Ամերիկյան «Օսկար» կինոմրցանակաբաշխությունը 2001 թվականից ի վեր առաջին անգամ նոր անվանակարգ է ներկայացնելու։ Variety-ի հաղորդմամբ, ապագայում ոսկե արձանիկներ կտրվեն նաև լավագույն քասթինգի համար։
«Քասթինգում նվաճումների համար» նոր անվանակարգը կհայտնվի 2026 թվականին, երբ մրցանակը կշնորհվի 98-րդ անգամ։ Մրցանակը կշնորհվի քասթինգի ղեկավարներին լավագույն ընտրություն կատարելու համար:
«Քասթինգի ղեկավարները կարևոր դեր են խաղում կինոարտադրության մեջ», - ասել են Ակադեմիայից։
kulturomania.ru-ն գրում է, որ վերջին անգամ «Օսկար» մրցանակաբաշխությանը նոր անվանակարգ էր հայտնվել 23 տարի առաջ։ Այն ստեղծվել է լավագույն անիմացիոն ֆիլմերի ստեղծողներին պարգևատրելու համար։

Впервые за более чем 20 лет на кинопремии «Оскар» появится новая номинация
На кинопремии «Оскар» появится номинация за лучший кастинг. Об этом сообщает Лента.Ру со ссылкой на Variety.
Американская академия киноискусств введет новую номинацию «За достижения в кастинге» в 2026 году, к 98-й церемонии вручения «Оскара». Статуэтку будут присуждать кастинг-директорам за наиболее удачный подбор актеров.
Правила отбора кандидатов станут известны в апреле 2025 года. «Кастинг-директора играют важную роль в кинопроизводстве, и по мере развития Академии мы с гордостью добавляем кастинг к категориям, которые мы признаем и ценим», — говорится в сообщении киноакадемии.
В последний раз новую номинацию на «Оскар» вводили в 2001 году. Тогда награду стали получать создатели лучших анимационных фильмов.