Այս չեմպիոնությունը սպասված էր, ինձ համար սա շատ տպավորիչ է. Վարազդատ Լալայան
Հայաստանի ծանրամարտի հավաքականի անդամ, Եվրոպայի նորընծա չեմպիոն Վարազդատ Լալայանն իր չեմպիոնությունը կարևոր գործոն է համարում դեպի Օլիմպիական խաղեր տանող ճանապարհին:
Նա նշել է, որ տեղյակ չեն եղել, որ Վրաստանի ծանրամարտի հավաքականի անդամ, օլիմպիական կրկնակի, Եվրոպայի ու աշխարհի 7-ակի չեմպիոն Լաշա Տալախաձեն չի մասնակցելու Եվրոպայի առաջնությանը, միայն ընթացքում է պարզ դարձել։
«Ես պատրաստ էի այս մրցումներին: Ես պատրաստ էի հաղթանակի: Շատ ոգևորված եմ: 3-4 տարի Եվրոպայի առաջնություններում մեդալներ ունեցել եմ, բայց այս չեմպիոնությունը սպասված էր: Մեծահասակների շարքում առաջին չեմպիոնությունս է: Ինձ համար սա շատ տպավորիչ է, ես շատ ուրախ եմ։
Հիմա ամեն ինչ տանում է դեպի Օլիմպիական խաղեր, ամեն ինչ նպաստում է դրան: Օլիմպիական խաղերին առավել լավ պետք է պատրաստվենք, որ ավելի լավ ու վստահ ներկայացնենք մեր երկիրը»,-Սոֆիայում «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Լալայանը:
Բուլղարիայի մայրաքաղաք Սոֆիայում կայացած ծանրամարտի Եվրոպայի տղամարդկանց առաջնությունում Հայաստանի ընտրանու անդամ Վարազդատ Լալայանը պոկում վարժությունում գլխավերևում պահեց 200 և 205 կգ: Նա ոսկե մեդալ նվաճեց այս ձևում: Հրում վարժությունում նա բարձրացրեց 250 կգ և դարձավ փոքր ոսկե մեդալակիր: Երկամարտի 455 կգ արդյունքով Վարազդատ Լալայանը դարձավ Եվրոպայի չեմպիոն: Այս քաշային կարգում արծաթե մեդալ նվաճեց Հայաստանի հավաքականի անդամ Սիմոն Մարտիրոսյանը։

Новоиспеченный чемпион Европы Вараздат Лалаян: Я был готов к этим соревнованиям, я был готов победить
12:40 21/02/2024
Представитель сборной Армении, новоиспеченный чемпион Европы Вараздат Лалаян считает завоевание золотой медали 20 февраля на проходящем в Софии первенстве континента по тяжелой атлетике важным фактором в преддверии Олимпийских игр в Париже.
Первенство Европы было одним из квалификационных турниров к Олимпийским играм-2024. Двукратный Олимпийский чемпион, семикратный чемпион Европы и мира Лаша Талахадзе по решению тренерского штаба не выступил на континентальном первенстве в Софии. Как сообщил главный тренер сборной Грузии Георгий Асанидзе, Талахадзе проходит реабилитацию, и на данном этапе, чтобы минимизировать риски для участия на Олимпиаде в Париже летом 2024 года, было принято решение пропустить чемпионат Европы.
Представитель сборной Армении Вараздат Лалаян в упражнении рывок удержал над головой 200, 205 кг. В этом упражнении он завоевал золотую медаль. В толчке Лалаян удостоился малой золотой медали с результатом в 250 кг. С результатом 455 кг в сумме двоеборья Вараздат Лалаян стал чемпионом Европы.
Вараздат Лалаян рассказал, что они не были в курсе, что Лаша Талахадзе пропустит чемпионат, узнали об этом непосредственно во время выступлений.
«Я был готов к этим соревнованиям. Я был готов победить. Сейчас очень взволнован. На протяжении 3-4 лет я удостаивался медалей на чемпионатах Европы, но это чемпионство я ждал долго. Это мое первое золото на взрослом ЧЕ. Для меня это очень впечатляюще, я очень рад.
Сейчас мы на пути к Олимпиаде, все идет к этому. Мы должны лучше подготовиться к Олимпийским играм, чтобы лучше и увереннее представить нашу страну», – сказал Лалаян в беседе с корреспондентом «Арменпресс» в Софии.