Արցախի ժողովրդի պահանջն է ապահովել հավաքական վերադարձի իրավունքի իրացումը. Գեղամ Ստեփանյան
Արցախցիների վերադարձն Արցախ պետք է լինի հավաքական, ոչ թե անհատական կերպով։ Մեդիակենտրոնում հայտարարեց Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից օկուպացված Արցախի Հանրապետության ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը։
«Դերակատարներ կան, որոնք շահագրգռված են մարդկանց անհատական վերադարձի հարցով, որոնց համար դա իրենց երեսը փրկելու գործիք կարող է հանդիսանալ։ Արցախի ժողովրդի պահանջը անհատական վերադարձը չէ։ Անհատական վերադարձը հավասարազոր է Արցախի նկատմամբ մեր իրավունքների  զիջմանը։ Իմ տեղեկություններով, այս պահին Արցախում 20-21 անձ է ապրում, որոնք կորցրել են իրենց ինքնությունը, գիտենք, թե ինչ պայմաններում են նրանք ապրում, չենք կարող ասել, որ արժանապատիվ հայկական կենսակերպով»,-ասաց նա։
Ստեփանյանը ևս մեկ անգամ ընդգծեց, որ Արցախի ժողովրդի պահանջն է ապահովել հավաքական վերադարձի իրավունքի իրացումը։
Նրա խոսքով, այս դեպքում երես փրկելու խնդիր ունեն բոլոր դերակատարները, քանի որ ձախողել է միջազգային ողջ հանրությունը։
«Ձախողել են և Ռուսաստանը, և ԱՄՆ-ն, և ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհուրդը։ երես փրկելը վերաբերում է բոլոր այն դերակատարներին, որոնք մեղավորության իրեն ց բաժինն ունեն»,-ասաց Ստեփանյանը։

Ombudsman insists on Artsakh people's right to collective repatriation
Republic of Artsakh (Nagorno-Karabakh) Human Rights Defender Gegham Stepanyan insists on the displaced Artsakh people’s right to collective repatriation.
"Some international actors are interested in the return of individuals to their homes in an effort to save their face. The Artsakh people’s demand isn't about providing for the return of individuals because it would amount to giving up our rights to Artsakh. According to my information, there are currently some 20-21 Armenians living in Artsakh who have lost their identity. Their living conditions are well known and we cannot say that they live in dignity as Armenians,” he told a news conference in Yerevan on Thursday.
Stepanyan reiterated that the people of Artsakh demand efforts to ensure the exercise of their right to collective repatriation.
He blamed the international community for failure to stop the ethnic cleaning in Artsakh carried out by Azerbaijan in September 2023.
"Russia, the U.S. and the UN Security Council have all failed. Face-saving refers to all those actors who have their share of responsibility," the ombudsman said.