Կիբեռհանցագործներն ինչ փորձեր են անում արհեստական բանականության հետ
Kaspersky Digital Footprint Intelligence թիմը ներկայացրել է «Նորարարություններ ստվերում. չարագործներն ինչ փորձեր են անում ԱԲ-ի հետ» հաշվետվությունը, որում մասնագետները վերլուծել են դարկնետի հաղորդագրությունները չարագործների կողմից ChatGPT-ի և մեծ լեզվական մոդելների հիման վրա այլ նմանատիպ լուծումների օգտագործման թեմայով:
«Կասպերսկի» ընկերությունը հայտնում է, որ ընդհանուր առմամբ 2023-ին ստվերային ֆորումներում և մասնագիտացված Telegram ալիքներում հայտնաբերվել է 2890 գրառում՝ նեյրոցանցերի հիման վրա չաթ-բոտերի քննարկմամբ: Գագաթնակետը գրանցվել է ապրիլին. այդ ամիս փորձագետները գրանցել են 509 հաղորդագրություն: Փորձագետները բազմաթիվ քննարկումները բաժանել են մի քանի ուղղությունների։
Ջեյլբրեյքեր։ Որպեսզի լեզվական մոդելը կարողանա տալ անօրինական գործունեության հետ կապված պատասխաններ, չարագործներն օգտագործում են հատուկ հրամանների լրակազմեր: Նրանք կարողանում են բացել ChatGPT-ի և նմանատիպ ծառայությունների լրացուցիչ ֆունկցիոնալությունը: Նման լրակազմերը կոչվում են ջեյլբրեյքեր: 2023-ին «Կասպերսկի» ընկերության փորձագետները նման հրամանների տարածման և վաճառքի 249 առաջարկ են հայտնաբերել։ Ընդ որում, հարկ է նշել, որ ջեյլբրեյքերը կարող են օգտագործվել նաև լեզվական մոդելների հիման վրա ծառայությունների աշխատանքի լեգիտիմ բարելավման համար։
Վնասաբեր ԾԱ։ Ստվերային ֆորումների մասնակիցները ակտիվորեն փոխանակվել են վնասաբեր ծրագրերի կատարելագործման և ընդհանրապես կիբեռհարձակումների արդյունավետության բարձրացման համար լեզվական մոդելների օգտագործման տարբերակներով։ Օրինակ՝ փորձագետները հայտնաբերել են հաղորդագրություն, որտեղ խոսվում էր վնասաբեր ծրագրերի օպերատորների ԾԱ-ի մասին, որը նեյրոցանցեր էր օգտագործում օպերատորի անվտանգությունն ապահովելու և օգտագործվող թաքցնող դոմեններն ավտոմատ կերպով փոփոխելու համար: Մեկ այլ քննարկման շրջանակներում գրառումների հեղինակները ChatGPT-ն առաջարկել են պոլիմորֆ վնասաբեր կոդ գեներացնելու համար, որը հայտնաբերելը և վերլուծելը չափազանց դժվար է:
Open Source և պենթեստի (ներթափանցման թեստ) ծրագրեր։ Մեծ լեզվական մոդելների հիման վրա լուծումները ԾԱ մշակողների կողմից ստեղծվում են բաց սկզբնական կոդով, ներառյալ՝ խոսքը կարող է լինել տեղեկատվական անվտանգության մասնագետների համար նախատեսված ծրագրերի մասին։ Սակայն չարագործները նույնպես ուշադրություն են դարձնում նման նախագծերին։ Օրինակ՝ համացանցում ազատորեն հասանելի է գեներատիվ մոդելի վրա հիմնված բաց սկզբնական կոդով հատուկ ծրագիր, որը նախատեսված է կոդի օբֆուսկացման (խճճելու)  համար։ Օբֆուսկացիան թույլ է տալիս խուսափել մոնիտորինգի համակարգերի և պաշտպանական լուծումների հայտնաբերումից: Նման ծրագրեր կարող են օգտագործել ինչպես պենթեստերները, այնպես էլ չարագործները: «Կասպերսկի»-ի մասնագետները դարկնետում հայտնաբերել են մի գրառում, որտեղ հեղինակները տրամադրում են այդ  ծրագիրը և պատմում, թե ինչպես կարելի է այն օգտագործել վնասաբեր նպատակներով:
ChatGPT-ի «չար» նմանակները: Խելացի չաթ-բոտերի ժողովրդականության ֆոնին մեծ հետաքրքրություն են առաջացրել նաև այլ նախագծեր՝ WormGPT-ն, XXXGPT-ն, FraudGPT-ն: Սրանք լեզվական մոդելներ են, որոնք դիրքավորվում են որպես ChatGPT-ի այլընտրանք՝ լրացուցիչ ֆունկցիոնալությամբ և հանված սահմանափակումներով: Թեև լուծումների մեծ մասը կարող է իրավաչափ օգտագործվել, նաև չարագործները կարող են դիմել դրանց, օրինակ՝ վնասաբեր ԾԱ գրելու համար։ Այնուամենայնիվ, նման առաջարկների նկատմամբ մեծ ուշադրությունը միշտ չէ, որ ձեռնտու է դրանց ստեղծողներին: Այսպես, WormGPT-ն փակվել է 2023-ի օգոստոսին՝ զանգվածային մտավախությունների պատճառով, որ այն կարող է սպառնալիք ներկայացնել։ Ի լրումն, «Կասպերսկի»-ի մասնագետների կողմից հայտնաբերված շատ կայքեր և հայտարարություններ, որտեղ առաջարկվում էր ձեռք բերել հասանելիություն WormGPT-ին, ըստ էության, սկամ էին: Հետաքրքական է, որ նման առաջարկների մեծ քանակությունը նախագծի հեղինակներին ստիպել է դեռ փակվելուց առաջ զգուշացնել խաբեության հնարավորության մասին։
«Մտավախություն կա, որ մեծ լեզվական մոդելների զարգացումը թույլ է տալիս չարագործներին պարզեցնել իրենց գործունեությունը և միևնույն ժամանակ նվազեցնում է ոլորտ նրանց մուտքի շեմը: Սակայն, այս պահին մենք չենք տեսնում իրական միջադեպեր, որոնց շրջանակներում օգտագործվել են նման լուծումներ։ Այնուամենայնիվ, տեխնոլոգիաները զարգանում են սրընթաց տեմպերով, և շատ հավանական է, որ շուտով լեզվական մոդելների հնարավորությունները թույլ կտան իրականացնել բարդ գրոհներ, ուստի կարևոր է ուշադիր հետևել այս ոլորտին»,- մեկնաբանում է Kaspersky Digital Footprint Intelligence-ի վերլուծաբան Ալիսա Կուլիշենկոն:

