Մարկեդոնով՝ Մյունխենում Օլաֆ Շոլցի մոդերատորությամբ Փաշինյանի և Ալիևի հանդիպման մասին
Մոսկվային միջազգային հարաբերությունների պետական ինստիտուտի(ՄՄՀՊԻ)  Միջազգային հետազոտությունների ինստիտուտի Եվրատլանտյան անվտանգության կենտրոնի առաջատար գիտաշխատող, քաղաքագետ Սերգեյ Մարկեդոնովն իր «Մյունխենի «դաշտերը» Կովկասի տարածաշրջանի համար» հրապարակման մեջ գրում է.
«1. Հոբելյանական՝ վաթսուներորդ Մյունխենյան կոնֆերանսում, անդրկովկասյան օրակարգը, իհարկե, կենտրոնականը չէր։ Այնուամենայնիվ, տարածաշրջանի հետազոտողները (և բոլոր հետաքրքրված պրակտիկանտները) պետք է ուշադրություն դարձնեն որոշ դրվագների վրա:
2. Հեղինակավոր ֆորումի շրջանակներում քննարկվել է հայ-ադրբեջանական կարգավորումը։ Ինչ-որ մեկը կասի՝ մեծ բան է, դա աննախադեպ չէ, քանի որ քննարկվում է տասնամյակներ շարունակ։ Ճիշտ է, այս ընթացքում մեկ անգամ չէ, որ ռազմաքաղաքական ստատուս քվոն փոխվել է Լեռնային Ղարաբաղում և հայ-ադրբեջանական սահմանին, սակայն երկարամյա հակամարտության կարգավորումը չի նշմարվում: Բայց չպետք է շտապել եզրակացություններ և դատողություններ անել:
3. Իլհամ Ալիևի և Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը (վարող՝ Օլաֆ Շոլց)՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների առաջին բանակցություններն էին ընթացիկ տարում։ Դրանք տեղի ունեցան խաղաղության համաձայնագրի մոտալուտ ստորագրման մասին ամանորյա դրական կանխատեսումների ալիքից հետո, որը տեղի տվեց 2024 թվականի դիվանագիտական լճացմանը։ Ավելին, մի քանի ամիս տևած անդորրից հետո փետրվարի 12-13-ին առաջին անգամ ռազմական էսկալացիա եղավ։ Դրանից օրեր անց Փաշինյանը և Ալիևը որոշեցին վերադառնալ բանակցությունների սեղանի շուրջ։ «Սեղանի վրա» վաղուց հայտնի հարցեր են (սահմանազատում-սահմանագծում, խաղաղության պայմանագրի պատրաստում + հարակից թեմա՝ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորում):
4. Արևմուտքը փորձում է իր օգտին օգտագործել ստեղծված իրավիճակը։ Գերմանիան նախաձեռնեց բանակցությունները որպես Մյունխենի կոնֆերանսի կազմակերպիչ։ Բայց «ծանր հրետանին» էլ մոտեցավ։ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը բանակցություններ է վարել Նիկոլ Փաշինյանի հետ։ Բլինքենի եվրոպական և եվրասիական հարցերով օգնական Ջեյմս Օ՛Բրայենն ասել է, որ «Վաշինգտոնը կփորձի մերձեցնել Երևանի և Բաքվի դիրքորոշումները»։
5. Հարկ է նշել, որ ադրբեջանական կողմը Բավարիայի մայրաքաղաքում կայացած ֆորումին բոլորովին այլ կերպ է դիրքավորում, քան պաշտոնական Երևանը։ Իլհամ Ալիևը բոլոր ուժերով փորձում են ցույց տալ, որ իրենց երկրի նշանակությունը շատ ավելի լայն է, քան մեկ հակամարտությունը։ Այստեղից էլ հետևում է Ադրբեջանի ղեկավարի ներգրավվածությունը կլիմայական օրակարգի քննարկմանը։
Նշենք, որ Ալիևը հանդիպել է Ջո Բայդենի կլիմայի հարցերով հատուկ բանագնաց Ջոն Քերիի հետ։ 2024 թվականի վերջին Բաքվում տեղի կունենա ՄԱԿ-ի Կլիմայի ֆորումը։ Սա լավ պատճառ է իրեն դրսևորելու, եթե ոչ որպես կայացած «միջին ուժ», ապա որպես այս դերի հավակնորդ՝ դրսևորելով աճող հավակնություններ:
6. Այնուամենայնիվ, ոչ միայն Արևմուտքն է: Դժբախտաբար, Երևանի և Դելիի միջև աճող շփումները վերլուծաբանների մեծ մասի «կույր տեսադաշտում» են հայտնվել։ Թե՛ Ռուսաստանի, թե՛ ԱՄՆ-ի փորձագետները նախընտրում են բոլոր առկա խնդիրները նկարագրել «Սառը պատերազմի» վերափոխման ձևաչափով։ Այս տրամաբանությամբ Հայաստանը «փախչում է Ռուսաստանից» և գնում ԱՄՆ-ի և ԵՄ-ի գիրկը։ Բայց նման սխեման չափազանց պարզունակ է որպես աքսիոմ ընդունելու համար։
Մյունխենի համաժողովը հարթակ դարձավ Հայաստանի և Հնդկաստանի արտաքին գործերի նախարարներ Արարատ Միրզոյանի և Սուբրահմանյամ Ջայշանքարի միջև բանակցությունների համար։ «Գոհունակությամբ ընդգծվեց քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակը»,- ասվում է պաշտոնական հայտարարությունների չոր տողերում։ Հնդկաստանն ու Հայաստանը վերջին շրջանում ընդլայնում են ռազմատեխնիկական համագործակցությունը։ Շատ հետաքրքիր է կարդալ մերձեցման հեռանկարների վերաբերյալ հնդկական փորձագիտական հանրության ներկայացուցիչների որոշ գնահատականները։ Օրինակ, պրոֆեսոր Հրիդայ Սարման նույնիսկ խոսում է Եվրասիական եռակողմ ռազմավարական դաշինքի (Փարիզ-Դելի-Երևան) ձևավորման մասին։ Առաջին հայացքից նման կոնստրուկցիաները նման են հուսահատ լուսարձակման։ Բայց այստեղ կարևոր է հենց մտքի ընթացքը՝ երկբևեռության բացակայությունը ռազմավարական գնահատականներ կառուցելիս:
7. Այս ֆոնին Ռուսաստանի համար իրականում միայն մեկ դաս կա։ Պետք է հաղթահարվեն իներցիոն սցենարները, և առաջին հերթին՝ տեղեկատվական ոլորտում։ Միևնույն ժամանակ հասկանալով, որ և՛ Արևմուտքի, և՛ Արևելքի նախաձեռնություններին անհրաժեշտ է հակազդել բովանդակալից նախագծերով, որոնք ձեռնտու են Մոսկվայի գործընկերներին և միտված են ապագային, ոչ թե միայն անցյալի»:

