Առաջին անգամ Հայաստանում կցուցադրվի Բրիտանական թանգարանում պահվող «Անահիտ դիցուհու» դիմաքանդակը
«Հայաստանի պատմության թանգարան» ՊՈԱԿ-ի և Բրիտանական թանգարանի միջև ձեռքբերված պայմանավորվածության շնորհիվ 2024 թվականի սեպտեմբերին առաջին անգամ Երևանում ցուցադրվելու է Բրիտանական թանգարանում պահվող «Անահիտ դիցուհու» արձանը։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ զբոսաշրջության կոմիտեից:
Մ.թ.ա. 1-ին կամ 2-րդ  դարով թվագրվող հին հայկական դիցարանի Անահիտ աստվածուհու բրոնզաձույլ արձանի մասերը՝ գլուխը և ձախ ձեռքը պատահմամբ հայտնաբերվել է մի գյուղացու կողմից հողային աշխատանքների ժամանակ 1872 թվականին ներկայիս Թուրքիայի հյուսիս-արևելքում` Արևմտյան Հայաստանի Էրզրումի նահանգի Երզնկա (Էրզինջան) քաղաքի մոտ գտնվող Սադակ (Սատալա) պատմական բնակավայրում:
Անահիտ աստվածուհու արձանի գլուխը տեղափոխվել է Կոստանդնուպոլիս (Ստամբուլ), իսկ այնուհետև Իտալիա, որտեղ այն գնել է հնությունների գիտակ Ալեսանդրո Կաստելանին, ով և ավելի ուշ փոխանցել է արձանի գլուխը Լոնդոն՝ Բրիտանական թանգարանին, իսկ որոշ ժամանակ անց թանգարանին է փոխանցել նաև նույն արձանի երկրորդ մասունքը՝ ձախ ձեռքը:

Goddess Anahit statue to be exhibited in Yerevan for first time
The statue of the Armenian Goddess Anahit kept at the British Museum will be displayed in Yerevan for the first time in September 2024, the Armenian Tourism Committee reports.
The exhibition will be held as part of an agreement between the History Museum of Armenia and the British Museum.
Anahit, goddess of fertility, healing, wisdom, water and war is an important part of Armenian history, mythology and culture. According to the website of the British Museum, the fragments (head and hand) of Anahit’s bronze statue were accidently discovered in 1872 by a farmer digging the land in Satagh, south-eastern Turkey. The head made its way via Constantinople (modern Istanbul) and Italy to the dealer Alessandro Castellani, who eventually sold it to the British Museum. The hand was presented to the Museum a few years later.