«Ռոսատոմի» ղեկավար. Հայաստանը պետք է կողմնորոշվի  ատոմային էներգիայի ոլորտի զարգացման ձևաչափ վերաբերյալ
13:19 29/01/2024
«Ռոսատոմի» ղեկավար. Հայաստանը պետք է կողմնորոշվի ատոմային էներգիայի ոլորտի զարգացման ձևաչափ վերաբերյալ
Հայաստանը պետք է առաջիկայում կողմնորոշվի ատոմային էներգիայի զարգացման ձևաչափի վերաբերյալ։ «Россия 24»-ին տված հարցազրույցում հայտնել է «Ռոսատոմ» պետական կորպորացիայի գործադիր տնօրեն Ալեքսեյ Լիխաչևը։
«Ամենաուշը առաջիկա 2.5-3 տարում  Հայաստանը պետք է որոշի ատոմային էներգիայի զարհացման հետագա ձևաչափը, Հայաստանը  վաղուց Միջուկային էներգիայի համաշխարհային ակումբի անդամ է»,-ասել է նա։
Նա նաև նշել է, որ Ռոսատոմը նախատեսում է 2024 թվականին գործարկումներ իրականացնել Բանգլադեշի և Հնդկաստանի ատոմակայաններում, իսկ այլ երկրների հետ մի շարք համաձայնագրեր գտնվում են բարձր պատրաստվածության փուլում։

Глава «Росатома»: Армения в ближайшее время должна определиться с форматом развития своей атомной энергетики
11:59 29/01/2024
Армения в ближайшее время должна определиться с форматом развития своей атомной энергетики, в интервью каналу «Россия 24» заявил генеральный директор госкорпорации «Росатом» Алексей Лихачев.
«Армения должна в течение полутора-двух лет максимум определиться с дальнейшим форматом развития своей атомной энергетики, Армения – давно член мирового атомного энергетического клуба», – сказал Лихачев.
Он также отметил, что Росатом планирует осуществить физические пуски на АЭС в Бангладеш и Индии в 2024 году, на стадии высокой готовности находится несколько договоренностей с другими странами.