Ցանկացած կոնտակտ մենք ողջունում ենք. Գևորգ Պապոյանը՝ ՀՀ-ի և Ադրբեջանի խորհրդարանների նախագահների հանդիպման մասին
14:28 07/02/2024
«Ցանկացած կոնտակտ, որը միտված է և կնպաստի խաղաղության գործընթացի ամրապնդմանը, մենք ակնհայտորեն չենք խորշում, ողջունում ենք»,- ԱԺ-ում ունեցած ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարեց ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Գևորգ Պապոյանը՝ պատասխանելով առաջիկայում Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԺ նախագահների հնարավոր հանդիպման մասին հարցին:
Նա հայտնեց, թե տեղյակ է, որ հանդիպումը կարող է լինել Միջխորհրդարանական միության շրջանակներում  և խորհուրդտ տվեց մի փոքր սպասել:
Պապոյանը հայտնեց, որ հայաստանը խնդիրները պետք է լուծի իր ուժերով, իսկ Սահմանադրության փոփոխությունը բացառապես ՀՀ ներքին գործն է։
Գևորգ Պապոյանը որևէ արտառոց բան չի տեսնում, որ նախորդ օրը Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ ՔՊ վարչության նիստին  Ալեն Սիմոնյանը չի մասնակցել:
Պատգամավորի խոսքով՝ վարչության այն անդամները, որոնք ավելի կարևոր պետական գործեր են ունենում, չեն կարողանում մասնակցել կուսակցական նիստերին, որովհետև պետությունն ավելի կարևոր է, քան կուսակցությունը:
Ըստ Պապոյանի, լինում են դեպքեր, երբ վարչության անդամներից ոմանք անձնական որոշակի պատճառներով բացակայում և այդտեղ որևէ արտառոց բան չկա։

Мы приветствуем любые контакты. Геворг Папоян – о возможной встрече спикеров парламентов Армении и Азербайджана
15:58 07/02/2024
«Мы приветствуем любые контакты, которые будут нацелены и будут способствовать укреплению мирного процесса», – заявил депутат Национального Собрания от фракции «Гражданский договор» Геворг Папоян, коснувшись сообщений о возможной встрече председателей НС Армении и Азербайджана.
«Я знаю, о чем идет речь, встреча может пройти в рамках Межпарламентского союза. Мы проблемы не видим. Любые контакты, которые будут способствовать укреплению мирного процесса, будут этому способствовать, мы приветствуем», – сказал он, посоветовав немного подождать.
Папоян заявил при этом, что Армения должна решать проблемы самостоятельно, собственными силами, а изменение Конституции является исключительно внутренним делом Республики Армения.
Геворг Папоян также отметил, что он не видит ничего необычного в том, что Ален Симонян не участвовал накануне в заседании правления ГД под председательством Никола Пашиняна.
По словам депутата, в партийных собраниях не всегда могут участвовать члены правления, у которых более важные, государственные дела, потому что государство важнее партии.
По словам Папояна, бывают случаи, когда некоторые члены правления отсутствуют по каким-то личным причинам, и в этом тоже нет ничего необычного.