ՄԻՊ. Ներքին Հանդում բնակիչներն ահաբեկվել են, հայտնվել տագնապային վիճակում
Փետրվարի 13-ին Սյունիքի մարզի Ներքին Հանդի ուղղությամբ Ադրբեջանի զինված ուժերի գործողությունների հետևանքով մարդու իրավունքների խախտումներին վերաբերելի հարցերի առնչությամբ ՄԻՊ Անահիտ Մանասյանի հանձնարարությամբ աշխատակազմում սկսվել է ուսումնասիրություն:
«Ներքին Հանդի ուղղությամբ ադրբեջանական զինված ուժերի կրակի հետևանքով խաթարվել են քաղաքացիական բնակչության կյանքի, անվտանգ միջավայրում ապրելու, կրթության և այլ հիմնարար իրավունքները։
ՄԻՊ աշխատակազմին բնակիչները պատմել են, որ կրակոցները պարզ լսելի են եղել, ինչի հետևանքով իրենք ահաբեկվել են, հայտնվել են անորոշության մեջ, տագնապային վիճակում։
Պաշտպանը հատուկ ընդգծում է, որ Ադրբեջանի զինված ուժերի գործողություններն իրական վտանգ են ներկայացնում անձանց կյանքի իրավունքի և անվտանգության, կրթության, ինչպես նաև մյուս հիմնարար իրավունքների ապահովման տեսանկյունից։
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում մշտադիտարկման և մարդու իրավունքներին առնչվող փաստերի հավաքագրման աշխատանքները շարունակվում են»,- հայտնում են ՄԻՊ աշխատակազմից։
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 13-ին՝ ժամը 05:30-ից սկսած, Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումները հրաձգային զենքերից կրակ են բացել Ներքին Հանդի հատվածում տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ: Թշնամու կրակի հետևանքով հայկական կողմն ունի 4 զոհ և վիրավորներ։

ЗПЧ Армении: Из-за обстрела ВС Азербайджана жители Неркин Ханда в Сюнике были запуганы
По поручению Защитника прав человека (ЗПЧ) Армении Анаит Манасян в аппарате ЗПЧ началось исследование по вопросам, касающимся нарушения прав человека вследствие действий ВС Азербайджана 13 февраля в направлении Неркин Ханда Сюникской области Армении.
«В результате огня азербайджанских вооруженных сил в направлении Неркин Ханда были нарушены жизнь гражданского населения, их права на жизнь, образование в безопасной среде и другие основополагающие права.
Местные жители рассказали представителям аппарата ЗПЧ, что выстрелы отчетливо были слышны, из-за чего люди были запуганы, оказавшись в состоянии неопределенности и паники», – говорится в сообщении.
ЗПЧ Армении особо подчеркивает, что действия ВС Азербайджана представляют реальную угрозу с точки зрения обеспечения права людей на жизнь и безопасность, образование, а также других фундаментальных прав.
«В аппарате Защитника прав человека продолжаются работы по мониторингу и сбору фактов, касающихся прав человека», – отмечается в сообщении.
Напомним, пресс-служба министерства обороны Армении сегодня ранее сообщила: «13 февраля в результате обстрела ВС Азербайджана армянских позиций, расположенных в районе Неркин Ханда (Сюникская область), с армянской стороны 4 погибших и 1 раненый. Состояние раненого оценивается как средней тяжести, на данный момент его жизни ничто не угрожает».