Կոչ ենք անում Երևանին և Բաքվին զսպվածություն ցուցաբերել և քայլեր ձեռնարկել լարվածության թուլացման համար․ Զախարովա
18:17 14/02/2024
Մենք լրջորեն անհանգստացած ենք հայ-ադրբեջանական սահմանի հատվածում իրավիճակի սրմամբ։ Այս մասին  փետրվարի 14-ին կայացած ճեպազրույցում ասել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Մենք մտահոգված ենք այս դրսևորմամբ և խստորեն կոչ ենք անում Բաքվին և Երևանին զսպվածություն դրսևորել, քայլեր ձեռնարկել դեէսկալացիայի համար և խուսափել իրավիճակի հետընթացին ուղղված  ցանկացած գործողություններից։
Բոլոր ի հայտ եկած խնդիրները պետք է լուծվեն բացառապես խաղաղ քաղաքական և դիվանագիտական ​​ճանապարհով»,- ասաց նա՝ հավելելով, որ Ներքին Հանդ հայկական բնակավայրի մոտ տեղի ունեցած միջադեպի հետևանքով կան զոհեր և վիրավորներ։
«Այն, ինչ տեղի ունեցավ, ևս մեկ անգամ հաստատում է Ադրբեջանի և Հայաստանի՝ ամենաբարձր մակարդակով եռակողմ համաձայնագրերի իրականացմանը վաղաժամ վերադարձի անհրաժեշտությունը, որոնք կնքվել են 2020-2022 թվականներին։
Համոզված ենք, որ տարածքային վեճերը պետք է լուծվեն հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման երկկողմ հանձնաժողովի շրջանակներում։ Մենք պատրաստ ենք խորհրդատվական աջակցություն ցուցաբերել այս գործընթացին»,- ընդգծել է Զախարովան։

Захарова: Настоятельно призываем Баку и Ереван проявить сдержанность, предпринять шаги по деэскалации
Серьезно обеспокоены обострением ситуации на участке армяно-азербайджанской границы, заявила на брифинге 14 февраля официальный представитель МИД России Мария Захарова.
«Серьезно обеспокоены этим проявлением… Настоятельно призываем Баку и Ереван проявить сдержанность, предпринять шаги по деэскалации, избегать любых действий, чреватых дальнейшей деградацией обстановки.
Все возникающие вопросы необходимо решать исключительно мирным политико-дипломатическим путем», – сказала она, добавив, что в результате инцидента вблизи армянского населенного пункта Неркин Ханд есть убитые и раненые.
«Случившееся еще раз подтверждает необходимость скорейшего возвращения Азербайджана и Армении к реализации комплекса трехсторонних договоренностей на высшем уровне, которые были заключены в период с 2020 по 2022 года.
Убеждены, что разрешать территориальные споры следует в рамках двусторонней комиссии по делимитации армяно-азербайджанской границы. Готовы оказывать этому процессу консультативное содействие», – подчеркнула Захарова.
Напомним, утром 13 февраля в результате применения силы вооруженными силами Азербайджана в районе населенного пункта Неркин Ханд укрупненной общины Капан Сюникской области Республики Армения с армянской стороны погибли 4 человека, 1 получил ранение. Все погибшие в Неркин Ханде в результате обстрела ВС Азербайджана – члены Союза добровольцев «Еркрапа».