Հայաստանը գործողությունների կդիմի Մոսկվայում ձերբակալված, ապա ազատ արձակված Քանիլ Զեյնալլի հարցով. Հայտնել է Մհեր Գրիգորյանը
«Քարտեզ ասելով պետք է խոսքը գնա բացառապես տոպոգրաֆիկ քարտեզների մասին, որոնք պրոֆեսիոնալ քարտեզներ են, որովհետև շատերը սխեմատիկ, թեմատիկ քարտեզները շփոթում են տոպոգրաֆիկ քարտեզների հտ»,-ճեպազրույցի ժամանակ ասաց ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը՝ ներկայացնելով հայ-ադրբեջանական սահմանազատման հանձնաժողովների քննարկումների առարկան։
Նա հայտնեց, որ դելիմիտացիայի գործընթացը իրավական հիմքի և հենքի բացահայտումն է, որի վրա էլ կազմվել է այս կամ այն քարտեզը։
«Իրավական հենքի վերաբերյալ բարձր մակարդակի պայմանավորվածություններ կան արձանագրված Պրահայի և Սոչիի հանդիպումների ժամանակ, որտեղ հստակ հղում կա Ալմա Աթայի հռչակագրի վրա։ Սա նշանակում է, որ մենք պետք է գործ ուենանենաք 1991 թվականի դեկտեմբերի 1-ի դրությամբ սահմանի գիծը վերարտադրելու գործընթացի հետ»-հայտարարեց Գրիգորյանը։
Նա ասաց, որ Հայաստանը գործողությունների կդիմի Մոսկվայում ձերբակալված, ապա ազատ արձակված ադրբեջանցի մարդասպան Քանիլ Զեյնալլի հարցով։
«Վստահ եմ, որ գործողություններ կլինեն, բայց հիմա չեմ ուզում ավելի մանրամասն խոսել որովհետև հարցի հետ կապված նաև կոլեգիալ քննարկում պետք է լինի։ Բերեք առաջ չընկնենք, երբ կլինի պաշտոնական արձագանք՝ կխոսենք»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց նա։
Մհեր Գրիգորյանը լուրջ չի համարում այն խոսակցությունները, թե խոչընդոտվում են արևմտյան ներդրումները, քանի որ ինքը ռուսամետ է։

Григорян: Армения предпримет соответствующие действия по вопросу освобождения задержанного в Москве по запросу Армении азербайджанца
16:34 22/02/2024
«Вы и сами знаете, что такое процесс делимитации. Речь должна идти исключительно о топографических профессиональных картах. Часто многие путают схематические или тематические карты с топографическими картами», – сказал в беседе с журналистами 22 февраля вице-премьер Армении, глава Комиссии по вопросам делимитации государственной границы и пограничной безопасности между Арменией и Азербайджаном Мгер Григорян.
По его словам, процесс делимитации, в то же время, предполагает не только работу с картами: в первую очередь, необходимо выявить правовые основания и столпы, на которых составлена та или иная карта.
«Касательно правового основания есть договоренности на высоком уровне, зафиксированные, в частности, в Праге и Сочи, где есть четкая ссылка на Алма-Атинскую декларацию. Это означает, что мы должны иметь дело с процессом воспроизведения линии границы, существовавшей по состоянию на 1 декабря 1991 года», – заявил Григорян.
Прокомментировал Григорян и задержание в РФ и последующее освобождение гражданина Азербайджана Кямиля Зейналлы, объявленного Арменией в международный розыск по обвинению в преступлениях против человечности.
«Уверен, что действия последуют, но сейчас я не хочу раскрывать скобки. В связи с этим вопросом также должно быть коллегиальное обсуждение. Давайте не забегать вперед, когда будет официальная реакция – поговорим», – сказал Григорян.
Мгер Григорян при этом назвал несерьезными разговоры о том, что западным инвестициям в РА препятствуют, поскольку он сам придерживается пророссийского курса.