Չի կարա սենց բան կրկնվի, ինչքան սիգի քվոտա տրված է՝ ճշգրիտ այդքանի համար պետք է վճարվի, եթե չէ՝ կպարզենք. Նիկոլ Փաշինյան
11:29 08/02/2024
«Խոսք է գնում Սևանա լճում արդյունագործական որսի չափաքանակը հաստատելու մասին»,- կառավարության նիստում հայտնեց շրջակա միջավայրի նախարար Հակոբ Սիմիդյանը՝ զեկուցելով ՀՀ կառավարության 2023 թվականի սեպտեմբերի 28-ի N 1656-Ն որոշման մեջ փոփոխություն կատարելու մասին նախագիծը։
Նախարարը հայտնեց, որ չափաքանակը սահմանելուց հիմնվում են ՀՀ ԳԱԱ գիտական ուսումնասիրությունների վրա։
«2023 թվականի դեկտեմբերին մենք ստացել ենք ԳԱԱ-ի տվյալներն, ըստ որի, մինչև 2024 թվականի սեպտեմբերի 1-ը ձկնորսները կարող են դիմել շուրջ 257 տոննա քվոտայի շրջանակներում օրինական որս իրականացնելու համար»,-հայտնեց նախարարը։
Սիմիդյանը տեղեկացրց, որ 2020-21 թթ. քվոտան եղել է 300 տոննայի շրջանակներում, 2022-23 թվականին եղել է 600 տոննայի շրջանակներում։
Նրա խոսքով՝ 2024 թ.-ին ԳԱԱ-ն նոր ուսումնասիրություն կանի, պարզելու համար, թե նոր քվոտայի հնարավորություն կա այն ավելացնելու համար։
ՇՄ նախարարը հայտնեց, որ որոշման ընդունումից հետո ձկնորսները կարող են դիմել և ստանալ սիգ որսալու քվոտաները։
Նիկոլ Փաշինյանն էլ ասաց, որ վերջին որսի արգելքի շրջանում 95 և ավել տոկոսով հաջողվել է սիգի ձվադրման շրջանում կանխել ապօրինի ձկնորսությունը, ինչը Երրորդ հանրապետության պատմության շրջանում առաջին անգամ է։
Փաշինյանի խոսքով՝ այն տեղի է ունեցել ջարային պարեկային ոստիկանության ներդրմամբ  և շնորհիվ։
«2022 թվականին 600 տոննա քվոտայի դիմաց մենք ապահովել ենք 566.1 տոննա ձկան համար մուծումներ, այսինքն այդքան թուղթ։ Մենք բոլորս գիտենք, որ կրկնակի ավել որս է արվում, բայց նույնիսկ այս քվոտան, որի դիմաց պետք է վճարում ապահովվեր՝ մենք գոնե սիգի այդ 600 տոննայի վճարը չենք կարողացել ապահովել։ Առավել պրոբլեմատիկն այն է, որ 2023 թվականին այդ ցուցանիշն ավելի է նվազել դարձել է 390 տոննա։ Սա անընդունելի պրակտիկա, էլ չեմ ասում ՝1 կգի դիմաց 65 դրամ գինը, որոն առաջարկվում է ձկնորսին։ Չի կարա սենց բան կրկնի, ինչքան քվոտան տրված է ճշգրիտ այդքանի համար պետք է վճարվի, եթե չէ, ուրեմը պետք է հասկանանք, թե ինչ է տեղի ունենում։ Հասկանալի է առաջադրանքը, պարո՛ն Սիմիդյան»,- հայտարարեց Փաշինյանը։

«Задача ясна, господин Симидян?» Пашинян – о незаконной ловле сига на Севане
«Речь об утверждении объема промышленного лова сига на озере Севан», – заявил на заседании правительства Армении 8 февраля министр окружающей среды РА Акоп Симидян, представляя проект поправок в решение кабмина от 28 сентября 2023 года.
Министр сообщил, что при установлении объема они основываются на научных исследованиях НАН РА.
«В декабре 2023 года мы получили данные НАН, согласно которым до 1 сентября 2024 года рыболовы  могут подать заявку на легальный улов в рамках квоты в размере около 257 тонн», – сказал он.
Симидян сообщил, что в 2020-21 гг. квота была в рамках 300 тонн, в 2022-23 годах – в рамках 600 тонн.
По его словам, в 2024 году НАН проведет новые исследования, чтобы выяснить, есть ли возможность введения новой квоты.
Как отметил Симидян, после принятия решения правительства рыболовы смогут подать заявки и получить квоты на вылов сига.
Никол Пашинян в свою очередь заявил, что при введении последнего запрета на 95% (и более) удалось предотвратить незаконный вылов сига в период нереста.
«Это первый случай в истории Третьей республики, добиться этого удалось благодаря запуску на озере Севан Службы водного патруля», – отметил Пашинян.
По словам Пашиняна, в 2022 году квота на вылов сига из озера была установлена в 600 тонн, судя по отчету, было выловлено 566,1 т. В 2023-м квота осталась прежней, а в отчете улов рыбы уменьшился до 390 тонн, хотя очевидно, что вылавливается больше, добавил Пашинян.
Он также обратил внимание на квоту за улов, которую платят рыболовы: она составляет всего 65 драмов  за килограмм.
«Это неприемлемая практика, не говорю уже о цене в 65 драмов за 1 кг, которую предлагают рыболовам. Такого просто не должно быть. Плата должна соответствовать установленной квоте. Если этого не происходит, мы должны разобраться, почему. Задача ясна, господин Симидян?» –заявил Пашинян.