Այն, որ ԵՄ դիտորդների տեղակայումն ու ընդլայնումը իրադրությանը նոր լարվածություն է հաղորդել, արդեն տեսանելի է. Աբրահամյան
«Մեր տարածաշրջանում իրադարձությունները բավականին բարդ փուլ են մտել»,- նման կարծիք է հայտնել ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
Ըստ նրա, իրադրային այս զարգացումները պայմանավորված են ոչ միայն Հայաստան-Ադրբեջան բանակցությունների կիսափակուղային հանգամանքով, այլ ռեգիոնալ, աշխարհաքաղաքական բախումների ու կոշտ դիմակայությունների պատճառով:
«Երկրորդ հանգամանքը կտրուկ սրվեց Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելությանը տեղակայումից անմիջապես հետո:
Սրա դեմ ոչ միայն Ադրբեջանն է հանդես գալիս, այլ հարևան Իրանն ու ՌԴ-ն:
Ադրբեջանի դեպքում ամեն ինչ պարզ է` սահմանագծին լրացուցիչ «աչքերի» ներկայությունն արդեն խնդիր է, հատկապես որ Ադրբեջանը չի հրաժարվում ուժի կիրառման իր ավանդական մոտեցումներից:
ՌԴ-ն դիտորդների տեղակայումն ընդունում է որպես իր ներկայությանը, ազդեցությանն ու հեղինակությանը հասցվող վտանգ:
Իրանն էլ նշում է, որ տարածաշրջանում երրորդ երկրների նման ներկայությունն անթույլատրելի է` սպառնալիք տեսնելով, որ մի փուլում դա իր դեմ կարող է ուղղվել:
Երբ սրան գումարվում է ՀՀ իշխանությունների անկանխատեսելի և ոչ ընկալելի արտաքին քաղաքականությունը, պատկերն առավել ամբողջական է դառնում:
Թե ի՞նչ է տալիս կամ ի՞նչ կտա ԵՄ դիտորդական առաքելությունը` հարցի միայն մի կողմն է, բայց այն, որ նրանց տեղակայումն ու ընդլայնումը իրադրությանը նոր լարվածություն և անկանխատեսելիություն է հաղորդել, արդեն տեսանելի է»,- գրել է Տ. Աբրահամյանը։

Абрамян: То, что развертывание и расширение миссии ЕС в Армении привели к новому витку напряженности и непредсказуемости, уже заметно
13:24 16/02/2024
«События в нашем регионе вступили в достаточно сложную фазу», – написал на своей странице в социальной сети Facebook секретарь фракции «Честь имею» Национального Собрания Армении Тигран Абрамян.
«Такое развитие обстановки обусловлено не только с полутупиком на армяно-азербайджанских переговорах, но и региональными, геополитическими конфронтациями и жестким противостоянием.
Второе обстоятельство резко обострилось сразу после развертывания гражданской наблюдательной миссии ЕС в Армении.
Против этого выступает не только Азербайджан, но и соседние Иран и Россия.
В случае с Азербайджаном все ясно: наличие дополнительных "глаз" на границе – само по себе  уже проблема, тем более, что Азербайджан не отказывается от своих традиционных подходов по применению силы.
Россия воспринимает размещение наблюдателей ЕС как угрозу своему присутствию, влиянию и репутации.
Иран же заявляет, что такое присутствие третьих стран в регионе недопустимо, опасаясь, что на каком-то этапе это может быть направлено против Тегерана», – отметил Тигран Абрамян.
«Когда к этому добавляется  непредсказуемая и не поддающаяся восприятию внешняя политика властей Республики Армения, то картина становится более полной.
Что дает или даст миссия наблюдателей ЕС – лишь одна сторона вопроса. Но то, что ее развертывание и расширение привели к новому витку напряженности и непредсказуемости, уже заметно», – написал Т.Абрамян.