Маркедонов – о встрече  Никола Пашиняна и Ильхама Алиева в Мюнхене при модерации Олафа Шольца
Ведущий научный сотрудник Центра евро-атлантической безопасности Института международных исследований МГИМО, российский политолог Сергей Маркедонов в своей публикации «Мюнхенские «поля» для Кавказского региона» пишет:
«1.  На юбилейной, шестидесятой по счету Мюнхенской конференции закавказская повестка, конечно же, не была центральной. Однако на некоторые сюжеты исследователям региона (и всем заинтересованным практикам) следовало бы обратить внимание.
2.  На «полях» престижного форума обсуждалось армяно-азербайджанское урегулирование. Кто-то скажет, подумаешь, мол, невидаль, оно обсуждается уже десятки лет. Правда военно-политический статус-кво в Нагорном Карабахе и в армяно-азербайджанском фронтире изменился за это время и не раз, но урегулирования застарелого конфликта не видно. Но не стоит спешить с выводами и приговорами.
3.  Встреча Ильхама Алиева и Никола Пашиняна (при модерации Олафа Шольца) - первые переговоры азербайджанского и армянского лидеров в наступившем году. Они прошли после волны предновогодних позитивных прогнозов о скором подписании мирного соглашения, сменившейся в 2024 году дипломатической стагнацией. Более того, 12-13 февраля, впервые после нескольких месяцев затишья произошла военная эскалация. Через несколько дней после нее Пашинян и Алиев решили вернуться за переговорный стол. «На столе» давно знакомое меню (демаркация-делимитация, подготовка мирного договора + смежная тема- армяно-турецкая нормализация).
4.  Нынешнюю ситуацию с пользой для себя пытается использовать Запад. Инициатором переговоров на правах организатора Мюнхенской конференции выступила ФРГ. Но и «тяжелая» дипартиллерия подтянулась. Госсекретарь США Энтони Блинкен провел переговоры с Николом Пашиняном. Джеймс О’Брайен, помощник Блинкена по делам Европы и Евразии заявил, что «Вашингтон постарается сблизить позиции Еревана и Баку».
5.  Стоит отметить, что азербайджанская сторона свое участие в форуме в столице Баварии позиционирует совсем не так, как официальный Ереван. Ильхам Алиев и К всеми силами стараются показать: значимость их страны намного шире, чем один отдельно взятый конфликт. Отсюда и вовлеченность азербайджанского лидера в обсуждение климатической повестки.
Заметим, что Алиев провел встречу со спецпредом Джо Байдена по вопросам климата Джоном Керри (представлять этого политика и дипломата не нужно). Баку под занавес 2024 года будет принимать ооновский климатический форум. Неплохой повод заявить о себе, если не как о состоявшейся «средней державе», то как о претенденте на эту роль, продемонстрировать растущие амбиции.
6.  Впрочем, не Западом единым. К сожалению, в «слепой зоне» для большинства аналитиков оказываются растущие контакты Еревана и Дели. Эксперты и в России, и в Штатах предпочитают описывать все имеющиеся проблемы в формате римейка «холодной войны». В этой логике Армения совершает «escape of Russia» и идет в объятия к США и ЕС. Но такая схема слишком проста, чтобы приниматься за аксиому. Мюнхенская конференция, между тем, стала площадкой для переговоров между главами МИД Армении и Индии Араратом Мирзояном и Субраманьямом Джайшанкаром. «С удовлетворением был подчеркнут высокий уровень политического диалога», - констатируют сухие строчки официальных релизов. Индия и Армения в последнее время наращивают военно-техническое сотрудничество. Очень интересно почитать некоторые оценки перспектив индо-армянского сближения со стороны представителей экспертного сообщества Индии. Так, например, профессор Хридай Сарма даже говорит о складывании трехстороннего евразийского стратегического альянса (Париж-Дели-Ереван). На первый взгляд, такие построения выглядят отчаянным прожектерством. Но здесь важен сам ход мыслей: никакой биполярности в построении стратегических оценок.
7.  На этом фоне для России урок, собственно, один. Инерционные сценарии следует преодолевать, и прежде всего, в информационной сфере. Понимая при этом, что инициативам и с Запада, и в Востока нужно противопоставлять содержательные проекты, представляющие выгоду партнерам Москвы и обращенные в будущее, а не только в прошлое».