Սուրենյանց.  Փաշինյանի հարցազրույցից հետո կպարզվի, որ Մոսկվայում գործում են Պուտինից «անկախ» պետական մարմիններ
09:32 12/02/2024
Սուրենյանց. Փաշինյանի հարցազրույցից հետո կպարզվի, որ Մոսկվայում գործում են Պուտինից «անկախ» պետական մարմիններ
Քաղաքագետ, «Դեմոկրատական այլընտրանք» կուսակցության քաղաքական խորհրդի նախագահ Սուրեն Սուրենյանցը գրում է.
«Երկու դիտարկում՝ Փաշինյանի հարցազրույցի վերաբերյալ
The Telegraph-ի հարցազրույցում Փաշինյանը, մեծ հաշվով, նորություն չի ասել, բայց երկու դրվագի վրա հրավիրում եմ Ձեր ուշադրությունը:
Խոսելով Ալմա-Աթայի հռչակագրի մասին, Փաշինյանն ասում է. «Ստորագրումից և վավերացումից հետո(խոսքը Ալմա-Աթայի հռչակագրի մասին է) տեղի են ունեցել շատ իրադարձություններ, բայց այս համատեքստում շատ կարևոր է արձանագրել, որ Պրահայում հոկտեմբերի 6-ին Ֆրանսիայի նախագահի և Եվրամիության խորհրդի նախագահի ներկայությամբ Հայաստանը և Ադրբեջանը, ըստ էության, այդ բոլոր իրադարձություններից հետո, վերահաստատել են, որ միմյանց տարածքային ամբողջականությունը ճանաչում են Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա»:
Սույնով Փաշինյանն ուղղակիորեն արձանագրում է, որ այդ Հռչակագրի ստորագրումից հետո  «տեղի ունեցած շատ իրադարձություններ»(օրինակ՝ մի շարք միջազգային փաստաթղթերով, անգամ Նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ամրագրված ԼՂ փաստացի սուբեկտությունը) ինքը Պրահայում սրբագրել է՝ ԼՂ-ն ճանաչելով ունիտար Ադրբեջանի մաս: Ասածի ենթատեքստն այն է, որ ես կատարել եմ իմ պարտավորությունները, Ալիևը դրա դիմաց չի ճանաչում նույնիսկ Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը:
Բայց հարցազրույյցի մյուս դրվագն ավելի ուշագրավ է:
Պուտինի Հայաստանում ձերբակալելու հնարավորության մասին հարցին Փաշինյանը «կոտրատվելով» պատասխանում է, թե Հայաստանը իրավական երկիր է ու այդ հարցը պետք է որոշեն իրավապահ մարմինները(այսինքն, Փաշինյանն ուցիղ չասեց, թե Պուտինը Երևանում չի ձերբակալվի):
Շատ շուտով «հայելային» պատասխանը կստանանք՝ կպարզվի, որ Մոսկվայում գործում են Պուտինից «անկախ» պետական մարմիններ, որոնք «ինքնուրույն» կարող են թեթևակի Հայաստանի «աչքը» վախեցնել»։

Историк-политолог, председатель политсовета партии «Демократическая альтернатива» Сурен Суренянц пишет:
«В интервью The Telegraph Никол Пашинян, по большому счету, ничего нового не сказал, но хочу обратить внимание на 2 эпизода.
Говоря об Алма-Атинской декларации, Пашинян указывает: «После подписания и ратификации (речь об Алма-Атинской декларации. – Ред.) произошло много событий, но в этом контексте очень важно констатировать, что 6 октября в Праге в присутствии президента Франции и председателя Европейского совета, Армения и Азербайджан после всех тех событий, по сути, подтвердили, что признают территориальную целостность друг друга на основании Алма-Атинской декларации».
Этим Пашинян прямо констатирует, что произошедшие после подписания этой Декларации «многие события» (например, фактическая субъектность Нагорного Карабаха, закрепленная рядом международных документов, даже трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года) он в Праге отредактировал, признав Нагорный Карабах частью унитарного Азербайджана. Подтекст сказанного заключается в следующем: дескать, я выполнил свои обязательства, Алиев взамен не признает даже территориальную целостность Армении.
Другой отрывок интервью Пашиняна более примечателен.
В ответ на вопрос о вероятности ареста Путина в Армении Пашинян, «ломаясь», отвечает, мол, «в Армении существует сложившаяся правовая система, существуют правовые институты, и во всех случаях решения принимают правовые институты Армении». То есть Пашинян прямо не сказал, что Путина в Ереване не арестуют.
Очень скоро мы получим «зеркальный» ответ: окажется, что в Москве действуют «независимые» от Путина государственные органы, которые «самостоятельно» могут слегка «припугнуть» Армению».