ԱԺ նախկին պատգամավոր Արագած Ախոյանն ազատ է արձակվել
ԱԺ նախկին պատգամավոր Արագած Ախոյանն ազատ է արձակվել, նա արդեն ազատության մեջ է։ Panorama.am-ին ասաց  պաշտպան Գոռ Վարդանյանը։
«Նախօրիեն մեղադրական եզրակացություն է կայացվել, պատիժ է  նշանակվել երկու ամիs կարճաժամկետ ազատազրկում,  սակայն քանի որ Արագած Ախոյանը երեք ամիս կալանքի տակ է գտնվել, դատարանը պատժի կրումից ամբողջությամբ ազատ է  արձակել»,- նշեց նա։
Փաստաբանը հայտնեց, որ դատավճիռը բողոքարկելու ենք Վերաքննիչ դատարանում, դեմ են մեղադրական վերդիկտին։
Հարցին՝ առաջադրված մեղադրանքով որքա՞ն պատիժ է նախատեսված,   Գ.Վարդանյանն ասաց, որ տուգանք, կարճաժամկետ ազատազրկում, նաև ազատազրկում առավելագույնը 3 տարի։
«Այնպես չէ, որ անսպասելի էր մեզ համար, քանի որ իր քաղաքական գործունեության հետ էր կապված այս ամենը, մենք այս ամենին էլ սպասում էինք»,- ասաց Գոռ Վարդանյանը։
Հիշեցնենք, որ 2023 թ. նոյեմբերի 7-ին ԱԺ նախկին պատգամավոր Արագած Ախոյանը կալանավորվել էր` 2023 թ. հունիսի 8-ին «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի իր էջում հրապարակած գրառման համար։ Ըստ ՀՀ քննչական կոմիտեի, Ա. Ախոյանն այդ օրը հնչեցրել է բռնություն գործադրելու հրապարակային կոչեր։
Մեղադրական եզրակացության համառոտ բովանդակության համաձայն, Արագած Ախոյանին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա անձանց խմբի նկատմամբ քաղաքական հայացքներով պայմանավորված տեղետվական և հաղորդակցական տեխնոլոգիաների օգտագործմամբ հնչեցրել է բռնություն գործադրելու հրապարակային կոչեր:

Экс-депутат Национального Собрания от Республиканской партии Армении Арагац Ахоян освобожден из-под ареста, он уже на свободе. Об этом сообщил Panorama.am адвокат Гор Варданян.
«Судья накануне вынес обвинительный приговор, назначив тюремное заключение сроком на два месяца. Однако, поскольку Арагац Ахоян уже находился под стражей три месяца, суд полностью освободил его от отбывания наказания», – отметил он.
«Мы обжалуем решение в Апелляционном суде , поскольку не согласны с обвинительным вердиктом», – указал Варданян.
В ответ на вопрос, какое наказание предусмотрено предъявленным Арагацу Ахояну обвинением, Г.Варданян перечислил: штраф, краткосрочное лишение свободы, а также лишение свободы сроком на 3 года.
«Вердикт суда не стал для нас неожиданностью, поскольку весь этот процесс был связан с политической деятельностью Ахояна, мы этого и ожидали», – сказал Гор Варданян.
Отметим, в отношении А.Ахояна было инициировано публичное уголовное преследование по п. 3 ч. 2 статьи 330 УК Армении (публичный призыв к насилию). Ахоян был задержан 6 ноября 2023 года, ему было предъявлено обвинение. Затем в суд было подано ходатайство о применении в отношении него меры пресечения в виде заключения под стражу, которое было удовлетворено.