Այսօր նշվում է ամուսնական գործակալությունների օրը
Սուրբ Վալենտինի տոնի նախօրեին՝ փեռրվարի 12-ին նշվում է ամուսնական գործակալությունների միջազգային օրը (International Day of Marriage Agencies)։  Այս մասին հայտնում է Calend.ru-ն։
Այս տոնն ի հայտ է եկել  Ուկրաինայում. այն գրանցվել է Ուկրաինայի կրթության և գիտության նախարարության մտավոր սեփականության պետական վարչության կողմից 2010 թվականի դեկտեմբերի 1-ին:
Նոր տոնի սգաղափարը  պատկանում էր ուկրաինական ամուսնության գործակալություններից մեկին, այն  ընդունվել է բազմաթիվ գործընկեր գործակալությունների կողմից ԱՄՆ-ում, Կանադայում, Գերմանիայում, Ֆրանսիայում, Իտալիայում, Իսպանիայում, Շվեյցարիայում և Ռուսաստանում:
Որոշ աղբյուրների համաձայն՝ ամուսնական գործակալությունների պատմությունը ավելի քան 370 տարվա պատմություն ունի։ Ամուսնության առաջին գրասենյակը՝ Հանդիպումների և հասցեների բյուրոն, բացվել է Լոնդոնում 1650 թվականի սեպտեմբերի 29-ին։ Եվ այդ ժամանակից ի վեր գովազդի կամ ծանոթությունների ծառայության միջոցով ամուսնու որոնումը շատ տարածված է դարձել:

12 февраля – Международный день брачных агентств
Практически накануне Дня святого Валентина — 12 февраля — отмечается Международный день брачных агентств (International Day of Marriage Agencies).
Этот профессиональный праздник появился в Украине — он был зарегистрирован Государственным Департаментом интеллектуальной собственности Министерства образования и науки Украины 1 декабря 2010 года.
Идею учреждения нового праздника, принадлежащую одному из украинских брачных агентств, подхватили многие агентства-партнеры США, Канады, Германии, Франции, Италии, Испании, Швейцарии и России.
По некоторым данным, история брачных агентств насчитывает более 370 лет! Первая брачная контора «Бюро встреч и адресов» была открыта в Лондоне 29 сентября 1650 года. И с тех пор поиск супруга по объявлению или через службу знакомств стал весьма популярным.