Մեր առաքելությունը կարող է այցելել ՀՀ ամբողջ տարածք, բացառությամբ Ներքին Հանդի. Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության ղեկավար
17:11 21/02/2024
«Մեր առաքելությունը կարող է այցելել ամբողջ Հայաստանի տարածք, բացառությամբ Ներքին Հանդի տարածքի, որը Ռուսաստանի ԱԴԾ-ի պատասխանատվության գոտում է գտնվում»,- լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության ղեկավար Մարկուս Ռիտերը:
Նա նշեց, որ, ի սկզբանե չեն բացառել, որ կարող են խնդիրներ լինել Ներքին Հանդ մտնելու հետ կապված։
Հարցին` ի՞նչ պատճառաբանությամբ ԵՄ դիտորդներին չեն թողնում Ներքին Հանդ, նա պատասխանեց. «Այս հարցը պետք է տալ ռուսական կողմին։ Մենք Հայաստանում հյուրի կարգավիճակում ենք գտնվում։ Այդ հարցով պետք է Հայաստանը զբաղվի, որովհետև մենք ուղղակի շփումներ չունենք Հայաստանում տեղաբաշխված ռուսական ուժերի հետ»։
Մարկուս Ռիտերի խոսքով, նման խնդիր առաջացել է բացառապես միայն Ներքին Հանդում. «Մյուս տեղերում որտեղ մենք  շփվում ենք, անցնում ենք կողքով կամ հանդիպում ենք  ռուսական ուժերի հետ, նման խնդիրներ չկան»։
Այսօր ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը լրագրողներին ասել է, որ  Ներքին Հանդում տեղի ունեցած վերջին միջադեպի  վայր ԵՄ դիտորդական առաքելությունն հասանելիություն չունի, միայն Ռուսաստանն ունի հասանելիություն, նա ներկա է այնտեղ, բայց Ռուսաստանը չի կարողացել կանխել միջադեպը։
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 13-ին՝ ժամը 05:30-ից սկսած, Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումները հրաձգային զենքերից կրակ են բացել Ներքին Հանդի հատվածում տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով հայկական կողմն ունի 4 զոհ և 1 վիրավոր։

Маркус Риттер: Миссия ЕС может бывать на всей территории Армении, за исключением территории Неркин Ханда
17:34 21/02/2024
Гражданская миссия Европейского Союза в Армении (EUMA) может бывать на всей территории Армении, за исключением территории Неркин Ханда, которая находится в зоне ответственности ФСБ России. Об этом заявил на встрече с журналистами руководитель миссии ЕС в Армении Маркус Риттер.
Маркус Риттер указал, что они изначально не исключали, что могут возникнуть проблемы, связанные с посещением Неркин Ханда.
На вопрос, чем объясняется то, что наблюдателей ЕС не допускают в Неркин Ханд, он ответил: «Этот вопрос следует адресовать российской стороне. Мы находимся в Армении в статусе гостя. Этим вопросом должна заниматься Армения, поскольку мы не общаемся напрямую с российскими силами, размещенными в Армении».
По словам Маркуса Риттера, подобная проблема возникла исключительно в Неркин Ханде.
Сегодня ранее секретарь Совбеза Армении Армен Григорян сказал журналистам: «У миссии ЕС  нет доступа туда, где произошел недавний инцидент в Неркин Ханде, только Россия имеет туда доступ, она там присутствует. Но Россия не смогла предотвратить инцидент».
Напомним, утром 13 февраля в результате применения силы вооруженными силами Азербайджана в районе населенного пункта Неркин Ханд укрупненной общины Капан Сюникской области Республики Армения с армянской стороны погибли 4 человека, 1 получил ранение. Все погибшие в Неркин Ханде в результате обстрела ВС Азербайджана – члены Союза добровольцев «Еркрапа».