Ադրբեջանի կողմից վանդալիզմի դեպքեր՝ Ստեփանակերտում
Հայկական պատմամշակութային ժառանգության յուրացման և ոչնչացման  ադրբեջանական պետական քաղաքականությունը բռնազավթված Արցախում շարունակում է երկրաչափական  պրոգրեսիայով  աճել: Հայքի մշակույթի Օմբուդսմեն Հովիկ Ավանեսովն այս անգամ ահազանգում է Արցախի Հանրապետության մայրաքաղաք Ստեփանակերտում վանդալիզմի դեպքերի մասին.
««Ադրբեջանական «REAL TV» ալիքն իր յութուբյան հարթակում փետրվարի 4-ին հրապարակեց տեսանյութ օկուպացված Ստեփանակերտից: Տեսանյութի նախնական ուսումնասիրությունները ցույց  են տալիս, որ Արցախի Հանրապետության մայրաքաղաք Ստեփանակերտի Հեքիմյան թաղամասում  գտնվող Սուրբ Հակոբ եկեղեցու խաչը հանված է, բացակայում է նաև բակում  գտնվող խաչքարը: Հետագայում այլ տեղեկատվության պարագայում հանդես կգանք հավելյալ հրապարկմամբ:
Եկեղեցու հիմքերը դրվել են 2005 թվականի սեպտեմբերին, իսկ կառուցման աշխատանքները տևել են շուրջ 1,5 տարի՝ մինչև 2007 թ.-ի մայիսի 6:
Փետրվարի  6-ին  ֆեյսբուքյան  օգտատեր  Մխիթար Կարապետյանը հայտնել է, որ ֆեյսբուքյան օգտատեր Ռաֆիկ Մեխտիևն իր էջում բռնազավթված Ստեփանակերտից հրապարակել է հերթական  տեսանյութը, որում  բացակայում  էր  Ադմիրալ  Իսակովի կիսանդրին: Մ.Կարապետյանը հավելեց, որ  այդ մասին նաև հրապարակվել  է տելեգրամյան ալիքում: Համապատասխան  մշտադիտարկումներից պարզեցինք, որ  նշված  տեսանյութը Ռաֆիկ Մեխտիևը հրապարակել  է  հունվարի  30-ին: Այդ  տեսանյութում ակնհայտ  երևում է, որ Ստեփանակերտի Ադմիրալ Իսակովի փողոցում տեղադրված հերոսի կիսանդրին ևս դարձավ  Ադրբեջանի  կողմից  պետական  մակարդակով  իրականացվող  մշակութային  ցեղասպանության  զոհ:
Ադմիրալ Իսակովի կիսանդրին տեղադրվել է նրա անունը կրող փողոցում՝ 2018 թվականին: Կիսանդրու  հեղինակը քանդակագործ Ալբերտ  Հարությունյանն է:
Ստեփանակերտում տեղի ունեցած հերթական  վանդալիզմի մասին ահազանգեց Արցախի մշակութային ժառանգության պաշտպանության հանրային խորհրդի ՀԿ նախագահ Սերգեյ Շահվերդյանը՝  ֆեյսբուքյան իր էջում հրապարակելով ադրբեջանցիների կողմից քանդված Ալեքսանդր  Մյասնիկյանի արձանի լուսանկարները։
Փետրվարի 9-ին «Արարատ» տելեգրամյան ալիքը հրապարակեց բռնազավթված Հադրութում  տեղի  ունեցած հերթական սրբապղծության լուսանկար: Արցախի Հադրութի՝ պատմական Դիզակի  տարածքում օկուպանտի  ողմից  պղծվել է Հադրութի Սբ․ Հարություն եկեղեցու  բակում  գտնվող  վանականներից մեկի տապանաքարը:
Այս ամենը ևս մեկ անգամ ապացուցում է, որ Ադրբեջանը պետական մակարդակով ոչնչացնում  է  Արցախի պատմամշակութային ժառանգությունը»:

Очередные акты вандализма со стороны Азербайджана – в столице Республики Арцах Степанакерте
Азербайджанская государственная политика по присвоению и уничтожению армянского историко-культурного наследия в оккупированном Арцахе растет в геометрической прогрессии, бьет тревогу «Омбудсмен культуры Айка» Овик Аванесов, зафиксировавший очередные акты вандализма в столице Республики Арцах – городе Степанакерт.
«Азербайджанский канал REAL TV 4 февраля на своем YouTube-канале опубликовал видео из оккупированного Степанакерта. Предварительные изучения видеозаписи показывают, что снят крест с церкви Сурб Акоп, расположенной в районе Экимян столицы Республики Арцах Степанакерта.  Нет и установленного во дворе хачкара.
Фундамент церкви был заложен в сентябре 2005 года, строительство завершилось 6 мая 2007 года.
6 февраля пользователь Facebook Мхитар Карапетян сообщил, что пользователь соцсети по имени Рафик Мехтиев опубликовал на своей странице очередное видео из оккупированного Степанакерта, видно, что там больше нет бюста адмирала Исакова. Карапетян добавил, что соответствующая публикация появилась и в Telegram-канале.
Мониторинг показал, что указанное видео Мехтиев опубликовал 30 января. На этом видео четко видно, что установленный на улице Адмирала Исакова в Степанакерте бюст Героя также стал жертвой культурного геноцида, совершаемого Азербайджаном на государственном уровне.
Бюст адмирала Исакова был установлен на улице, носящей его имя, в 2018 году. Автор бюста – скульптор Альберт Арутюнян», – отмечает Овик Аванесов.
«Об очередном акте вандализма  в Степанакерте сообщил и председатель общественной организации общественного совета по защите культурного наследия Арцаха Сергей Шахвердян, опубликовав на своей странице в Facebook снимки разрушенного азербайджанцами памятника Александру Мясникяну.
9 февраля Telegram-канал «Арарат» опубликовал фотографию, которая свидетельствует об очередном святотатстве, совершенном в оккупированном Азербайджаном Гадруте. Во дворе храма Сурб Арутюн (Св. Воскресения) в Гадруте оккупантом осквернено надгробие одного из монахов.
Все это еще раз доказывает, что Азербайджан на государственном уровне уничтожает историко-культурное наследие Арцаха», – подчеркивает Овик Аванесов.