Աշխատանքները դեռ նախնական փուլում են. Հայաստանի պատմության թանգարանը՝ «Անահիտ դիցուհու» դիմաքանդակի ցուցադրության մասին
«Հայաստանի պատմության թանգարան» ՊՈԱԿ-ի և Բրիտանական թանգարանի միջև «Անահիտ դիցուհու» արձանը Հայաստանում ցուցադրելու բանակցությունները դեռ շարունակվում են։
«Աշխատանքները դեռ նախնական փուլում են, երբ կհասնենք համապաստախան աշխատանքային փուլին, հանդես կգանք պաշտոնական հայտարարությամբ, մամուլի ասուլիս կլինի ու կներկայացվեն բոլոր մանրամասները»,- Panorama.am-ին հայտնեցին Հայաստանի պատմության թանգարանից։
Հիշեցնենք՝ ավելի վաղ ՀՀ զբոսաշրջության կոմիտեից հայտնել էին, որ «Հայաստանի պատմության թանգարան» ՊՈԱԿ-ի և Բրիտանական թանգարանի միջև ձեռքբերված պայմանավորվածության շնորհիվ 2024 թվականի սեպտեմբերին առաջին անգամ Երևանում ցուցադրվելու է Բրիտանական թանգարանում պահվող «Անահիտ դիցուհու» արձանը։
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը ՀՀ զբոսաշրջության կոմիտեի հայտնած տեղեկությունի հետո գրել էր.
«Այսօր հայտնի դարձավ, որ 2024 թվականի սեպտեմբերին Երևանում առաջին անգամ ցուցադրվելու է Բրիտանական թանգարանում պահվող Անահիտ աստվածուհու բրոնզե կիսանդրին: Ուրախ եմ, որ մեզ հաջողվեց իրականություն դարձնել երկար ժամանակ քննարկված այս նախաձեռնությունը:

Работы пока в предварительной стадии. Музей истории Армении – об экспонировании в Ереване статуи богини Анаит
Переговоры между ГНКО «Музей истории Армении» и Британским музеем о том, чтобы экспонировать в Ереване бронзовую голову статуи богини Анаит из коллекции Британского музея, пока продолжаются.
«Работы пока в предварительной стадии, когда мы дойдем до соответствующей рабочей стадии, сделаем официальное заявление, будет пресс-конференция, будут представлены все детали», – сообщили Panorama.am в Музее истории Армении.
Напомним, ранее Комитет по туризму РА сообщил, что благодаря достигнутой ГНКО «Музей истории Армении» и Британским музеем договоренности, в сентябре 2024 года впервые в Ереване будет экспонироваться бронзовая голова статуи богини Анаит из коллекции Британского музея.
А спикер НС РА Ален Симонян после данного сообщения Комитета по туризму написал:
«Сегодня стало известно, что в сентябре 2024 года впервые в Ереване будет экспонироваться бронзовая голова статуи богини Анаит из коллекции Британского музея. Рад, что нам удалось воплотить в жизнь эту долгое время обсуждающуюся инициативу. Мы в Армении давно ждем богиню Анаит».