Ալիևը քվեարկել է Արցախի Հանրապետության մայրաքաղաք Ստեփանակերտում
Ադրբեջանում այսօր անցկացվող արտահերթ նախագահական ընտրություններին մասնակցությունը ժամը 10:00-ի դրությամբ կազմել է 19,44 %։ Նման տվյալներ է հրապարակել է այդ երկրի ԿԸՀ-ն։
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը եկել էր քվեարկության Արցախի Հանրապետության մայրաքաղաք Ստեփանակերտում, որը 2023 թվականի սեպտեմբերին Ադրբեջանի ագրեսիայից հետո լքվել է բնիկ հայ բնակչության կողմից՝ փախչելով Բաքվի ցեղասպանության և էթնիկ զտումների քաղաքականությունից։
Ադրբեջանական լրատվամիջոցների փոխանցմամբ՝ Ալիևը ընտրատեղամաս է ժամանել կնոջ և ընտանիքի մյուս անդամների հետ։ Ավանդաբար Ալիևը քվեարկել է Բաքվի թիվ 6 դպրոցի ընտրատեղամասում։ Սակայն այս անգամ նա արտաքին քարոզչական նպատակով ընտրել է Արցախի Հանրապետության մայրաքաղաք Ստեփանակերտը։
Հիշեցնենք, որ ընտրություններին մասնակցում է 7 թեկնածու։ Ալիևը նախաձեռնեց արտահերթ ընտրություններ՝ Արցախի Հանրապետության ամբողջական օկուպացիայից և նրա բնիկ հայ բնակչության արտաքսումից անմիջապես հետո։

Алиев проголосовал на выборах президента Азербайджана в столице Республики Арцах – Степанакерте
Явка на внеочередных президентских выборах, которые проходят сегодня в Азербайджане, на 10:00 составила 19,44%. Соответствующие данные обнародовал Центризбирком этой страны.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев приехал голосовать в город Степанакерт – столицу Республики Арцах, которую после агрессии Азербайджана в сентябре 2023 года, спасаясь от проводимой Баку политики геноцида и этнических чисток, покинуло коренное армянское население.
Как сообщают азербайджанские СМИ, Алиев прибыл на избирательный участок с женой и другими членами семьи. Традиционно Алиев голосовал на избирательном участке в школе №6 в Баку. Однако в этот раз он специально выбрал для этого столицу Республики Арцах Степанакерт.
Напомним, что в выборах участвуют 7 кандидатов. Алиев инициировал внеочередные выборы вскоре после полной оккупации Республики Арцах и изгнания ее коренного армянского населения.