Աշոտ Ղուլյանի հուշաքարի ոչնչացումը խոսում է Ադրբեջանի կողմից Արցախի անկախության շրջանի հուշարձանների ոչնչացման հստակ քաղաքականության մասին
Ադրբեջանի կողմից Ստեփանակերտի մանկական պուրակում Աշոտ Ղուլյանի հուշաքարի հրապարակային ոչնչացումը և դրա տարածումը խոսում է Ադրբեջանի կողմից Արցախի անկախության շրջանի հուշարձանների ոչնչացման հստակ և ծրագրային քաղաքականության մասին։ Այս մասին նշված է Արցախի մշակութային ժառանգության մշտադիտարկում իրականացնող monumentwatch.org կայքում։
«2024 թվականի փետրվարի սկզբին ադրբեջանական թելեգրամյան ալիքից պարզ դարձավ, որ ադրբեջանցիները ոչնչացրել են Աշոտ Ղուլյանի (Բեկոր) հուշաքարը։ Այն պատրաստել էր քանդակագործ Յուրի Սամվելյանը՝ 1996 թվականի Արցախի ամենամյա սիմպոզիումի շրջանակներում։
Սիմպոզիումի ավարտից հետո հուշարձանը տեղադրվել էր Ստեփանակերտի մանկական պուրակում, այնուհետև՝ 1997-1998 թվականներին տեղափոխվել Աշոտ Ղուլյանի անունը կրող պուրակ։ 2020 թվականի ռազմական գործողություններից հետո պուրակը և հուշաքարի շրջակայքը վերանորոգվել է։ Հուշաքարն իրենից ներկայացնում է բազալտե հսկայական մի ժայռաբեկոր (ասեք նմանություն բերելով հերոսի «Բեկոր» անվան հետ), որի վերնամասում՝ «ժայռից դուրս է գալիս» Աշոտ Ղուլյանի դիմաքանդակը: Ժայռի ստորոտում քանդակված է վիրավոր զինվոր դիմացը վահան։ Վահանի կենտրոնում Գանձասարի Սբ․ Հովհաննես Մկրտիչ եկեղեցու գմբեթի մեկենասի քանդակն է՝ գլխավերևում եկեղեցու մանրակերտով հանդերձ: Հուշաքարի վրա Աշոտ Ղուլյանի սիրած արտհայտությունն է. «Ես ծովն եմ սիրում»: Հերոսն իր հարցազրույցներում նշում էր, որ խաղաղության պայմաններում մի նավ է պատրաստելու և շրջելու աշխարհով մեկ։
Հուշարձանի հրապարակային ոչնչացումը և դրա տարածումը խոսում է Ադրբեջանի կողմից Արցախի անկախության շրջանի հուշարձանների ոչնչացման հստակ և ծրագրային քաղաքականության մասին։
Համաձայն «Զինված հակամարտությունների ժամանակ մշակութային արժեքների պաշտպանության մասին» 1954 թվականի Հաագայի կոնվենցիայի 4-րդ հոդվածի՝ արգելված է մշակութային ժառանգության հանդեպ վանդալիզմի, գողության, կողոպուտի, յուրացման, թշնամանքի և հաշվեհարդարի ցանկացած գործողություն։
Հուշարձանի բացահայտ ոչնչացումը խախտում է նաև Հաագայի արդարադատության միջազգային դատարանի 2021 թվականի դեկտեմբերի 7-ի որոշումը, որի համաձայն «Ադրբեջանը պարտավոր է ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ կանխելու և պատժելու վանդալիզմի և պղծման գործողությունները, որոնք իրականացվում են հայկական մշակութային ժառանգության նկատմամբ․․․» (International Court of Justice, Application of the International Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination (Armenia v. Azerbaijan), 7 December 2021, No. 2021/34)։
«Համաշխարհային մշակութային և բնական ժառանգության պաշտպանության մասին» ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի 1972 թ. կոնվենցիան որևէ ժողովրդի ժառանգության ոչնչացումը համարում է աշխարհի բոլոր ժողովուրդների ընդհանուր հարստության կործանարար աղքատացում և շեշտում դրա բացառիկ արժեքների պահպանության անհրաժեշտությունը (Convention Concerning the Protection of the World Cultural and Natural Heritage, հոդված 6)։ Իսկ ըստ Միջազգային քրեական դատարանի 8-րդ հոդվածի՝ օկուպացված տարածքներում «Արգելվում է դիտավորյալ ուղղորդել հարձակումները կրոնին, կրթությանը, արվեստին, գիտությանը կամ բարեգործական նպատակներին նվիրված կառույցների, պատմական հուշարձանների, հիվանդանոցների, վրա, եթե դրանք ռազմական թիրախներ չեն»,- նշված է կայքում։

Monumentwatch.org: Уничтожение памятника Ашоту Гуляну – свидетельство политики Баку по уничтожению памятников периода независимости Арцаха
Публичное уничтожение Азербайджаном памятника Ашоту Гуляну (Бекор, Осколок) в Степанакерте и огласка этого свидетельствуют о четкой и программной политике Баку по уничтожению памятников периода независимости Арцаха, бьет тревогу независимая академическая платформа «Мониторинг культурного наследия Арцаха» (monumentwatch.org).
