ՀՀ ԱԳՆ-ն՝ Ադրբեջանին. Կոչ ենք անում զերծ մնալ իրավիճակն ապակայունացնող քայլերից և վերադառնալ բանակցությունների
14:02 13/02/2024
«Խստորեն դատապարտում ենք ռազմական սադրանքների դիմելու ադրբեջանական այս գործողությունները, կոչ ենք անում զերծ մնալ իրավիճակն ապակայունացնող քայլերից և վերադառնալ բանակցություններ»,-նման հայտարարությամբ հանդես է եկել Հայաստանի ատաքին գործերի նախարարությունը՝ հիշեցնելով, որ փետրվարի 13-ի առավոտյան Հայաստանի Հանրապետության Սյունիքի մարզի, Կապան խոշորացված համայնքի Ներքին Հանդ բնակավայրի շրջանում Ադրբեջանի զինված ուժերի հերթական սադրանքի և ուժի կիրառման արդյունքում հայկական կողմն ունի 4 զոհ և մեկ վիրավոր:
«Չնայած ՀՀ իրավասու մարմինների` փետրվարի 12-ի հաղորդագրությանը, որը նույն օրն ադրբեջանական լրատվամիջոցների կողմից հրապարակված կադրերը և տեղեկությունները, թե Կապանի հատվածում ՀՀ դիրքապահներն ադրբեջանցի զինվորի են վիրավորել, հետաքննվում են, ադրբեջանական կողմը փետրվարի 13-ի առավոտյան ագրեսիվ գործողություններ է իրականացրել։ Սա ի ցույց է դնում, որ սահմանային էսկալացիաներ ծավալելու համար Ադրբեջանը փնտրում է պատրվակներ:
Ուժի կիրառման այս գործողություններին նախորդել էին Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության ռազմատենչ հայտարարությունները, ինչպես նաև վերջին օրերի տեղեկատվական-քարոզչական նախապատրաստական աշխատանքները: Ադրբեջանական ղեկավարությունը շարունակաբար փորձ է անում վիժեցնել Հարավային Կովկասի կայունությամբ և անվտանգությամբ շահագրգիռ դերակատարների ջանքերը՝ վերսկսելու Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված բանակցությունները:
Խստորեն դատապարտում ենք ռազմական սադրանքների դիմելու ադրբեջանական այս գործողությունները, կոչ ենք անում զերծ մնալ իրավիճակն ապակայունացնող քայլերից և վերադառնալ բանակցությունների: Եվս մեկ անգամ վերահաստատում ենք հայկական կողմի նախորդիվ հնչեցրած առաջարկները` իրականացնելու սահմանային անվտանգության բարձրացմանն ուղղված հուսալի միջոցառումներ»,-ասված է հայտարարության մեջ։

Armenia slams deadly Azerbaijani provocation
The Foreign Ministry of Armenia has denounced the fresh Azerbaijani military provocation which left four Armenian servicemen killed and another wounded, urging Baku to refrain from steps that destabilize the situation and return to negotiations. Below is a statement issued by the ministry on Tuesday.
"On February 13, another provocation and use of force by the Azerbaijani armed forces in the area of Nerkin Hand of Kapan Municipality, Syunik region, resulted in casualties of 4 killed and 1 wounded.
Despite the statement of the competent authorities of the Republic of Armenia on February 12 stating that the footage published by the Azerbaijani media on the same day and the information that the border guards of the Republic of Armenia wounded an Azerbaijani serviceman in the Kapan area are being investigated, the Azerbaijani side carried out aggressive actions on the morning of February 13. This indicates that Azerbaijan is looking for pretexts for escalation on the border.
These actions of use of force were preceded by bellicose statements by the military and political leadership of Azerbaijan, as well as information and propaganda preparatory work in recent days. The leadership of Azerbaijan is constantly trying to disrupt the efforts of actors interested in stability and security in the South Caucasus to resume negotiations aimed at the normalization of Armenia-Azerbaijan relations.
We strongly condemn these actions of Azerbaijan resorting to military provocations, we call to refrain from steps that destabilize the situation and return to negotiations. Once again, we reaffirm the proposals previously voiced by the Armenian side to implement reliable measures aimed at increasing border security."