Ռուսաստանում դադարեցվել է «Ջերմուկ»-ի առանձին խմբաքանակների վաճառքը
«Ռոսպոտրեբնադզորը» դադարեցնում է «Ջերմուկ» ապրանքանիշի ջրի որոշակի խմբաքանակների վաճառքը՝ անվտանգության ստուգման նպատակով։ ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ, այդ մասին լրագրողներին հայտնել են գերատեսչության մամուլի ծառայությունից։
«2024 թվականի փետրվարի 12-ին ստացված տեղեկատվության առնչությամբ, ըստ որոնց, Վլադիկավկազի բնակիչ «Ջերմուկ» ապրանքանիշի հանքային ջուր խմելուց հետո կերակրափողի շրջանում այրվածքներ է ստացել, «Ռոսպոտրեբնադզորը» դադարեցնում է Ջերմուկ հանքային ջրի որոշ խմբաքանակների վաճառքը»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ըստ մամուլի ծառայության, վաճառքի կասեցումը կազդի 0,5 լիտրանոց ապակե տարաներով և 2023 թվականի դեկտեմբերի 28-ից մինչև 2024 թվականի փետրվարի 12-ը Ռուսաստանի Դաշնություն ներմուծված 2023 թվականի դեկտեմբերի 28-ի արտադրության ժամկետով ապրանքների վրա։
«Ռոսպոտրեբնադզորն արագ բացահայտնել է ապրանքի գտնվելու վայրը և արգելափակել դրա հետագա մանրածախ վաճառքը: Լրացուցիչ ծանուցումներ են ուղարկվել այն ընկերությունների գրասենյակներ, որոնց հաշվեկշռում ներառված են այդ ապրանքները: Ձեռնարկված միջոցները թույլ կտան արագ նվազեցնել պոտենցիալ վտանգավոր ապրանքների գնման ռիսկերը»,-ընդգծել են նրանք։
Առաջատար տեխնոլոգիաների զարգացման կենտրոնը ՏԱՍՍ-ին պարզաբանել է, որ մակնշման համակարգի շնորհիվ հնարավոր է եղել պարզել, որ այս խմբաքանակից երկրի 84 մարզերում ընդհանուր առմամբ 2,5 մլն շիշ է գտնվում մանրածախ վաճառքում։
Նշվում է նաև, որ Հյուսիսային Օսիա-Ալանիայի Հանրապետության Ռոսպոտրեբնադզորի բաժնի մասնագետները Վլադիկավկազի և Մոսկվայի փորձարկման լաբորատոր կենտրոնների հետ միասին իրականացնում են առգրավված արտադրանքի նմուշների ստուգման և լաբորատոր փորձարկումներ:

В России приостановили продажу отдельных партий воды «Джермук»
Роспотребнадзор приостанавливает реализацию отдельных партий воды торговой марки "Джермук" для проверки на безопасность, сообщили журналистам в пресс-службе ведомства.
"В связи с поступившей 12 февраля 2024 года информацией о факте получения ожогов пищевода жителем г. Владикавказа после употребления минеральной воды торговой марки "Джермук" Роспотребнадзором приостанавливается реализация отдельных партий минеральной воды "Джермук", - говорится в сообщении.
Приостановка продажи коснется расфасованных в стеклянную тару объемом 0,5 л и ввезенных на территорию РФ в период с 28 декабря 2023 года по 12 февраля 2024 года с датой производства от 28 декабря 2023 года, отметили в пресс-службе.
"Роспотребнадзором в кратчайшие сроки определено местонахождение продукции и блокируется возможность ее дальнейшей реализации в розницу. В личные кабинеты компаний, на балансе которых числится данная продукция, направлены дополнительные уведомления. Принятые меры позволят в кратчайшие сроки снизить риски приобретения потенциально опасного товара", - подчеркнули в ведомстве.
В Центре развития перспективных технологий (оператор государственной системы маркировки "Честный знак") ТАСС пояснили, что благодаря системе маркировки удалось установить, что всего в розничной продаже находится 2,5 млн бутылок из этой партии в 84 регионах страны.
"ЦРПТ по распоряжению Роспотребнадзора определил местонахождение всех бутылок из партии потенциально небезопасной минералки "Джермук" и блокирует возможность ее легальной реализации в розницу. <...> При сканировании продукции в приложении "Честный знак" потребители увидят предостерегающее сообщение", - говорится в сообщении.
Отмечается также, что специалистами управления Роспотребнадзора по Республике Северная Осетия - Алания совместно с испытательными лабораторными центрами во Владикавказе и Москве проводятся проверочные мероприятия и лабораторные исследования образцов изъятой продукции.