Հետագայում Կոնդ թաղամասն ամբողջ ծավալով գնալու է օտարման. Տիգրան Ավինյան
«Կոնդ թաղամասում գտնվող շենք-շինությունների, հողամասերի օրինականացման վերաբերյալ կա 254 դիմում»,-Երևանի քաղաքապետարանի գործակարգավարական խորհրդակցության ժամանակ զեկուցեց Ճարտարապետության և քաղաքաշինության վարչության պետ Հայկ Մուրադյանը։
Նրա խոսքով՝ կա քաղաքապետի որոշման 154 նախագիծ ու 25 որոշում, և քաղաքացիները ծանուցվել են վճարումների վերաբերյալ:
Տիգրան Ավինյանն էլ ասաց, որ պետք է պարզել, թե ինչքան պետք է վճարվի բնակիչներին և հավելեց.
«Հետագայում Կոնդ թաղամասն ամբողջ ծավալով գնալու է օտարման՝ նոր քաղաքաշինական ծրագիր իրականացնելու համար: Այս ամբողջ նախաձեռնության տրամաբանությունն կայանում է նրանում, որ կոնդեցիներն իրենց իրավունքները կարողանան առավելագույնս պաշտպանել՝ հաշվի առնելով, որ տասնամյակներով իրենց փաստացի սեփականությունն իրավական առումով սեփականություն չէր համարվել»։
Մուրադյանը հայտնեց, որ Կոնդ թաղամասում, ըստ գոտիականության` կադաստրային արժեքը 1 քմ համար կազմում է 214 և 139 հազար դրամ։

Тигран Авинян: В будущем квартал Конд будет полностью отчужден для реализации нового градостроительного проекта
По поводу легализации зданий-построек и земельных участков в ереванском квартале Конд подано 254 заявления. Об этом было доложено во время рабочего совещания в мэрии Еревана 26 февраля.
Как доложил глава Управления архитектуры и градостроительства Айк Мурадян, подготовлено 154 проекта решения мэрии Еревана и 25 решений, граждане уведомлены о платежах.
Мэр Еревана Тигран Авинян заявил, что в будущем квартал Конд будет полностью отчужден для реализации нового градостроительного проекта.
«Смысл всей этой инициативы заключался в том, чтобы жители Конда могли максимально защитить свои права с учетом того, что на протяжении десятилетий являющиеся их фактической собственностью части построек не считались их собственностью в правовом смысле», – сказал он.
Авинян попросил пояснить, что о какой сумме идет речь за 1 кв. м. Мэру Еревана доложили, что в соответствии с зонированием кадастровая стоимость 1 квадратного метра составляет 214 тысяч и 139 тысяч драмов.