Երանի 20 տարեկան լինեի, նորից մրցահարթակ բարձրանայի. Հռիփսիմե Խուրշուդյան
«Ոչ ոչ չգիտի, թե ես ինչերի միջոցով եմ անցել այս մրցաշարին մասնակցելու համար։ Նույնիսկ եղել է պահ,  որ հրաժարվել եմ, բայց ամուսինս ու ընկեր Արտաշն ինձ դուխ են տվել ու բերել են մրցաշարին»,- ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնությունում բրոնզե մեդալ նվաճելուց  հետո «Արմենպրեսին» տված հարցազույցում ասում է  Հռիփսիմե Խուրշուդյանը։
Նա նշում է՝ կուզեր մեդալով ավարտել սպորտը. «25 տարի այս սպորտի մեջ եմ, փորք թիվ չէ»։
«Բայց չգիտեմ սպորտը ոնց եմ թողելու»,- արտասվելով ասում է Հռիփիմե  Խուրշուդյանը։
«Մի կողմից ուրախության արցունքներ են,մյուս կողմից տխրում եմ, ասում եմ՝ երանի 20 տարեկան լինեի, նորից բեմահարթակ բարձրանայի»,- նշում է Հռիփիմե  Խուրշուդյանը՝ շնորհակալության հայտնելով հայ ազգին, որը հաղթանակների պարտությունների պահին ուժ է տվել իրեն։
Երեկ Բուլղարիայի մայրաքաղաք Սոֆիայում ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնությունում 36-ամյա Հռիփսիմե Խուրշուդյանը հրում վարժության իր վերջին մոտեցումից հետո հանել է մարզակոշիկները, համբուրել ծանրաձողն ու շնորհակալություն հայտնել երկրպագուներին՝ ակնարկելով կարիերան ավարտելու մասին։
87 կգ քաշային կարգում Խուրշուդյանը երկամարտի 227 կգ արդյունքով (105+122) կանգնել է պատվո հարթակի երրորդ աստիճանին։

Рипсиме Хуршудян: Вот бы мне снова было 20 лет, и я снова бы поднялась на пьедестал почета
«Никто не знает, через что мне пришлось пройти, чтобы принять участие в этом турнире. Был даже момент, когда я отказалась, но мой муж, а также главный тренер женской сборной Армении по тяжелой атлетике Арташес Нерсесян поддерживали меня, благодаря им я и приняла участие в этом первенстве», – рассказала в интервью «Арменпресс» после завоевания бронзовой медали на чемпионате Европы по тяжелой атлетике Рипсиме Хуршудян.
Рипсиме Хуршудян стала бронзовым призером чемпионата Европы по тяжелой атлетике в Софии и завершила профессиональную карьеру. В весовой категории до 87 кг армянская спортсменка показала результат 227 кг в сумме двоеборья. Рипсиме завоевала также малую бронзу в рывке.
После последнего подхода 36-летняя спортсменка, прощаясь с большим спортом, сняла обувь и поцеловала штангу.
Она отметила, что хотела завершить спорт завоеванием медали. «Я занимаюсь этим видом спорта уже 25 лет, цифра – не маленькая», – указала спортсменка.
«Но я не знаю, как брошу спорт», – со слезами сказала Рипсиме Хуршудян.
«С одной стороны, это слезы радости, но в то же время мне грустно. Вот бы мне снова было 20 лет, и я снова бы поднялась на пьедестал почета», – указала она, выразив благодарность армянскому народу, болельщикам,  которые придавали сил в моменты побед и поражений.