Команда Kaspersky Digital Footprint Intelligence представила отчёт «Инновации в тени: как злоумышленники экспериментируют с ИИ», в котором специалисты проанализировали сообщения в даркнете на тему использования злоумышленниками ChatGPT и других аналогичных решений на основе больших языковых моделей.
«Лабортория Касперского» сообщает, что всего в 2023 году на теневых форумах и в специализированных Telegram-каналах было обнаружено 2890 постов с обсуждением чат-ботов на основе нейросетей. Пик пришёлся на апрель — в этом месяце эксперты зафиксировали 509 сообщений. Эксперты разделили многочисленные обсуждения на несколько направлений.
Джейлбрейки. Чтобы языковая модель могла давать ответы, связанные с неправомерной деятельностью, злоумышленники используют наборы особых команд. Они могут открывать дополнительный функционал у ChatGPT и похожих сервисов. Такие наборы называются джейлбрейками. За 2023 год эксперты «Лаборатории Касперского» обнаружили 249 предложений по распространению и продаже подобных команд. При этом стоит отметить, что джейлбрейки могут использоваться в том числе для легитимного улучшения работы сервисов на основе языковых моделей.
Вредоносное ПО. Участники теневых форумов активно обменивались вариантами использования языковых моделей для усовершенствования зловредов и повышения эффективности кибератак в целом. Например, эксперты обнаружили сообщение, где рассказывалось о ПО для операторов вредоносных программ, которое использовало нейросети для обеспечения безопасности оператора и автоматического переключения используемых доменов прикрытия. В рамках другого обсуждения авторы постов предлагали ChatGPT для генерации полиморфного вредоносного кода, обнаруживать и анализировать который крайне сложно.
Open Source и программы для пентеста (тест на проникновение). Решения на базе больших языковых моделей создаются разработчиками ПО с открытым исходным кодом, в том числе речь может идти о программах для специалистов по информационной безопасности. Однако злоумышленники тоже обращают внимание на такие проекты. Например, в интернете в свободном доступе есть определённая утилита с открытым исходным кодом на базе генеративной модели, которая предназначена для обфускации кода. Обфускация позволяет избегать обнаружения системами мониторинга и защитными решениями. Такие утилиты могут использовать как пентестеры, так и злоумышленники. В даркнете специалисты «Лаборатории Касперского» обнаружили пост, в котором авторы делятся этой утилитой и рассказывают, как её можно использовать для вредоносных целей.
«Злые» аналоги ChatGPT. На фоне популярности умных чат-ботов большой интерес вызвали и другие проекты: WormGPT, XXXGPT, FraudGPT. Это языковые модели, позиционирующиеся как альтернатива ChatGPT с дополнительным функционалом и снятыми ограничениями. Несмотря на то, что большая часть решений может быть использована правомерно, злоумышленники также могут обращаться к ним, например для написания вредоносного ПО. Однако повышенное внимание к подобным предложениям не всегда играет на руку их создателям. Так, WormGPT был закрыт в августе 2023 года из-за массовых опасений, что он может представлять угрозу. К тому же многие обнаруженные специалистами «Лаборатории Касперского» сайты и объявления, где предлагалось купить доступ к WormGPT, по сути представляли собой скам. Интересно, что большое количество подобных предложений вынудили авторов проекта ещё до закрытия начать предупреждать о возможности обмана.
«Существуют опасения, что развитие больших языковых моделей позволяет злоумышленникам упрощать их деятельность и одновременно снижает для них порог входа в индустрию. Однако на данный момент мы не видим реальных инцидентов, в рамках которых использовались такие решения. Тем не менее технологии развиваются стремительными темпами, и вполне вероятно, что вскоре возможности языковых моделей позволят осуществлять сложные атаки, поэтому важно внимательно следить за этой сферой», — комментирует Алиса Кулишенко, аналитик Kaspersky Digital Footprint Intelligence.