Պեսկով. Ռուսաստանը հուսով է, որ Երևանի և Բաքվի միջև խաղաղ գործընթացը կշարունակվի
Ռուսաստանը հույս ունի, որ Երևանի և Բաքվի միջև խաղաղության պայմանագրի ստորագրման գործընթացը կշարունակվի։ Այս մասին ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 13-ին՝ ժամը 05:30-ից սկսած, Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումները հրաձգային զենքերից կրակ են բացել Ներքին Հանդի հատվածում տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ: ՀՀ ՊՆ հաղորդմամբ, թշնամու կրակի հետևանքով հայկական կողմն ունի 4 զոհ և 1 վիրավոր, նրա վիճակը գնահատվում է միջին ծանրության, այս պահի դրությամբ կյանքին վտանգ չի սպառնում։
Լրագրողները Պեսկովից հետաքրքրվել են՝ «արդյոք այս  միջադեպը վտանգում է խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը»։
«Անկասկած, սա տագնապալի լուր է, որ գալիս է շփման գծից։ Կոչ ենք անում երկու կողմերին ցուցաբերել զսպվածություն և ամեն կերպ խուսափել ցանկացած gործողությունից, որը մյուս կողմը կարող է սադրիչ համարել։ Մենք շատ ուշադիր կհետևենք։
Նման միջադեպերը նվազագույնը չեն նպաստում այս գործընթացի առաջխաղացմանը, բանակցային գործընթացին կամ խաղաղության պայմանագրի ստորագրման մոտենալուն։ Բայց մենք հույս ունենք, որ այս գործընթացը կշարունակվի»,- նշել է Պեսկովը։

Песков: Россия надеется, что мирный процесс между Ереваном и Баку продолжится
Россия надеется, что процесс подписания мирного договора между Ереваном и Баку получит свое продолжение, заявил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков.
Напомним, пресс-служба министерства обороны Армении сегодня ранее сообщила: «13 февраля в результате обстрела ВС Азербайджана армянских позиций, расположенных в районе Неркин Ханда (Сюникская область), с армянской стороны 4 погибших и 1 раненый. Состояние раненого оценивается как средней тяжести, на данный момент его жизни ничто не угрожает».
Журналисты спросили Пескова, ставит ли это происшествие под угрозу подписание мирного договора.
«Безусловно, это тревожные новости, которые идут с линии соприкосновения. Обе стороны призываем к сдержанности, к тому, чтобы всячески избегать любых действий, которые другая сторона может посчитать как провокационные. Будем очень внимательно наблюдать», – сказал Песков.
«Подобные происшествия как минимум не способствуют продвижению этого процесса, переговорного процесса, приближению момента подписания мирного договора. Но мы надеемся, что этот процесс получит свое продолжение», – отметил он.