Պեսկով. Պուտինի երևանյան այցից առաջ հայկական կողմից երաշխիքներ են պահանջվելու
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի՝ Հայաստան հնարավոր այցից առաջ Ռուսաստանին անհրաժեշտ են որոշակի երաշխիքներ իր հայ գործընկերների կողմից՝ Միջազգային քրեական դատարանին միանալու հետ կապված, այս հարցը դեռ պետք է լուծվի։ Այս մասին ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
«Մենք արդեն ասել ենք, որ, անկասկած, այս միջազգային կանոնադրությանը Հայաստանի միանալու հետ կապված նոր իրողությունը, չի կարող բացասական ազդեցություն չունենալ մեր երկկողմ հարաբերությունների վրա։
Իհարկե, այստեղ շատ կարևոր է ստանալ որոշակի հավաստիացումներ մեր հայ գործընկերներից։ Այս հարցը դեռ պետք է լուծվի երկկողմ երկխոսության շրջանակներում, ինչին մենք հանձնառու ենք»,- լրագրողներին ասել է Պեսկովը։
Հայաստանը պաշտոնապես դարձել է Միջազգային քրեական դատարանի անդամ փետրվարի 1-ին՝ 2023 թվականի հոկտեմբերի սկզբին ՄՔԴ-ի Հռոմի կանոնադրությունը վավերացնելուց հետո։
ՄՔԴ-ի նախաքննական պալատը, որի իրավասությունը Ռուսաստանը չի ճանաչում, մարտի 17-ին որոշում է կայացրել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և երեխաների օմբուդսմեն Մարիա Լվովա-Բելովայի «ձերբակալման» վերաբերյալ։ Հռոմի ստատուտի անդամները, ովքեր ճանաչում են ՄՔԴ-ն, պարտավոր են կատարել հրամանը՝ ձերբակալել կասկածյալին և նրան հանձնել դատարանին։

Russia needs to receive assurances from Armenia in connection with its accession to the statute of the International Criminal Court (ICC), with the issue to be resolved through dialogue between the countries, TASS quoted Kremlin spokesman Dmitry Peskov as telling reporters on Monday.
In response to a TASS question about the possibility of Russian President Vladimir Putin visiting Armenia, the spokesman said: "We have already said that, of course, the new reality due to Armenia's accession to this international statute cannot but have a negative impact on our bilateral relations. Of course, it is very important here to receive certain assurances from our Armenian partners, this issue is still to be resolved within the framework of bilateral dialogue, which is what we are determined to do."
Earlier, Pashinyan said that he does not decide who to arrest, including Putin, in connection with his ICC warrant.
On March 17, 2023, the ICC issued an arrest warrant for Putin and Russian Presidential Commissioner for Children’s Rights Maria Lvova-Belova on charges of "illegal deportation" of Ukrainian children.