«В начале февраля 2024 года из кадров азербайджанского Telegram-канала стало ясно, что азербайджанцы уничтожили памятник Ашоту Гуляну. Автором памятника, изготовленного в 1996 году в рамках ежегодного симпозиума в Арцахе, является скульптор Юрий Самвелян.
После завершения симпозиума памятник был установлен в детском сквере в Степанакерте, а затем, в 1997-1998 гг., был перенесен в сквер имени Ашота Гуляна. После военных действий 2020 года сквер и территория вокруг памятника были благоустроены.
Памятник представляет собой огромный базальтовый осколок (по аналогии с его прозвищем – Осколок), в верхней части которого высечен портрет Ашота Гуляна. В нижней части памятника изображен раненый военный со щитом, на котором изображен фагмент купола церкви Сурб Ованнес Мкртич (святого Иоанна Крестителя) монастыря Гандзасар. На памятнике высечено также любимое высказывание Гуляна: «Я море люблю». В своих интервью герой рассказывал, что мечтает после установления мира построить корабль и отправиться в морское путешествие.
Публичное уничтожение памятника и огласка этого свидетельствуют о четкой и программной политике Азербайджана по уничтожению памятников периода независимости Арцаха», – пишет monumentwatch.org.
Реакция monumentwatch.org:
«Согласно статье 4 Гаагской конвенции о защите культурных ценностей в случае вооруженного конфликта от 14 мая 1954 года, запрещены любые акты кражи, грабежа или незаконного присвоения культурных ценностей в какой бы то ни было форме, а также любые акты вандализма в отношении указанных ценностей.
Открытое уничтожение памятника нарушает также решение Международного суда ООН от 7 декабря 2021 года, согласно которому Азербайджан обязан «принять все необходимые меры для предотвращения и пресечения актов вандализма и осквернения армянского культурного наследия, включая церкви и другие культовые сооружения, памятники, достопримечательности, кладбища и артефакты». (International Court of Justice, Application of the International Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination (Armenia v. Azerbaijan), 7 December 2021, No. 2021/34)։
«Конвенция об охране всемирного культурного и природного наследия» ЮНЕСКО от 16 ноября 1972 года расценивает повреждение или исчезновение любых образцов культурной ценности или природной среды какого-либо народа как пагубное обеднение достояния всех народов мира, подчеркивает необходимость сохранения его уникальных ценностей (Convention Concerning the Protection of the World Cultural and Natural Heritage, статья 6).
А согласно статье 8 МУС, «запрещается умышленное нанесение ударов по зданиям, предназначенным для целей религии, образования, искусства, науки или благотворительности, историческим памятникам, госпиталям и местам сосредоточения больных и раненых, при условии, что они не являются военными целями»».
Ашот Гулян – командир первой Степанакертской роты, Герой Арцаха (1999), удостоен ордена «Боевой Крест» I степени (НКР - посмертно), медали «За освобождение Шуши» (НКР - посмертно).
В молодости Ашот Гулян работал портным, строителем, водителем, слесарем. Был врожденным оружейником. При содействии своих боевых друзей он изготавливал самодельные гранаты и гранатометы. Боевое прозвище Ашот получил еще в довоенный период, когда впятером перевозили оружие из Шаумяна в Степанакерт. 4 из 5 молодых людей звали Ашот. И чтобы в разговоре различать друг друга, решили всем придумать прозвища.
Ашота, который при испытании самодельного оружия уже успел «заработать» пару осколков, назвали «Бекор» (Осколок). В перерыве между боями «Бекор» как-то сказал своим боевым товарищам: «Если потеряем Карабах, то только из-за политических игр, политика – самый страшный хищник».