ԵԱՏՄ-ում հունվարին գնաճը կազմել է 0,8%, իսկ Հայաստանում գները նվազել են 0,9%-ով
Եվրասիական տնտեսական միությունում այս տարվա հունվարին գնաճը կազմել է 0,8%։ Այդ մասին ԲԵԼՏԱ-ին հայտնել են Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի մամուլի ծառայությունից։
«Եվրասիական տնտեսական միությունում ապրանքների և ծառայությունների սպառողական գների ինդեքսը 2024 թվականի հունվարին 2023 թվականի դեկտեմբերի համեմատ կազմել է 100,8%, իսկ 2023 թվականի հունվարից՝ 107,4%»,-հայտնել են մամուլի ծառայությունում։
2023 թվականի հունվարի համեմատ սպառողական գներն ԵԱՏՄ երկրներում աճել են հետևայալ համամասնությամբ՝ Ղազախստանում՝ 9,5%-ով, Ռուսաստանում՝ 7,4%-ով, Ղրղզստանում՝ 5,9%-ով։ Հայաստանում գները նվազել են 0.9 %-ով.
«Գների զգալի աճ է գրանցվել վճարովի ծառայությունների գծով՝ 8,4 %-ով։ Պարենային ապրանքների գներն այս ժամանակահատվածում աճել են 7,7%-ով, ոչ պարենային ապրանքներինը՝ 6,4%-ով»,-հավելել են ԵՏՀ-ում։

Инфляция в ЕАЭС в январе составила 0,8%, в Армении цены снизились на 0,9%
Инфляция в Евразийском экономическом союзе в январе текущего года составила 0,8%, сообщили БЕЛТА в пресс-службе Евразийской экономической комиссии.
«Индекс потребительских цен на товары и услуги по Евразийскому экономическому союзу в январе 2024 года по сравнению с декабрем 2023 года составил 100,8%, с январем 2023 года - 107,4%», - отметили в пресс-службе.
При этом по сравнению с январем 2023 года по ЕАЭС потребительские цены выросли в Казахстане - на 9,5%, России - на 7,4%, Кыргызстане - на 5,9%; в Армении цены снизились на 0,9%.
«Значительный прирост цен отмечался на платные услуги - на 8,4%. Цены на продовольственные товары за этот период увеличились на 7,7%, на непродовольственные товары - на 6,4%», - добавили в ЕЭК.