Եթե ինչ-որ մեկն ուզում է մտերմություն, պետք է հասկանա, թե որքանով է դա վտանգավոր. Զախարովան՝ Հայաստան-ՆԱՏՕ հարաբերությունների մասին
«Եթե ինչ-որ մեկը ցանկանում է մտերմություն, պետք է հասկանա, թե որքանով է դա վտանգավոր և ինչ հետևանքների այն կհանգեցնի: Մենք արդեն տեսել ենք, թե ինչի է տանում շատ երկրների և ՆԱՏՕ-ի մերձացումը՝ հակամարտությունների մեջ ներգրավվածություն, ինքնիշխանության և անկախության կորուստ, սեփական կամքի ստորադասում ուրիշի պլանավորմանը՝ բառիս բուն իմաստով և բոլոր ոլորտներում, և ամենակարևորը՝ սեփական ազգային շահերն իրացնելու հնարավորության բացակայությանը»,-հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ մեկնաբանելով Հարավային Կովկասում ՆԱՏՕ-ի հատուկ ներկայացուցիչ Խավիեր Կոլոմինի խոսքերը, ըստ որոնց՝ դաշինքը ոգեշնցված է արտաքին և պաշտպանական քաղաքականության մեջ դեպի ՆԱՏՕ Երևանի շարժով և ավելի մեծ մտերմություն են ուզում։
«Հավանաբար, մենք դեռ պետք է գնանք հիմնարար պարամետրերից: Որո՞նք են յուրաքանչյուր երկրի, մասնավորապես Հայաստանի ազգային շահերը։ Սա երևի պետք է վերլուծենք, երևի պետք է քարտեզ բացենք, տեսնենք, թե ո՞ր տարածաշրջանում և ո՞ր հարևանների միջև է գտնվում այս երկիրը։ Պետք է պատմության դասագրքեր կարդալ նրանց համար, ովքեր խոսում են ոչ թե ինչ-որ մեկի հետ մտերմության օգտին (սրանք ինքնիշխան երկրներ են, ի վերջո, իրենք կարող են ինքնուրույն որոշել), այլ հենց այս տեսակի մտերմության օգտին, որը ենթադրում է տարածաշրջանի երկրների, հարևանների հետ հարաբերությունների խզում։ Պետք է վերլուծել այս ամենը և հասկանալ՝ որո՞նք են բուն Հայաստանի ազգային շահերը, ինչն է ձեռնտու, ինչն է կարճաժամկետ օգուտներ բերում, որն է միջնաժամկետը, ինչը՝ երկարաժամկետ, և ելնել սրանից, ոչ թե խոստումներից։ Նրանք Արևմուտքում բոլորին խոստանում են։ Բայց ինձ հետաքրքիր է, թե որտեղ են նրանք ինչ-որ բան արել», -ասաց Զախարովան և հավելեց.
«Բայց երբ անհրաժեշտ է ստեղծել իրական նյութական հարթակներ և հիմք համապատասխան երկրների տնտեսությունների զարգացման համար, որոնց հետ ՆԱՏՕ-ն և Միացյալ Նահանգները ցանկանում են մերձենալ, ապա ինչ-ինչ պատճառներով խոստումները երբեք չեն կատարվում։ Ես օրինակներ չգիտեմ վերջին 30-40 տարիների ընթացքում, դրանք չեմ տեսել»։

Захарова об отношениях Армения-НАТО: «Если кто-то хочет близости, нужно понять, насколько это небезопасно»
15:41 31/01/2024
«Если кто-то хочет близости, нужно понять, насколько это небезопасно и к каким последствиям это приведет. Мы уже видели, к чему приводит близость НАТО многие страны: к вовлеченности в конфликты, утрате суверенитета и независимости, подчинению воли чужому планированию во всех смыслах этого слова и во всех сферах и, самое главное, отсутствию даже возможности реализовать собственные национальные интересы», – заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова в ответ на просьбу прокомментировать слова специального представителя НАТО на Южном Кавказе Хавьера Коломина о том, что в альянсе воодушевлены движением Еревана в сторону НАТО во внешней и оборонной политике и что они хотят еще большей близости.
«Наверное, здесь нужно еще идти от базовых установок. А каковы национальные интересы каждой страны, в частности Армении? Наверное, нужно это проанализировать, нужно, наверное, открыть карту, посмотреть, в каком регионе и между какими соседями находится эта страна. Нужно почитать учебники истории для тех, кто как раз высказывается в пользу не то что близости с кем-то бы ни было (это все-таки суверенные страны, могут решать сами, самостоятельно), но в пользу этой самой некой близости, которая предполагает разрыв отношений со странами региона, с соседями или, по крайней мере, их надрыв. Нужно все это проанализировать и понять: а в чем же заключаются национальные интересы самой Армении, что выгодно, что приносит краткосрочную выгоду, что среднесрочную, что долгосрочную, и из этого исходить, а не из посулов, обещаний. Обещают на западе всем. Но мне интересно, где что выполнили», – сказала она.
«А вот когда надо создавать реальные материальные платформы и базис для развития экономики соответствующих стран, на близость с которыми рассчитывают НАТО и США, то почему-то никогда обещанное не выполняется. Я примеров за последние 30-40 лет не знаю, не видела», – заключила Захарова.