Գյումրու դարբնագործության պատմության մեջ նոր էջ է կերտվելու. Ռեպորտաժ ռուսական հեռուստաալիքից
Գյումրի քաղաքի դարբնության ավանդույթը ներառվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի՝ Մարդկության ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ներկայացուցչական ցանկում։ Հենց այս թեմային իր ռեպորտաժում անդրադարձել է «Россия-Культура» համառուսաստանյան պետական դաշնային հեռուստաալիքը։
«Ամեն օր իր առավոտը Գարիկ Պապոյանը սկսում է վառարանը վառելով։ Յոթերորդ սերնդի դարբինը չի պատկերացնում իրեն առանց իր արհեստի, իսկ այժմ նա հանգիստ է վերաբերվում մասնագիտության ապագային, քանի որ Գյումրու դարբնագործության ավանդույթները ներառվել են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ցանկում»,- ասվում է ռեպորտաժում։
«Հիմա շատերն իրենց դարբին են համարում, բայց իրականում սա անհետացող արհեստ է, քանի որ եթե վարպետը եռակցման մեքենա կամ բալգարկա է օգտագործում, սա արդեն մաքուր դարբնություն չէ։ Մենք՝ իսկական դարբիններս, պետք է պահպանենք աշխատանքի հնագույն մեթոդները»,- ասում է դարբին Գարիկ Պապոյանը։
«Դարբնագործության ավանդույթների պահպանումը հատկապես կարևոր է Գյումրու համար, քանի որ քաղաքի ճարտարապետական ինքնության առանձնահատուկ բաղադրիչը շենքերի պատերի, դարպասների և պատուհանների դարբնոցային նախշերն են»,- նշում է թղթակից Աննա Շուստերը։
Փորձագետները համոզված են, որ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ցանկում ընդգրկվելը կօգնի արհեստին պահպանել իր որակը։
«ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում գրանցումը մեծացնում է վարպետների պատասխանատվությունը, և նույնքան կարևոր է, որ նրանք չդադարեն նոր աշակերտների սովորեցնել»,- նշել է ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի ավագ գիտաշխատող Աղասի Թադևոսյանը։
Արհեստը պահպանելու համար անհրաժեշտ է աջակցել ոչ միայն արհեստավորներին, այլև մասնագիտացված ուսումնական հաստատություններին։ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն այս հարցում նշել է դրանցից երկուսի առանձնահատուկ դերը՝ Գյումրու Արվեստի պետական ակադեմիայի և Գյումրու արհեստագործական ուսումնարանի։ 20-րդ դարի կեսերին հնագույն ավանդույթները գործնականում կորել էին։ Թերևս հիմա Գյումրիի դարբնագործության պատմության նոր էջ կբացվի։

В истории кузнечного дела Гюмри будет выкована новая страница. Репортаж российского телеканала
Традиции кузнечного ремесла армянского города Гюмри включили в список нематериального наследия ЮНЕСКО. К теме в своем репортаже обратился общероссийский государственный федеральный телеканал «Россия-Культура».
«Каждое утро Гарика Папояна начинается с растопки печи. Кузнец в седьмом поколении не мыслит себя без своего ремесла, и теперь он спокоен за будущее профессии, так как традиции кузнечного ремесла Гюмри включили в список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО», – говорится в репортаже.
«Многие сейчас считают себя кузнецами, но на самом деле – это исчезающее ремесло, ведь если мастер использует сварочный аппарат или болгарку, это уже не чистое кузнечное дело. Мы – настоящие кузнецы – должны сохранять именно старинные методы работы», – говорит кузнец Гарик Папоян.
«Сохранение традиций кузнечного дела для Гюмри особенно важно, ведь особая составляющая архитектурной идентичности города – кованные узоры на стенах, воротах и окнах зданий. Первые поселения на территории современного города появились в бронзовом веке», – отмечает корреспондент Анна Шустер.
Как указывается, попадание в список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО поможет ремеслу сохранить качество, убеждены эксперты.
«Регистрация в ЮНЕСКО повышает ответственность мастеров гюмрийских кузнечных традиций, и не менее важно, чтобы они не переставали воспитывать новых учеников», – отметил старший научный сотрудник Института археологии и этнографии Национальной академии наук Армении Агаси Тадевосян.
Для сохранения ремесла необходимо поддерживать не только мастеров, но и специализированные учебные заведения. В ЮНЕСКО отметили в этом вопросе особую роль двух из них – Гюмрийской государственной академии художеств и Гюмрийского ремесленного училища. В середине XX века древние традиции были практически утрачены. Возможно, теперь в истории кузнечного дела Гюмри будет выкована новая страница.