Արտակ Զաքարյան. Ոչ ոք իրավունք չունի մոռացության մատնել առաջինը և ներել երկրորդը
ՀՀԿ փոխնախագահ Արտակ Զզաքարյանն իր ֆեյսբուքյան էջում հրապարակել է երկու լուսանկար՝ լեփ լեցուն Ազատության հրապարակն ու Հանրապետության հրապարակը։ Լուսանկարներին կից նա գրել է.
««1988թ. փետրվարի 20-ին սկիզբ առած Արցախյան համազգային շարժումը հիմք դրեց Հայաստանի հանրապետության անկախության, ազատ Արցախի հիմնադրման, ազատամարտի փայլուն հաղթանակների, հայ ժողովրդի միասնության ու երկու պետությունների անվտանգ զարգացման համար: 30 տարի հայ ժողովուրդը հպարտ էր, անվտանգ, ազատ, ինքնիշխան, ու արժանապատիվ:
2018թ. ապրիլին, հայ ժողովրդի մի մասին օգտագործելու միջոցով սկիզբ առած իշխանազավթումը հիմք դրեց հայ ժողովրդին պառակտելու, Արցախը դավադրաբար հանձնելու, հերոսների արյամբ կերտված հաղթանակները փոշիացնելու, Հայաստանի անվտանգությունը, պետականությունն ու ինքնիշխանությունը խարխլելու համար:
Ոչ ոք իրավունք չունի մոռացության մատնել առաջինը և ներել երկրորդը: Մեկն Աստծուց էր, մյուսը` սատանայից»։

Артак Закарян: Ни у кого нет права предать забвению первое и простить второе
Бывший заместитель министра обороны, член исполнительного органа РПА Артак Закарян на своей странице в соцсети Facebook опубликовал 2 снимка, на которых запечатлены переполненные площадь Свободы и площадь Республики в Ереване.
Снимки он сопроводил следующим описанием:
«Начавшееся 20 февраля 1988 года Арцахское всенародное движение заложило основу для независимости Республики Армения, основания свободного Арцаха, блестящих побед освободительной борьбы, единства армянского народа и безопасного развития двух армянских республик. На протяжении 30 лет армянский народ жил гордо, свободно, безопасно, суверенно и достойно.
Начавшаяся в апреле 2018 года через использование части армянского народа узурпация власти заложила основу для раскола армянского народа, заговорщической сдачи Арцаха, сравнения с землей достигнутых кровью героев побед,  подрыва безопасности, государственности и суверенитета Армении.
Ни у кого нет права предать забвению первое и простить второе. Первое было от Бога, второе – от сатаны».