Ստեփան Դանիելյան.  Շատ պատասխանատու և խառնակ ժամանակներ են սպասվում
«Նվաստացված ազգերի բնական արձագանքը ռևանշն է։ Եթե չկա ռևանշն, ապա ազգն ընդունում է իր պարտությունն ու լքում է պատմության թատերաբեմը։ Իսկ ռևանշն աշխատանք է, առաջին հերթին' մտքի»,-նման համոզման է քաղաքագետ Ստեփան Դանիելյանը։
Նրա խոսքով, Հայաստանում իշխանության կարող է գալ ազգային (պետական իմաստով) և պահպանողական (առաջադեմ վեկտորներով) ուժ։
Մյուս կողմից դա համաշխարհային տենդենց է, գլոբալիզմը պարտվում է թե բարոյական առումով, թե' տնտեսական։ Համաշխարհային առևտրային  կոմունիկացիաները նույնպես տապալվում են։
«Ներկայիս կառավարությունը նախորդների արժեհամակարգի մեջ է, ավելի ծայրահեղ ու ցինիկ տարբերակով։ Վերադարձ դեպի նախկին հարաբերություններին ու արժեհամակարգին անիմաստ է։
Նոր քաղաքական նախագիծը պետք է տարբերվի թե ներկաներից, թե' նախորդներից։ Խոսքը անձանց մասին չէ, այլ քաղաքական պլատֆորմի, սակայն այդ պլատֆորմը պետք է ձևակերպվի։
Իրական քաղաքական գործունեությունը հանրահավաքներ, բողոքի ակցիաներ կազմակերպելն ու ընտրական շտաբներ բացելը չէ, դրանք գործիքներ են, այլ քաղաքական պլատֆորմի ստեղծելն է։
Մի խոսքով, շատ պատասխանատու և խառնակ ժամանակներ են սպասվում։
Նաև, միասնական ընդդիմությունը կեղծ կատեգորիա է։ Միասնական ընդդիմությունը նշանակում է լղոզված և անկենսունակ խառնամբոխ, իսկ հաղթում է հստակ դիրքորոշմամբ կազմակերպված փոքրամասնությունը»,-նշել է նա։

«Естественная реакция униженных народов – реванш. Если нет реванша, то народ принимает свое поражение и покидает арену истории. А реванш – работа, в первую очередь, мыслительная», – пишет политолог Степан Даниелян на своей странице в Facebook.
По его словам, к власти в Армении может прийти национальная (в государственном смысле) и консервативная (с прогрессивными векторами) силами.
«С другой стороны, это глобальная тенденция, глобализм проигрывает и морально, и экономически. Глобальные торговые коммуникации также терпят фиаско.
Нынешнее правительство придерживается системы ценностей предыдущих властей, но в более радикальном и циничном варианте. Возвращение к прежним отношениям и ценностям – бессмысленно.
Новый политический проект должен отличаться как от нынешнего, так и от предыдущих. Речь идет не о людях, а о политической платформе, но эту платформу необходимо сформулировать», – отметил он.
«Настоящая политическая деятельность – это не организация митингов, протестов и открытие избирательных штабов, это инструменты, это создание другой политической платформы.
Словом, впереди очень ответственные и неспокойные времена.
Кроме того, объединенная оппозиция – это ложная категория. Объединенная оппозиция – это размытая и нежизнеспособная толпа, а побеждает меньшинство, организованное с четкой позицией», – указал он.