Այսօր էլ Ադրբեջանը շարունակում է իր վերահսկողության ներքո հայկական որևէ հետքի վերացմանն ուղղված քաղաքականությունը. ԱԳՆ
13:28 27/02/2024
ՀՀ ԱԳՆ հայտարարություն է տարածել Սումգայիթի ջարդերի 36-րդ տարելիցի կապակցությամբ.
«1988թ. փետրվարի 27-ին Խորհրդային Ադրբեջանի ղեկավարության նախաձեռնությամբ և բացարձակ թողտվության պայմաններում մեկնարկեցին Սումգայիթի հայ բնակչության ջարդերը, որոնք ուղեկցվեցին բռնությունների, դաժանությունների, բռնի անհետացումների, ունեզրկման, մարդու իրավունքների զանգվածային ոտնահարումների դեպքերով: Սպանվեցին հարյուրավոր հայեր, այդ թվում՝ կանայք, երեխաներ և ծերեր, իսկ հազարավոր հայեր բռնի տեղահանվեցին:
Սումգայիթյան ողբերգությանը հաջորդեցին Կիրովաբադի, Բաքվի և Ադրբեջանի այլ հայաշատ բնակավայրերի հայության ջարդերը: Այս շղթայական իրադարձությունները, ինչպես դրանցից առաջ Նախիջևանի ամբողջական հայաթափումը, ցույց տվեցին, որ հիշյալ ոճրագործությունները ոչ թե ազգայնամոլության հիմքի վրա բռնությունների առանձին դրվագներ էին, այլ պետականորեն ծրագրված և իրականացված հայատյացության քաղաքականության հերթական դրսևորումներ։ Այդ քաղաքականության հետևանքով Խորհրդային Ադրբեջանից բռնի տեղահանման ենթարկվեց շուրջ 500 հազար էթնիկ հայ:
Հատկանշական է, որ այդ իրադարձությունները թիրախավորել են ոչ միայն հայ բնակչությանը. դրանք ուղեկցվել են նաև հայկական ժառանգության և ընդհանուր առմամբ հայկական հետքի վերացման կանխամտածված գործողություններով։
Արդեն 21-րդ դարում, լիակատար անպատժելիության պայմաններում Ադրբեջանի նույն քաղաքականության շարունակությունն էր Լեռնային Ղարաբաղի բնիկ հայության ահաբեկման, անմարդկային շրջափակման, սովամահության մատնելու և ի վերջո ուժի կիրառման միջոցով Լեռնային Ղարաբաղն ամբողջությամբ հայաթափելու, էթնիկ զտման ենթարկելու քաղաքականությունը, որն ավարտին հասցվեց անգամ ի հեճուկս ՄԱԿ Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից ընդունված իրավաբանական պարտադիր ուժ ունեցող երեք որոշումների:
Այսօր էլ Ադրբեջանը շարունակում է իր վերահսկողության ներքո հայկական որևէ հետքի վերացմանն ուղղված քաղաքականությունը՝ պղծելով, վանդալիզմի ենթարկելով և ոչնչացնելով հայկական կրոնական ու պատմամշակութային կոթողները։ Այսօր էլ, արդեն Հայաստանի Հանրապետության դեմ շարունակվող այլատյաց և թշնամական քաղաքականությունն ուղեկցվում է բարձրագույն մակարդակով հնչող ատելության խոսքով, սպառնալիքներով և ագրեսիվ հռետորաբանությամբ, որը խոչընդոտ է ժողովուրդների միջև թշնամանքի հաղթահարման և տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հաստատման  ճանապարհին։
Միջազգային հանրությունը պետք է համարժեք գնահատական տա տեղի ունեցած զանգվածային ոճրագործություններին և գործարկի առկա բոլոր մեխանիզմները՝ կանխելու նման ոճրագործությունների կրկնությունը և նպաստելու Հարավային Կովկասում արժանապատիվ և տևական խաղաղության հասնելու Հայաստանի անկեղծ ջանքերին»։

МИД Армении: Изгнание коренного армянского населения Арцаха – продолжение политики совершившего погромы в Сумгаите Азербайджана
16:33 27/02/2024
Министерство иностранных дел Республики Армения сегодня, 27 февраля, выступило с заявлением в связи с 36-й годовщиной погромов в Сумгаите.
В заявлении армянского внешнеполитического ведомства говорится:
«27 февраля 1988 года по инициативе руководства Советского Азербайджана и в условиях абсолютной вседозволенности начались погромы армянского населения Сумгаита, которые сопровождались насилием, жестокостью, насильственными исчезновениями, лишением имущества и массовыми нарушениями права человека. Были убиты сотни армян, в том числе женщины, дети и старики, тысячи армян были насильственно перемещены.
За Сумгаитской трагедией последовали погромы армянского населения в Баку, Кировабаде и других армянонаселенных районах Азербайджана. Эти цепные события, как и предшествовавшая им полная деарменизация Нахиджевана показали, что упомянутые преступления были не отдельными эпизодами насилия на почве национализма, а очередными проявлениями спланированной и реализуемой на государственном уровне политики армянофобии. В результате этой политики из Советского Азербайджана были насильственно перемещены около 500 000 этнических армян.
Примечательно, что эти события коснулись не только армянского населения. Они сопровождались и целенаправленными действиями по уничтожению армянского наследия и армянского следа в целом.
Уже в XXI веке, в условиях полной безнаказанности, Азербайджан продолжил ту же политику, подвергнув коренное армянское население Нагорного Карабаха террору, бесчеловечной блокаде, измору, добившись окончательного изгнания армян Нагорного Карабаха путем применения силы, этнических чисток: деарменизация была завершена даже вопреки трем обладающим обязательной юридической силой решениям Международного суда ООН.
И сегодня Азербайджан продолжает политику уничтожения армянского следа на подконтрольных ему территориях, оскверняя, подвергая вандализму и разрушая армянские религиозные и историко-культурные памятники. И сегодня, продолжающаяся уже против Республики Армения ксенофобская и враждебная политика сопровождается озвучиваемыми на высшем уровне риторикой ненависти, угрозами и агрессивной риторикой, что является препятствием на пути преодоления вражды между народами и установления мира и стабильности в регионе.
Международное сообщество должно дать адекватную оценку произошедшим массовым преступлениям и активизировать все доступные механизмы для предотвращения повторения таких преступлений, поддержки искренних усилий Армении по достижению достойного и прочного мира на Южном Кавказе».