Ռուսաստանում «Ջերմուկ»-ը հասանելի է մանրածախ վաճառքում, միայն որոշ խմբաքանակներ են արգելափակված
«Ջերմուկ» հանքային ջուրը հասանելի է ռուսական մանրածախ առևտրում։ Փաստը պարզել է «ՌԻԱ նովոստի»-ի թղթակիցը։ «Ազնիվ նշան» մակնշման համակարգի օպերատորը՝ Առաջատար տեխնոլոգիաների զարգացման կենտրոնը (CRPT), լրատվական գործակալությանը հայտնել է, որ միայն որոշակի, պոտենցիալ վտանգավոր համարվող խմբաքանակներն են արգելափակված:
«Ռոսպոտրեբնադզորի անունից մակնշման համակարգը արգելափակում է միայն «Ջերմուկ»- ի այն մասը, որը պատկանում է կարգավորողի կողմից նշված պոտենցիալ վտանգավոր խմբաքանակներին։ Բրենդի մնացած ապրանքների նկատմամբ կարգավորող մարմնի կողմից որևէ սահմանափակում չկա»,-գործակալությանը հայտնել են CRPT-ից:
Օրինակ, 1 լիտրանոց շշով այս ջուրը հասանելի է Auchan մանրածախ վաճառողի կայքում, ինչպես նաև Megamarket և Wildberries շուկաներում: Միևնույն ժամանակ, Օզոնում «Ջերմուկ» ջուրն ունի «առկա է» կարգավիճակ:
Երկուշաբթի օրը հաղորդվեց, որ Վլադիկավկազի բնակիչը կերակրափողի այրվածք է ստացել Ջերմուկի հանքային ջրի շշից մի կում խմելուց հետո, նրանում ջրի փոխարեն քացախ է եղել։ Երեքշաբթի նրա մահվան դեպքի առթիվ քրեական գործ է հարուցվել։ Ռոսպոտրեբնադզորը հայտարարեց այս հանքային ջրի որոշ խմբաքանակների վաճառքի կասեցման մասին՝ անվտանգությունը ստուգելու նպատակով:
Ռոսպոտրեբնադզորը քաղաքացիներին հորդորել է կառույցի տարածքային մարմիններին տեղեկացնել մանրածախ առևտրի կետերի և կայքերի մասին, որտեղ արձանագրված են 0,5 լիտրանոց ապակե տարաներում 2023 թվականի դեկտեմբերի 28-ի արտադրության ժամկետով Ջերմուկի ջրի վաճառքի դեպքեր։ Գերատեսչությունում նշել են, որ այդ արտադրանքը շրջանառության մեջ չի դրվի մինչև դրանց անվտանգության լաբորատոր հաստատումը։
ՀՀ սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի նախօրեին տարածված հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ Հայաստանն այս առնչությամբ որևէ ծանուցում չի ստացել Ռուսաստանի իրավասու մարմիններից։
«Հարկ ենք համարում նշել, որ «Ջերմուկ» հանքային ջուրը Ռուսաստան է արտահանվում 2001 թվականից՝ աստիճանաբար ավելացնելով ծավալները 350.000 լիտրից հացնելով մինչև 15.273.000 լիտր տարեկան, իսկ յուրաքանչյուր ներմուծված խմբաքանակ համապատասխանում է Եվրասիական տնտեսական միության տեխնիկական կանոնակարգերին:
Բացի Ռուսաստանից այն արտահանվում է նաև ԱՄՆ, Ուկրաինա, Վրաստան, Բելառուս, Ղազախստան, ԵՄ և բազմաթիվ այլ երկրներ:
23 տարվա ընթացքում Հայաստանի Հանրապետությունից արտահանված հանքային ջրից թունավորման թեկուզ և մեկ դեպք չի արձանագրվել, ուստի խիստ տարօրինակ է, արտադրության ընթացքի մեջ որևէ բացասական տեղաշարժ չլինելու պայմաններում, «Ջերմուկ» հանքային ջրի առանձին խմբաքանակների վաճառքը դադարեցնելու մասին հնչեցված որոշումը։
«Ջերմուկ» հանքային ջրի արտադրության մեջ քացախ չի օգտագործվում, իսկ օգտագործվող նյութերը համապատասխանում են միջազգային ստանդարտներով սահմանված պահանջներին և նախատեսված են սննդի արդյունաբերության մեջ օգտագործելու համար: Նշված նյութերի ենթադրյալ մնացորդային պարունակությունը, ըստ դրանց տեխնիկական բնութագրերի, չի կարող առաջացնել կերակրափողի այրվածք:

В России минеральная вода «Джермук» доступна в рознице, блокируют лишь некоторые партии
Минеральная вода «Джермук» доступна для покупки в российской рознице, выяснил корреспондент РИА Новости, при этом оператор системы маркировки «Честный знак» - Центр развития перспективных технологий (ЦРПТ) сообщил агентству, что блокируются лишь определенные партии, считающиеся потенциально опасными.
«Система маркировки по поручению Роспотребнадзора блокирует только воду "Джермук", относящуюся к потенциально опасным партиям, на которые указал регулятор. По остальной продукции бренда ограничений со стороны регулятора нет», - заявили агентству в ЦРПТ.
Так, например, данная вода в бутылке объемом 1 литр доступна на сайте ритейлера «Ашан», а также на маркетплейсах «Мегамаркет» и Wildberries. При этом на Ozon вся вода «Джермук» в статусе «нет в наличии».
В понедельник сообщалось, что житель Владикавказа получил ожог пищевода после того, как сделал глоток из бутылки минеральной воды «Джермук» - вместо воды в ней оказался уксус. В связи с его смертью во вторник было возбуждено уголовное дело. Роспотребнадзор объявил о приостановке продажи отдельных партий этой минеральной воды для проверки на безопасность.
В Роспотребнадзоре призывают граждан информировать территориальные органы ведомства о торговых точках и сайтах, где фиксируются случаи реализации воды «Джермук» с датой производства 28.12.2023 в стеклянной таре объемом 0,5 литра. Данная продукция не будет выпущена в оборот, пока не будут получены лабораторные подтверждения ее безопасности, отметили в ведомстве.
Между тем, в распространенном накануне сообщении Инспекционного органа по безопасности пищевых продуктов Республики Армения говорится о том, что Армения не получала от компетентных органов России какого-либо уведомления в этой связи.
«Считаем необходимым отметить, что минеральная вода "Джермук" экспортируется в Россию с 2001 года, постепенно увеличивая объемы с 350 000 литров до 15 273 000 литров в год. Kаждая импортируемая партия соответствует техническим регламентам Евразийского экономического союза. Помимо России, минеральная вода "Джермук" экспортируется в США, Украину, Грузию, Беларусь, Казахстан, ЕС и множество других стран», – указывается в заявлении.
В заявлении ведомства также указывается, что «за 23 года не зарегистрировано ни одного случая отравления минеральной водой, вывезенной из Республики Армения, поэтому очень странно, что принято решение о прекращении продажи отдельных партий минеральной воды "Джермук" при отсутствии каких-либо негативных изменений в производственном процессе».
«В производстве минеральной воды "Джермук" не используется уксус, а все материалы соответствуют требованиям, установленным международными стандартами», — говорится в публикации.
В ведомстве подчеркнули, что производство минеральной воды – «автоматизированный замкнутый цикл» и даже остаточное содержание используемых на заводе веществ не может вызвать ожог пищевода.