ԱՄՆ կենդանաբանական այգիներից մեկի ալիգատորին ստիպված են եղել վիրաատել, քանի որ անասնաբույժները կենդանու ստամոքսում հայտնաբերել են 70 մետաղադրամ:
BBC-ի փոխանցմամբ, մետաղադրամները հայտնաբերվել են հազվագյուտ, 36-ամյա ալիգատորի մեջ, որն ունի կիսաթափանցիկ սպիտակ մաշկ և կապույտ աչքեր:
Անասնաբույժները հայտնաբերել են «մետաղական օտար առարկաներ խորհրդանշական բնակչի ստամոքսում»՝ Թիբոդո:
Օմահա նահանգի կենդանաբանական այգու տնօրինությունը հայտնել է, որ մարդիկ մետաղադրամներ են նետել ճաղերից այն կողմ, մինչև մաքրելը կենդանին դրանք կերել է: Նա ապաքինվել է և վերադարձել է իր բնակավայր:
Կենդանաբանական այգին այցելուներին կոչ է արել խուսափել մետաղադրամներ նետելուց։ Այգու բոլոր 10 ալիգատորները, ներառյալ Թիբոդոն, մասնակցել են հետազոտության։

An alligator at a US zoo had to undergo surgery after veterinarians discovered 70 coins in the animal's stomach, BBC News reported.
The coins were found in a rare, 36-year-old leucistic alligator, which has translucent white skin and blue eyes.
Veterinarians identified "metal foreign objects in the stomach of an iconic resident" - Thibodaux.
The Henry Doorly Zoo and Aquarium in Omaha, Nebraska said patrons threw coins into the enclosure, which were eaten by the animal between cleanings.
He has recovered from the procedure and is back in his habitat.
The zoo urged visitors to avoid throwing "coins into any bodies of water at the zoo", after the sizeable amount of change was pulled from the animal's stomach.
All 10 alligators - including Thibodaux - participated in a routine examination which involved blood collection, radiographs and more.
When zoo workers discovered the coins, they acted fast and performed surgery on Thursday, removing the coins from Thibodaux "before they caused any problems".