Հունվարի 26-ից Միջերկրական ծովից հաջորդ ցիկլոնը կներթափանցի Հայաստան
Վերջին 3 օրերին Միջերկրական ծովի շրջաններից ներթափանցած ակտիվ ցիկլոնի գործունեությամբ պայմանավորված՝ հանրապետության ամբողջ տարածքում դիտվել են ձյան առատ տեղումներ։
«Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ից հայտնում են, որ տեղումների քանակը հունվարի 25-ի դրությամբ հանրապետության ամբողջ տարածքում գերազանցել է ամսական նորման՝ կազմելով կլիմայական նորմայի 150-200 տոկոսը, Սյունիքի առանձին հատվածներում՝ մինչև 350 տոկոս։
Ձյան ծածկի առավելագույն բարձրությունը այս պահին, Արագած բարձր լեռնային կայանում կազմում է 118սմ, Ջերմուկում՝ 103սմ, Ամբերդում՝ 84սմ, մյուս լեռնային շրջաններում՝ 20-50սմ, Լոռիում և Տավուշում՝ 21-37սմ, Սյունիքում՝ 13-24սմ, Արարատյան դաշտում՝ 5-15սմ, Երևանում՝ 10-15սմ։
Առաջիկա ժամերից սկսած հանրապետության ամբողջ տարածքում տեղումները կդադարեն։ Առանց տեղումների եղանակը կպահպանվի մինչև հունվարի 26-ի երեկո։ Հունվարի 26-ի ուշ երեկոյան և հունվարի 27-ին Միջերկրական ծովից հաջորդ ցիկլոնի ներթափանցմամբ պայմանավորված՝ հանրապետության ամբողջ տարածքում կրկին սպասվում է ձյուն, լեռնային առանձին գոտիներում բուք։
Հունվարի 28-ից կրկին սպասվում է տեղումների դադար։ Առաջիկա 5 օրերին օդի ջերմային ֆոնում էական տատանումներ չեն կանխատեսվում։

На Армению со Средиземного моря надвигается новый циклон, который также принесет снегопады
В последние 3 дня из-за активного циклона, проникшего из районов Средиземного моря, обильные снегопады наблюдались на всей территории Армении.
Как сообщают из Центра гидрометеорологии и мониторинга, по состоянию на 25 января, количество осадков на всей территории Республики Армения превысило месячную норму, составив 150-200 % климатической нормы, в отдельных районах Сюника – до 350 %.
Максимальная высота снежного покрова на данный момент составляет 118 см на высокогорной станции Арагац, 103 см в Джермуке, 84 см в Амберде, 20-50 см в других горных районах, 21-37 см в Лори и Тавуше, 13-24 см в Сюнике, 5-15 см на Араратской долине и 10-15 см в Ереване.
В ближайшие часы осадки прекратятся на всей территории республики. Погода без осадков сохранится до вечера 26 января. Поздним вечером 26 и 27 января из-за проникновения очередного циклона со Средиземного моря вновь ожидаются снегопады на всей территории Армении, в некоторых горных районах прогнозируется метель.
С 28 января осадки прекратятся. В ближайшие 5 дней существенных колебаний температуры воздуха не прогнозируется.