Ամերիկացի զինվորների մահվան պատճառ դարձած ԱՄՆ հարձակումն ավելի հզոր կլինի. CNN
Հորդանանում անօդաչու թռչող սարքով հարձակման հետևանքով կիրակի օրը ամերիկացի զինվորների սպանությանն ու վիրավորվելուն ավելի հզոր կլինի, քան նախորդ պատասխան հարվածներն էին Իրաքում և Սիրիայում։ Սակայն ԱՄՆ-ում միաժամանկ զգուշանում են Իրանի դեմ հարձակումից։
CNN-ի փոխանցմամբ, ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի վրա ճնշումն ավելանում է, նրանից պահանջվում է այնպիսի պատասխան, որը  մեկընդմիշտ կդադարեցնի հարձակումները: Նշվում է, որ Իրանի կողմից հովանավորվող զինյալները հոկտեմբերից ի վեր ավելի քան 160 անգամ թիրախավորել են Իրաքում և Սիրիայում ԱՄՆ ռազմական օբյեկտները։
Հանրապետական մի քանի օրենսդիրներ կոչ են արել ԱՄՆ-ին հարվածել  Իրանին՝  հստակ մեսիջ ուղարկելու համար:
Սակայն Բայդենի վարչակազմի համար այժմ ամենամեծ մարտահրավերը ամերիկացի զինվորներին սպանած անօդաչու թռչող սարքի հարվածին արձագանքելն է։ Այն տարածաշրջանում ամերիկյան ուժերի վրա ամենամահաբեր հարձակումն էր Աբբեյ Գեյթի ռմբակոծությունից ի վեր, որը սպանեց 13 ամերիկացի զինծառայողի Աֆղանստանից դուրսբերման օրերին։
Թոշակի մեկնած լեյտենանտ Մարկ Հերթլինգը նշել է, որ ԱՄՆ զինծառայողների  մահը հատելէ  կարմիկր գծերը, և պաշտոնյաներն ու փորձագետներն ակնկալում են  ավելի կոշտ արձագանք։ Բայց պաշտոնյաները կասկածում են, որ ԱՄՆ-ն կհարվածի Իրանին։
Պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը նշել է, որ Մերձավոր Արևելքի շուրջ իրավիճակն ավելի բարդ է, քան դա եղել է տարածաշրջանում  1973 թվականին, և նույնիսկ դրանից առաջ։

The US’ response to the drone attack in Jordan that killed and wounded US service members on Sunday is likely to be more powerful than previous American retaliatory strikes in Iraq and Syria, officials told CNN, though the Pentagon and White House are being careful not to telegraph the administration’s plans.
President Joe Biden is under increasing pressure to respond in a way that stops these attacks for good. Iran-backed militants have targeted US military facilities in Iraq and Syria over 160 times since October, and several Republican lawmakers have called for the US to hit inside Iran directly to send a clear message.
But the biggest challenge now for the Biden administration is how to respond to the drone strike – the deadliest attack on US forces in the region since the bombing at Abbey Gate killed 13 US service members in the closing days of the Afghanistan withdrawal – without sparking a regional war.
The US has in recent months carried out several strikes targeting Iranian proxies’ weapons depots in Iraq and Syria. To date, none of those strikes have deterred the militants, whose 165 attacks have injured over 120 US service members across the region since October.
Retired Lt. Gen. Mark Hertling said the deaths of US service members “certainly crossed the president’s red line,” and both officials and analysts are expecting a more robust response that is not necessarily confined to one country or one day. But officials have suggested it is unlikely the US will strike within Iran.
Secretary of State Antony Blinken said the environment in the Middle East is as dangerous as it’s been in the region “since at least 1973, and arguably even before that.”
Blinken added that the US response “could be multileveled, come in stages and be sustained over time.”