Դատարանը որոշել է՝ Թրամփը պետք է վճարի 350 մլն դոլար տուգանք
Նյու Յորքի դատարանը Դոնալդ Թրամփին պարտավորեցրել է վճարել ավելի քան 350 միլիոն դոլար։ Նա մեղավոր է ճանաչվել տասը տարի շարունակ դիտավորությամբ ֆինանսական խարդախության մեջ։
Այս մասին գրում է BBC-ն ու մանրամասնում, որ դատավոր Արթուր Էնորգոնը նաև արգելել է Թրամփին առաջիկա երեք տարում Նյու Յորքի որևէ կորպորացիայում ղեկավար պաշտոն զբաղեցնել։
Նյու Յորքի գլխավոր դատախազ Լետիտիա Ջեյմսի կողմից ներկայացված մեղադրանքը վերաբերում է Թրամփին և նրա ընտանեկան բիզնեսներին, ստ այդմ Թրամփը անցած տարիներին  3,6 միլիարդ դոլարով ուռճացևել է իր  կարողությունը՝ բանկերին խաբելու և վարկի ավելի լավ պայմաններ ստանալու համար:
Դատավարության ժամանակ Թրամփը հերքել է իր մեղքը և գործը անվանել քաղաքական հաշվեհարդար:
Դատարանը նաև որոշել է, որ արգելվում է Դոնալդ Թրամփին, Trump Organization-ին և նրա դուստր ձեռնարկություններին վարկեր տրամադրել ցանկացած ֆինանսական հաստատությունից, որը լիազորված կամ գրանցված է Նյու Յորք նահանգի ֆինանսական ծառայությունների դեպարտամենտի կողմից:
Սակայն դատավորը չեղյալ չի հայտարարել Թրամփի բիզնեսի համար տրամադրված լիցենզիաները, ինչը կարող էր փաստացի վերջ դնել նրա բիզնես կայսրությանը։
Թրամփի փաստաբանը հայտարարել է, որ բողոքարկելու են դատարանի որոշումը։
«Սա տարիներ տևած, քաղաքականապես սնուցված վհուկների որսի գագաթնակետն է, որը նախատեսված էր «տապալելու Դոնալդ Թրամփին»»,-նշել է փաստաբանն ու ավելացրել, որ գործի ցուցմունքները ապացուցել են, որ ոչ մի հանցագործություն, տուժող չկա։

Суд в США обязал Дональда Трампа выплатить более $350 млн
Суд Нью-Йорка обязал Дональда Трампа выплатить более 350 миллионов долларов. Как передает ВВС, он признан виновным в умышленных финансовых махинациях в течение десяти лет.
Также судья Артур Эноргон запретил Трампу занимать должности руководителя или директора любой нью-йоркской корпорации в течение трех лет.
В иске, поданном генеральным прокурором Нью-Йорка Летицией Джеймс, Трампа и его семейный бизнес обвиняют в завышении его собственного состояния на 3,6 млрд долларов в год в течение десяти лет с целью ввести в заблуждение банки и ради лучших условий ссуды.
На суде Трамп отрицал свою вину и назвал это дело политической местью.
Суд также постановил, что Дональду Трампу, Trump Organization и ее филиалам запрещено подавать заявки на получение кредитов в любом финансовом учреждении, уполномоченном или зарегистрированном Департаментом финансовых услуг штата Нью-Йорк.
Но судья не стал отменять бизнес-лицензии Трампа, что, по мнению некоторых экспертов, могло фактически положить конец его бизнес-империи.
Алина Хабба, которая представляла Дональда Трампа в качестве его адвоката и пресс-секретаря по этому делу, подтвердила, что ее клиент подаст апелляцию на решение судьи Энгорона.
«Этот приговор является явной несправедливостью — простой и ясной, — написала она. — Это кульминация многолетней, политически подпитываемой охоты на ведьм, которая была призвана „свергнуть Дональда Трампа“ еще до того, как Летиция Джеймс заняла кабинет генерального прокурора».
Хабба утверждает, что показания по делу «доказали, что не было ни правонарушений, ни преступлений, ни жертв».
Она также заявила, что «если это решение останется в силе, оно послужит сигналом для каждого американца о том, что Нью-Йорк больше не открыт для бизнеса».