ՀՀ ԱԳՆ-ն՝ Ադրբեջանին. Կոչ ենք անում զերծ մնալ իրավիճակն ապակայունացնող քայլերից և վերադառնալ բանակցությունների
14:02 13/02/2024
«Խստորեն դատապարտում ենք ռազմական սադրանքների դիմելու ադրբեջանական այս գործողությունները, կոչ ենք անում զերծ մնալ իրավիճակն ապակայունացնող քայլերից և վերադառնալ բանակցություններ»,-նման հայտարարությամբ հանդես է եկել Հայաստանի ատաքին գործերի նախարարությունը՝ հիշեցնելով, որ փետրվարի 13-ի առավոտյան Հայաստանի Հանրապետության Սյունիքի մարզի, Կապան խոշորացված համայնքի Ներքին Հանդ բնակավայրի շրջանում Ադրբեջանի զինված ուժերի հերթական սադրանքի և ուժի կիրառման արդյունքում հայկական կողմն ունի 4 զոհ և մեկ վիրավոր:
«Չնայած ՀՀ իրավասու մարմինների` փետրվարի 12-ի հաղորդագրությանը, որը նույն օրն ադրբեջանական լրատվամիջոցների կողմից հրապարակված կադրերը և տեղեկությունները, թե Կապանի հատվածում ՀՀ դիրքապահներն ադրբեջանցի զինվորի են վիրավորել, հետաքննվում են, ադրբեջանական կողմը փետրվարի 13-ի առավոտյան ագրեսիվ գործողություններ է իրականացրել։ Սա ի ցույց է դնում, որ սահմանային էսկալացիաներ ծավալելու համար Ադրբեջանը փնտրում է պատրվակներ:
Ուժի կիրառման այս գործողություններին նախորդել էին Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության ռազմատենչ հայտարարությունները, ինչպես նաև վերջին օրերի տեղեկատվական-քարոզչական նախապատրաստական աշխատանքները: Ադրբեջանական ղեկավարությունը շարունակաբար փորձ է անում վիժեցնել Հարավային Կովկասի կայունությամբ և անվտանգությամբ շահագրգիռ դերակատարների ջանքերը՝ վերսկսելու Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված բանակցությունները:
Խստորեն դատապարտում ենք ռազմական սադրանքների դիմելու ադրբեջանական այս գործողությունները, կոչ ենք անում զերծ մնալ իրավիճակն ապակայունացնող քայլերից և վերադառնալ բանակցությունների: Եվս մեկ անգամ վերահաստատում ենք հայկական կողմի նախորդիվ հնչեցրած առաջարկները` իրականացնելու սահմանային անվտանգության բարձրացմանն ուղղված հուսալի միջոցառումներ»,-ասված է հայտարարության մեջ։

МИД Армении: Призываем Азербайджан воздерживаться от дестабилизирующих ситуацию шагов и вернуться к переговорам
Утром 13 февраля в результате очередной провокации и применения силы вооруженными силами Азербайджана в районе населенного пункта Неркин Ханд укрупненной общины Капан Сюникской области Республики Армения с армянской стороны 4 погибших и один раненый, говорится в заявлении министерства иностранных дел Армении.
«Несмотря на сообщение компетентных органов Армении от 12 февраля о том, что опубликованные в тот же день азербайджанскими СМИ кадры и сведения о том, будто бы армянские военнослужащие на участке Капана ранили азербайджанского военного, расследуются, азербайджанская сторона утром 13 февраля предприняла агрессивные действия. Это показывает, что Азербайджан ищет предлоги для эскалации на границе.
Этим действиям с применением силы предшествовали милитаристские заявления военно-политического руководства Азербайджана, а также информационно-пропагандистские подготовительные работы последних дней.
Азербайджанское руководство постоянно пытается сорвать усилия заинтересованных в стабильности и безопасности на Южном Кавказе акторов по возобновлению переговоров, направленных на урегулирование отношений между Арменией и Азербайджаном», – говорится в заявлении внешнеполитического ведомства Армении.
«Решительно осуждаем эти действия прибегающего к военным провокациям Азербайджана, призываем воздерживаться от дестабилизирующих ситуацию шагов и вернуться к переговорам. Еще раз подтверждаем ранее озвученные армянской стороной предложения – по осуществлению надежных мер, направленных на повышение приграничной безопасности», – говорится в заявлении МИД Армении.