Ստեֆան Սեժուրնեն հայտարարել է Ֆրանսիայի անվերապահ հանձնառությունը՝ աջակցելու ՀՀ ինքնիշխանությանը և անձեռնմխելիությանը
Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը փետրվարի 9-ին փարիզում հանդիպել է իր ֆրանցիացի գործընկերոջ՝ Ստեֆան Սեժուրնեի հետ։
Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարությունն ամփոփել է հանդիպման արդյունքները.
«Ֆրանսիացի նախարարը նշել է անվերապահ, լիարժեք և մշտական հանձնառությունը՝ աջակցելու Հայաստանի ինքնիշխանությանը և անձեռնմխելիությանը։
Նախարարները քննարկել են երկկողմ համագործակցության ամրապնդման ուղղությունները, մասնավորապես՝ տրանսպորտի, էներգետիկայի և ջրային ռեսուրսների ոլորտներում ենթակառուցվածքային նախագծերի զարգացումը: Նրանք քննարկվել են նաև Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունների ամրապնդմանն առնչվող հարցեր:
Ֆրանսիան շարունակում է ավելացնել մարդասիրական աջակցությունը Հայաստանին և Լեռնային Ղարաբաղից փախստականներին. խոսքը 29 միլիոն եվրո կազմող օգնության մասին է, որն ուղղված է ՀԿ-ներին, ԿԽՄԿ-ին, Հայկական Կարմիր Խաչին և ՄԱԿ-ի գործակալություններին՝ այս հատկապես խոցելի բնակեցված խմբերի սոցիալական, բժշկական, կրթական և ֆինանսական աջակցության ընդունման և ապահովման համար:
Նախարարներն ամփոփել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված քննարկումների արդյունքները: Ստեֆան Սեժուրնեն վերահաստատել է Ֆրանսիայի աջակցությունը ԵՄ-ի և ԱՄՆ-ի միջնորդական ջանքերին։
Արդար և հարատև խաղաղություն կարող է լինել միայն միջազգային իրավունքի, ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և երկու պետությունների սահմանների անխախտելիության հարգանքի դեպքում»։

Стефан Сежурне заявил о безоговорочной приверженности Франции поддержке суверенитета и неприкосновенности Армении
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 9 февраля провел в Париже встречу с министром Европы и иностранных дел Франции Стефаном Сежурне.
Итоги встречи приводятся на сайте МИД Франции:
«Французский министр отметил безоговорочную, полную и постоянную приверженность Франции поддержке суверенитета и неприкосновенности Армении.
Министры обсудили направления укрепления двустороннего сотрудничества, в частности развитие инфраструктурных проектов в сферах транспорта, энергетики и водных ресурсов. Они также обсудили укрепление отношений между ЕС и Арменией.
Франция продолжает наращивать гуманитарную поддержку Армении и беженцам из Нагорного Карабаха: речь идет о помощи, которая в настоящее время составляет 29 миллионов евро и которая направлена на поддержку НПО, МККК, Армянского Красного Креста и Агентств ООН по приему и обеспечению социальной, медицинской, образовательной и финансовой поддержки этих особенно уязвимых групп населения.
Министры подвели итоги обсуждений, направленных на нормализацию отношений между Арменией и Азербайджаном. Министр Сежурне подтвердил поддержку Францией посреднических усилий ЕС и США. Справедливый и прочный мир может быть только при уважении международного права, суверенитета, территориальной целостности и нерушимости границ двух государств».