Երբ խոսք է գնում Արցախից բռնի տեղահանված հայերի մասին, պետք է նշել ոչ թե 120 հազարի, այլ 150 հազար հայերի մասին. Աբրահամյան
«Երբ խոսք է գնում Արցախից բռնի տեղահանված հայերի կամ պարզապես Ադրբեջանի ցեղասպան քաղաքականության մասին, ապա պետք է նշել ոչ թե 120 հզ.-ի, այլ 2020 թ.-ի 44-օրյա պատերազմից առաջ եղած թվի` շուրջ 150 հզ հայերի մասին:
Սա ոչ միայն կարևոր քաղաքական նշանակության հարց է, այլ նաև սոցիալական:
Արցախցիների բռնի տեղահանությունը սկսել է 44-օրյա պատերազմի օրերին` Հադրութի, Շուշիի, Մարտակերտի շրջաններից, իսկ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ փաստաթղթից հետո, երբ պետք է հանձնվեր Քաշաթաղի, Շահումյանի (Քարվաճառ) և Ակնայի շրջանները, նաև այնտեղից:
44-օրյա պատերազմից մինչև 2023 թվականի սեպտեմբեր, տարբեր իրադարձություններով պայմանավորված, 35-40 հզ մարդ արդեն դուրս էր եկել Արցախից, բայց պատճառն անշուշտ նույնն էր` Ադրբեջանի ագրեսիվ քաղաքականությունը, որը Հայաստանի իշխանության հանցավոր համաձայնությամբ, Արցախի վերջնական հանձնմանը բերեց:
Կառավարության բոլոր ծրագրերը պետք է պարտադիր իրականացվի շուրջ 150 հզ.-ի, այլ ոչ թե 2023 թվականի սեպտեմբեր-հոկտեմբերին Արցախը բռնի լքած 105-110 հզ. մեր հայրենակիցների համար:

Абрамян: Из Арцаха из-за геноцидальной политики Азербайджана насильственно перемещены 120, а 150 тыс. армян
14:05 29/01/2024
Когда речь идет о насильственно перемещенных армянах из Арцаха или попросту о геноцидальной политике Азербайджана, то следует указывать не 120 тысяч, а данные до 44-дневной войны 2020 года – 150 тыс. армян. Об этом написал секретарь парламентской фракции «Честь имею» Тигран Абрамян.
«Это важный вопрос не только политического, но и социального значения.
Насильственное перемещение арцахцев началось в дни 44-дневной войны 2020 года – из Гадрутского, Шушинского, Мартакертского районов, а также после трехстороннего заявления от 9 ноября, когда должны были сдать Баку Кашатагский, Шаумяновский (Карвачар) районы и Акну», – напомнил Абрамян.
По его словам, после 44-дневной воны до сентября 2023 года в связи с различными событиями 35-40 тыс. человек уже выехали из Арцаха.
«Однако причина этого, несомненно, оставалась неизменной: агрессивная политика Азербайджана, которая при преступном согласии властей Армении привела к окончательной сдаче Арцаха.
Все программы правительства должны в обязательном порядке реализовываться для 150 тыс., а не 105-110 тыс. наших соотечественников, покинувших Арцах в сентябре-октябре 2023 года», – указал Абрамян.