մասին։
«Ես ակնկալում եմ, որ իշխանությունը քաջություն կունենա ու կհայտարարի, որ սա իր դիվանագիտական ձախողումն է։ Ինչի՞ պրոցեսը հասավ այս կետին։ Դա մեկ օրում, մեկ ամսում չեղավ։ 2022-ի սկզբից Հայաստանի իշխանությունն առաջնորդվում էր Նիկոլ Փաշինյանի գլխում ծնված մի տեսլականով, որ իբր Հայաստանն ու Ադրբեջանն ընդհանուր շահ ունեն Ռուսաստանին այս տարածաշրջանից հեռացնելու հարցում, այդ տեսլականով էլ պատկերացնում էր խաղաղության պայմանագիրը։ Նիկոլ Փաշինյանի բոլոր հաշվարկները սխալ են դուրս եկել, փակուղին, որի առաջ կանգնած է մեր դիվանագիտությունը, դրա հետևանքն է, քանի որ պատկերավոր ասած Պրահայի փաստաթուղթը Ալիևը վաճառեց ռուսների վրա, և մենք ունեցանք մի իրավիճակ, երբ գոյություն ունի նոյեմբերի 9-ի փաստաթուղթ  բայց առանց Լեռնային Ղարաբաղի»,-ասաց նա։
Ստեղծված իրավիճակում քաղաքագետն ընդգծում է արտաքին քաղաքականության դիվերսիֆիկացման անհրաժեշտությունը, մինչդեռ այն, ինչ անում է Նիկոլ Փաշինյանի իշխանությունը, դասական դիվերսիֆիկացիայի հետ կապ չունի։
«Նա փորձում է արևմուտքում փրկիչներ փնտրել, Ռուսաստանի հետ թշնամական հարաբերություններ հաստատելու գնով։ Փոխարենը, փրկիչները չեն գտնվելու, իսկ հայ-ռուսական հարաբերությունները հայտնվելու են կամ արդեն հայտնվել են շատ ծանր վիճակում»,-ասաց նա՝ կարևորելով հայ-ռուսական հարաբերություններից տոքսիկ բաղադրիչը հեռացնելը, Թուրքիայի հետ երկխոսությունը,  Իրանի հետ արդյունավետ աշխատանքը։

Суренянц:  Заявления Арарата Мирзояна были своего рода признательными показаниями
«Заявления Арарата Мирзояна на пресс-конференции 23 января были своего рода признательными показаниями – о провале политики действующих властей и возросших в результате этого рисках новой эскалации на армяно-азербайджанской границе», – заявил в беседе с корреспондентом Panorama.am политолог Сурен Суренянц .
По его словам, когда министр иностранных дел признает, что после заявлений президента Азербайджана Ильхама Алиева и 7-го пакета предложений по проекту мирного соглашения  между Ереваном и Баку он пришел к выводу, что мирный процесс под угрозой или наметился регресс, давать другие оценки здесь излишне.
«Нужно констатировать, что в результате агрессивной политики Алиева и дипломатического фиаско Никола Пашиняна процесс достиг точки, когда армянская сторона должна либо пойти на односторонние уступки, либо столкнуться с риском эскалации, о чем Арарат Мирзоян заявил открытым тексом», –  обратил внимание С.Суренянц.
По его словам, многие заявления, сделанные Мирзояном на пресс-конференции, были проблематичными, например, эпизод с картами минных полей. Никол Пашинян два года назад заявил, что все карты минных полей, находившиеся в распоряжении армянской стороны, переданы Азербайджану. А Мирзоян накануне заявил, что Армения может передать Азербайджану новые карты минных полей в случае создания атмосферы доверия и при привлечении международного сообщества. При этом – ни одного упоминания об удерживаемых Баку армянских пленных.
«Я ожидаю, что власти найдут в себе смелость и признают, что это их дипломатический провал. Почему процесс дошел до этой точки? Это произошло не за один день и не за месяц. С начала 2022 года власти Республики Армения руководствовались родившимся в голове Никола Пашиняна видением – будто бы у Армении и Азербайджана есть общий интерес в вытеснении России из этого региона.  Мирный договор  он представлял именно в соответствии с этим видением. Все расчеты Никола Пашиняна оказались неверными, следствием этого является тупик, в котором оказалась наша дипломатия. Образно говоря, Алиев продал пражский документ русским, и мы оказались в ситуации, когда остается документ от 9 ноября 2020 года, но без Нагорного Карабаха», – сказал собеседник Panorama.am.
В сложившейся ситуации политолог подчеркивает необходимость диверсификации внешней политики, а то, что делает правительство Никола Пашиняна, по его словам, не имеет ничего общего с классической диверсификацией.
«Он пытается искать спасителей на Западе ценой ухудшения отношений с Россией. Но они не найдутся, а армяно-российские отношения окажутся или уже оказались в очень тяжелом положении», – сказал он, подчеркнув важность устранения токсичной составляющей из армяно-российских отношений, диалога с Турцией и эффективной работы с Ираном.