Սուրենյանց.  Փաշինյանի հարցազրույցից հետո կպարզվի, որ Մոսկվայում գործում են Պուտինից «անկախ» պետական մարմիններ
09:32 12/02/2024
Սուրենյանց. Փաշինյանի հարցազրույցից հետո կպարզվի, որ Մոսկվայում գործում են Պուտինից «անկախ» պետական մարմիններ
Քաղաքագետ, «Դեմոկրատական այլընտրանք» կուսակցության քաղաքական խորհրդի նախագահ Սուրեն Սուրենյանցը գրում է.
«Երկու դիտարկում՝ Փաշինյանի հարցազրույցի վերաբերյալ
The Telegraph-ի հարցազրույցում Փաշինյանը, մեծ հաշվով, նորություն չի ասել, բայց երկու դրվագի վրա հրավիրում եմ Ձեր ուշադրությունը:
Խոսելով Ալմա-Աթայի հռչակագրի մասին, Փաշինյանն ասում է. «Ստորագրումից և վավերացումից հետո(խոսքը Ալմա-Աթայի հռչակագրի մասին է) տեղի են ունեցել շատ իրադարձություններ, բայց այս համատեքստում շատ կարևոր է արձանագրել, որ Պրահայում հոկտեմբերի 6-ին Ֆրանսիայի նախագահի և Եվրամիության խորհրդի նախագահի ներկայությամբ Հայաստանը և Ադրբեջանը, ըստ էության, այդ բոլոր իրադարձություններից հետո, վերահաստատել են, որ միմյանց տարածքային ամբողջականությունը ճանաչում են Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա»:
Սույնով Փաշինյանն ուղղակիորեն արձանագրում է, որ այդ Հռչակագրի ստորագրումից հետո  «տեղի ունեցած շատ իրադարձություններ»(օրինակ՝ մի շարք միջազգային փաստաթղթերով, անգամ Նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ամրագրված ԼՂ փաստացի սուբեկտությունը) ինքը Պրահայում սրբագրել է՝ ԼՂ-ն ճանաչելով ունիտար Ադրբեջանի մաս: Ասածի ենթատեքստն այն է, որ ես կատարել եմ իմ պարտավորությունները, Ալիևը դրա դիմաց չի ճանաչում նույնիսկ Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը:
Բայց հարցազրույյցի մյուս դրվագն ավելի ուշագրավ է:
Պուտինի Հայաստանում ձերբակալելու հնարավորության մասին հարցին Փաշինյանը «կոտրատվելով» պատասխանում է, թե Հայաստանը իրավական երկիր է ու այդ հարցը պետք է որոշեն իրավապահ մարմինները(այսինքն, Փաշինյանն ուցիղ չասեց, թե Պուտինը Երևանում չի ձերբակալվի):
Շատ շուտով «հայելային» պատասխանը կստանանք՝ կպարզվի, որ Մոսկվայում գործում են Պուտինից «անկախ» պետական մարմիններ, որոնք «ինքնուրույն» կարող են թեթևակի Հայաստանի «աչքը» վախեցնել»։

Political analyst Suren Surenyants, the leader of the Democratic Alternatives party, has reacted to Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan’s remarks in an interview to The Telegraph.
In a social media post on Monday, he called attention to Pashinyan’s comments on the Alma-Ata Declaration and the possibility of Russian President Vladimir Putin’s arrest in Armenia in line with an arrest warrant issued by the International Criminal Court (ICC), which Armenia formally joined on February 1.
“Many events took place after the signing and ratification [of the Alma-Ata Declaration], but in this context it is very important to record that in Prague on October 6, in the presence of the president of France and the European Council president, Armenia and Azerbaijan, in fact, after all those events, reaffirmed that they recognize each other's territorial integrity on the basis of the Alma-Ata Declaration,” Pashinyan told The Telegraph’s Roland Oliphant in the interview on Sunday.
“Thus, Pashinyan directly states that "many events" that took place after the signing of the Declaration (for example, the recognition of Nagorno-Karabakh as an entity by a number of international documents, even the trilateral statement of November 9, 2020), but he revised them in Prague, recognizing Nagorno-Karabakh as part of unitary Azerbaijan. He implies that ‘I fulfilled my obligations, but Aliyev in return does not recognize even the territorial integrity of Armenia’,” Surenyants wrote on Facebook.
“Another part of Pashinyan's interview is more remarkable. In response to a question about Putin's possible arrest in Armenia, Pashinyan says, "there is an established legal order in Armenia, there are legal institutions, and in all cases the legal institutions of Armenia are the ones who make such decisions." (Pashinyan refrained from saying openly that Putin will not be arrested in Yerevan). Very soon we will get a "retaliation”: it will turn out that there are state agencies in Moscow "independent" of Putin, which can slightly "frighten" Armenia,” he added.