Պիպոյանը՝ տրանսպորտի թանկացման նախագծի մասին. Այնպիսի փնթի իրավիճակ է, որ բովանդակային հարցեր քննարկելը տեղին չէ
13:37 06/02/2024
«Ինչ-որ մեկը մեզ կարո՞ղ է ասել, այդ նախագծով առաջարկվող գները գործո՞ղ, թե՞ ապագայի տրանսպորտի համար են».-Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց «Իրազեկ և պաշտպանված սպառող» ՀԿ նախագահ Բաբկեն Պիպոյանը՝ արձագանքելով  Երևանի ավագանու՝ փետրվարի 13-ի նիստի օրակարգում հրապարակված նախագծին,  որով առաջարկվում է տրանսպորտի գնի բարձրացում։
ՀԿ նախագահն ընդգծեց՝ նման  նախագծերը վերջնական տեսք ստանալուց առաջ պետք է դրվեն հանրային լայն քննարկման։ Դրա փոխարեն հիմա հանրությանը որպես ընդունման ենթակա նախագիծ ներկայացրել են անհասկանալի մի բան, ինչը փնթի կառավարման արդյունք է համարում։
«Գնային ինդեքսները հասկանալու համար պետք է հատուկ բացատրական բառարան։ Եթե այսօր մի պաշտոնյա վեր կենա ու ասի, մոտավարոպես այս արժեքն է լինելու, նույն օրը մեկ այլ չինովնիկ կարող է ճիշտ հակառակն ասել»,-նշեց նա՝ ավելացնելով, որ ցանկացած դեպքում նախագիծը վերաբերում է տրանսպորտի թանկացմանը։
Պիպոյանը հիշեցրեց, որ մոտ 850 հազար եվրո գումար էր տրամադրվել արտասահմանյան ընկերությանը, որը կազմել էր Երևանի տրանսպորտի զարգացման հայեցակարգ։
«Հիմա հարց է առաջանում, ինչ-որ մեկը խմբագրե՞լ է այդ չափորոշիչները, թե՞ ոչ։ Եթե խմբագրում արել է, իրեն էս կյանքում ինչ-որ մեկը 850 հազար լումա այլ երկրում կվճարե՞ր որպես մասնագետ խորհրդատվության համար։ Սա առանցքային նշանակություն ունի։ Ավելին ասեմ, տարիներ շարունակ խոսվում  էր, որ տրանսպորտային գների վերանայում կարելի է քննարկել և դիտարկել բարեփոխված տրանսպորտային համակարգ ունենալու դեպքում։ Հիմա միջազգային խորհրդատուն տվել է նոր ցանց,  նույն միջազգային խորհրդատուն նվազեցրել է մեքենաների թիվը, բայց միաժամանակ ավելացրել է կանգառների թիվը, որպեսզի ավելի ճկուն տրանսպորտային համակարգ ունենանք։ Այդ կանգառները կառուցե՞լ ենք, կառուցելո՞ւ ենք»,-ասաց Պիպոյանը։
Այսօր  Ավինյանի տեղակալ Սուրեն Գրիգորյանը  հրավիրել է մամուլի ասուլիսը, որի ընթացքում անդրադարձ կկատարի «միասնական տոմսային համակարգի ներդրման գործընթացին»։
«Ասում են միասնական համակարգ, բայց գրում են գնային 17 կատեգորիա, և որ ամենավատն ու տարօրինակն է, չկան հստակ թիրախային խմբերի համար նախատեսած փաթեթներ, նայեք անունները, կտեսնեք, որ “student” անունով փաթեթ չունենք։ Այսինքն, հերթական անգամ սիրողական մակարդակով մի բան է բերված, ունենք այնպիսի փնթի իրավիճակ, որ բովանդակային հարցեր քննարկելը տեղին չի, մինչդեռ հարցը շատ նուրբ է»,-ասաց ՀԿ նախագահը։
Ամփոփելով  խոսքը՝ Պիպոյանը նշեց, Երևանի ավագանու ոչ իշխանական  անդամները պետք է հիշեն, որ իրենք  կարող են քվորում չապահովել, որպեսզի որոշումը չընդունվի։
«Հույս ունեմ, որ դրանից հետո համայնքը կհասկանա, որ չի կարելի փոքրամասնությունով սիրողական, էլի եմ կրկնում, ոչ պրոֆեսիոնալ  փաթեթներ բերել, որտեղ Թելսելի գովազդն ավելի շատ է, քան հանրային տրանսպորտի մասին տեղեկությունները»,-նշեց նա։

Бабкен Пипоян – о подорожании поездок в общественном транспорте в Ереване
«Кто-нибудь может нам сказать, предлагаемые этим проектом тарифы предусмотрены для действующего транспорта или относятся к будущему?» – сказал в беседе с корреспондентом Panorama.am председатель общественной организации «Информированный и защищенный потребитель» Бабкен Пипоян, коснувшись того, что на заседании Совета старейшин Еревана 13 февраля будет рассмотрен проект изменения тарифов на проезд в общественном транспорте.
По словам Пипояна, подобные проекты, прежде чем получить окончательную форму, должны быть вынесены на широкое общественное обсуждение. Но, вместо этого, общественности сейчас в качестве подлежащего одобрению проекта городские власти представили нечто непонятное, что является результатом неряшливого управления.
«Нужен специальный толковый словарь, чтобы понять предлагаемые индексы цен», – отметил он, добавив, что, в любом случае, предлагаемый проект касается повышения цен на проезд в общественном транспорте.
Пипоян напомнил при этом, что около 850 тысяч евро было предоставлено иностранной компании, которая разработала концепцию развития транспорта в Ереване.
«Теперь возникает вопрос: редактировал кто-то эти стандарты? Если да, то редактировавшему кто-либо в жизни до этого платил хотя бы 850 тысяч лум (1/100 драма. – Ред.) как специалисту за консультацию? Это имеет ключевое значение.
Более того, много лет говорилось о том, что пересмотр тарифов можно рассматривать лишь в случае наличия реформированной транспортной системы», – сказал Пипоян.
Сегодня заместитель мэра Еревана Тиграна Авиняна Сурен Григорян созвал пресс-конференцию, в ходе которой коснулся «процесса внедрения единой билетной системы».
«Говорят единая система, но представляют 17 ценовых категорий. Что хуже и страннее всего – нет пакетов, предназначенных для конкретных целевых групп. Посмотрите на названия – увидите, что нет даже пакета под названием “student”. То есть снова что-то представляется на любительском уровне, у нас настолько неряшливая ситуация, что обсуждать содержательные вопросы – неуместно, в то время, как вопрос – очень деликатный», – сказал Бабкен Пипоян.
Резюмируя, Пипоян напомнил, что оппозиционные фракции Совета старейшин Еревана могут не обеспечить кворума и сорвать принятие данного решения.
«Я надеюсь, что после этого община поймет, что нельзя представлять любительские, повторяю, непрофессиональные проекты, где рекламы Telcell больше, чем информации об общественном транспорте», – сказал он.