Բելառուսը հայտարարել է, որ Հայաստանից ոչ մի ծանուցում չի ստացել ՀԱՊԿ-ին մասնակցության հարցով
Բելառուսը հետագայում էլ ակնկալում է Հայաստանի հետ կառուցողական համագործակցություն։ Այդ մասին լրագրողներին հայտնել է Բելառուսի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Անատոլի Գլազը, որի խոսքերը փոխանցում է ԲԵԼՏԱ-ն։
«Այո, մենք տեսել ենք France 24 հեռուստաալիքին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի տված հարցազրույցը  և չենք կարծում, որ դա մեր կողմից որևէ մեկնաբանության կարիք ունի։ Մենք նորմալ շփվում ենք մեր հայ գործընկերների հետ։ Հայաստանը մնում է մեր գործընկերը, մեր երկկողմ փոխգործակցության ընթացքում ՀԱՊԿ հարցերը մշտապես գտնվում են տեսադաշտում»,- ընդգծել է Անատոլի Գլազը։
Նրա խոսքով, բելառուսական կողմը հետագայում էլ ակնկալում է ընթացիկ հարցերի ողջ շրջանակով Երևանի հետ կառուցողական համագործակցություն ։
«Ինչ վերաբերում է ՀԱՊԿ-ի գործունեության իրավական ասպեկտներին, ապա այդ կապակցությամբ մենք պաշտոնական ծանուցումներ չենք ստացել»,-նշել է մամուլի քարտուղարը։
Վերջերս Երևանը բաց է թողել որոշ ինտեգրացիոն ձևաչափերի հանդիպումները։ Մասնավորապես, Փաշինյանը չի մասնակցել Մինսկում կայացած ՀԱՊԿ գագաթնաժողովին։ Փետրվարի 22-ին Նիկոլ Փաշինյանը France24 հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում ասել էր, որ Հայաստանի վերաբերյալ հավաքական անվտանգության պայմանագիրը չի կատարվել, և Երևանը սառեցրել է իր մասնակցությունը ՀԱՊԿ-ին։

В Беларуси заявили, что не получали от Армении уведомлений по вопросу участия в ОДКБ
Беларусь рассчитывает на конструктивное сотрудничество с Арменией и в дальнейшем. Об этом заявил журналистам пресс-секретарь МИД Беларуси Анатолий Глаз, сообщает БЕЛТА.
«Да, мы видели интервью премьер-министра Армении Никола Пашиняна телеканалу France 24 и не думаем, что оно нуждается в каких-то комментариях с нашей стороны. У нас нормальный контакт с армянскими коллегами. Армения остается нашим партнером, вопросы ОДКБ постоянно находятся в поле зрения в ходе нашего двустороннего взаимодействия», - подчеркнул Анатолий Глаз.
По его словам, белорусская сторона рассчитывает на конструктивное сотрудничество с Ереваном по всему спектру актуальных вопросов и в дальнейшем.
«Что касается правовых аспектов деятельности ОДКБ, то никаких официальных уведомлений на этот счет к нам не поступало», - отметил пресс-секретарь.
В последнее время Ереван пропускал встречи в некоторых интеграционных форматах. В частности, Пашинян не присутствовал на саммите ОДКБ в Минске. 22 февраля Никол Пашинян в интервью телеканалу France24 заявил, что договор о коллективной безопасности в отношении Армении не был выполнен, и Ереван заморозил свое участие в ОДКБ.